Meble do biura – drewniane, z płyty czy szklane?

0
6731

Wybierając meble do biura należy odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki materiał sprawdzi się najlepiej? Do wyboru mamy kilka opcji, a każda z nich posiada swoje zalety i wady. Poniżej prezentujemy argumenty za każdą z nich.

Najpopularniejszymi materiałami, z których produkowane są meble biurowe są: naturalne drewno, płyty laminowane, szkło i metal. Z czego wybrać meble, by służyły nam całe lata?

Drewno naturalne – zalety i wady

Drewno jest materiałem raczej niepopularnym – wynika to głównie z jego ceny. Meble z prawdziwego drewna są zwykle o 50% droższe, niż meble z płyty wiórowej. Cena idzie jednak w parze z jakością, gdyż drewno jest bardzo trwałym materiałem, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na jeden z gatunków egzotycznych, jak tek lub balsa. Wybór mebli drewnianych wiąże się jednak także z pewnymi minusami – o ile wybór drewna lakierowanego oznacza sporą wygodę z użytkowania, o tyle wybór drewna olejowanego oznacza już konieczność regularnej konserwacji. Dodatkowo – drewno należy czyścić odpowiednimi preparatami, uważać na zalanie i zawilgocenie oraz regularnie uzupełniać rysy, gdyż inaczej może szybko się wypaczyć i ulec uszkodzeniu.

Z tych właśnie powodów wybór mebli drewnianych wymaga przemyślanego zakupu – z mebli co prawda korzystać będziemy mogli nawet parę dekad, jednak należy je odpowiednio pielęgnować.

Płyty wiórowe i melaminowe – opcja najczęściej wybierana

meble biurowe

Meble z płyty wiórowej wybierane są obecnie najczęściej. Za ich zakupem przemawia dostępność oraz stosunkowo niska cena. Do niedawna tego typu meble kojarzone były raczej z niską jakością, jednak obecnie bardzo się to zmieniło. Przykładem mogą być meble biurowe z toruńskiej Fabryki Mebli Biurowych Wuteh (www.wuteh.com.pl), nagradzane na międzynarodowych targach. Płyta melaminowana, jaka stosowana jest w nowoczesnych zakładach, jest bardzo odporna na wilgoć i uszkodzenia. Generalnie meble z niej produkowane nie wymagają stosowania żadnej pielęgnacji, przecierać można je lekko wilgotną ścierką. Minusem na pewno jest ich trwałość – zużywają się szybciej, niż meble drewniane.

Jeśli jednak zależy ci na solidnym, niezbyt drogim wyborze – meble z płyty są idealne.

Meble szklane i metalowe

Ostatnim materiałem, który ostatnio stał się modny przy wyposażaniu biur, jest szkło oraz stal hartowana. Meble z nich wykonane są bardzo trwałe, robią też duże wrażenie, ale narzucają od razu pewne ograniczenia. Wnętrze urządzonego takim zestawem, musi być utrzymane w klimacie minimalistycznym i nowoczesnym, a dodatki muszą być przemyślane i dobrze skomponowane. Drugą sprawą jest utrzymanie porządku – szklane laty stanowią doskonały obiekt do zbierania odcisków palców, metalowe fronty szafek także dość szybko się brudzą, co wymaga więcej wysiłku przy sprzątaniu. Generalnie wybór takich mebli jest dobry dla osób, którym podoba się taki styl. W innym wypadku lepiej się zdecydować na inny materiał, zwłaszcza, że moda na szkło w biurze może szybko przeminąć, a zakup takich mebli nie jest tani.

[Głosów:1    Średnia:5/5]