Oszczędności dzisiaj są koniecznością. Z jednej strony bowiem musimy mieć pewne zabezpieczenie na wypadek przeróżnych zdarzeń losowych, jak utrata pracy, choroba, remont czy naprawa. Z drugiej zaś- każdy z nas chce przecież mieć jakąś przyjemność z tego, że pracuje i zarabia – a zatem oszczędzamy, aby wyjechać na ciekawe wakacje, kupić dobry samochód czy wymienić telewizor na nowszy. Podsumowując- oszczędzać powinien każdy. Pozostaje pytanie – jak to zrobić?
Najprostszym sposobem jest skorzystanie z poniższej wyszukiwarki najlepszych kont oszczędnościowych, która pozwoli Ci znaleźć oszczędnościowy rachunek bankowy skrojone idealnie pod Twoje potrzeby. Wyszukiwarka kont oszczędnościowych jest aktualizowana raz dziennie dlatego masz pewność, że poniższe dane są aktualne.
Jak chcemy oszczędzać?
Na początek warto się zastanowić, jakie cechy miałoby dla nas idealne oszczędzanie. Większość osób wskazuje na bezpieczeństwo- nie chcemy inwestować i pomnażać swoich oszczędności w ryzykowny sposób. Zdecydowanie większość osób woli jednak po trochu odkładać pieniądze.
Dodatkowo chcemy, aby proces oszczędzania nie był zbyt skomplikowany- nie chcemy wypełniać formularzy ani składać co chwila wizyt w banku. Cenimy także możliwość odkładania co miesiąc tyle, ile chcemy oraz swobodnego podjęcia oszczędności w każdym momencie. Czy znajdziemy zatem sposób oszczędzania, który spełnia takie warunki?
Konto oszczędnościowe
Tak, będzie to konto oszczędnościowe. Co to właściwie jest? Konto oszczędnościowe jest to forma rachunku bankowego. Jego zadaniem jest bezpieczne wypracowanie zysku dla jego posiadacza. Stanowi on świetne uzupełnienie dla konta osobistego. A czym się właściwie od niego różni?
Konto oszczędnościowe a konto osobiste
Przede wszystkim należy spojrzeć na oprocentowanie. W przypadku kont osobistego jest ono bardzo niskie, konto oszczędnościowe zaś może poszczycić się większym oprocentowaniem.
Następnym parametrem jest dostęp do środków. Tu każdy znakomicie wie, że pieniądze z konta osobistego możemy podjąć w każdym momencie i to całkowicie bezpłatnie. W przypadku konta oszczędnościowego także mamy dostęp do środków, tutaj jednak istnieją pewne ograniczenia. Mianowicie zazwyczaj za drugi i kolejny przelew w miesiącu płacimy pewną sumę. Taka regulacja pomaga nam oszczędzać- musimy na początku miesiąca dokładnie rozważyć, jaką kwotę przeznaczamy na oszczędności, a jaką pozostawiamy na rachunku bieżącym.
Kolejną różnicą jest funkcjonalność. Konto osobiste służy do wykonywania przelewów, zleceń stałych itp. Można je nazwać naszym kontem operacyjnym. Konto oszczędnościowe zaś ma niską funkcjonalność- ono służy raczej do przechowywania pieniędzy niż do obracania nimi.
Podsumowując konto osobiste służy do bieżących rozliczeń, zaś oszczędnościowe- do oszczędzania kapitału.
Konto oszczędnościowe a lokata
Można by w tym momencie zapytać- czym właściwie różni się konto oszczędnościowe od lokaty terminowej? W lokacie oprocentowanie jest zazwyczaj nieco wyższe niż na koncie oszczędnościowym. Ponadto na lokacie oszczędzanie ma swój określony termin, a odsetki naliczane są pod koniec oszczędzania. Warto zwrócić uwagę także na bardzo istotną różnicę- z konta oszczędnościowego środki możemy podjąć w każdym momencie, najwyżej zapłacimy za to drobną sumę. Tymczasem w przypadku lokaty jest to bardziej skomplikowane- tu musimy zerwać umowę, co wiąże się z tym, że tracimy odsetki.
Podsumowując- lokata bardziej nadaje się do zaoszczędzenia wolnych środków. Jeśli zatem poszukujemy idealnego sposobu oszczędzania „codziennego” lepiej skorzystać z konta oszczędnościowego.
Ile możemy zyskać na otwarciu konta oszczędnościowego?
Na to pytanie bardzo trudno odpowiedzieć. Wiele zależy tutaj od oprocentowania- im jest ono wyższe, tym więcej uda nam się zaoszczędzić. Jednakże oprocentowanie może się zmienić- może być inne w momencie, w którym będziemy zakładać konto, a inne rok później. Od czego to zależy?
W skrócie można określić, że wysokość oprocentowania jest ściśle skorelowana z wysokością stóp procentowych ustanawianych comiesięcznie na posiedzeniach Krajowej Rady Pieniężnej. Z kolei decyzja o wysokości stóp procentowych wynika z analizy sytuacji gospodarczej kraju. A zatem im lepsza jest sytuacja gospodarcza, tym bardziej rośnie inflacja, stopy procentowe są wyższe i w efekcie oprocentowanie kont oszczędnościowych również rośnie.
Jednak to, ile oszczędzimy zależy również w dużej mierze od nas samych- a ściślej od naszego zdyscyplinowania i systematyczności. Bowiem nawet najwyższe możliwe oprocentowanie nic nam nie pomoże, jeśli nie będziemy systematycznie przelewać choćby i drobnych kwot na konto oszczędnościowe. Jaki zatem obrać system oszczędzania?
Jak oszczędzać?
Różne są tutaj przepisy na sukces. Warto jednak pamiętać, że przede wszystkim konieczne jest systematyczne odkładanie pewnej kwoty. Warto o takim koncie oszczędnościowym pomyśleć jak o swego rodzaju skarbonce. A zatem co miesiąc wkładamy tam pewną część naszych dochodów. Jaką? To już musimy zdecydować sami, jednak dobrze jest odkładać choć 10 % dochodów.
Dobrym pomysłem jest przelewanie takiej kwoty- niekoniecznie tych 10%, lecz takiej, jaką na pewno jesteśmy w stanie odłożyć- zaraz po otrzymaniu pensji i przed otrzymaniem kolejnej przelewanie jeszcze tego, co dodatkowo udało nam się zaoszczędzić. Będą pewnie takie miesiące, jak np. grudzień, kiedy trzeba przeznaczyć więcej pieniędzy na święta czy wakacje, kiedy z kolei wydaje więcej na wypoczynek, w których nie zostanie nam żadna nadwyżka. Jednak czasem nie mamy poważniejszych wydatków, dostajemy premię albo nagrodę- warto wtedy zamiast od razu wydawać te pieniądze, przelać je właśnie na konto oszczędnościowe.
Czy środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym są bezpieczne?
Tak. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że takie konta zazwyczaj funkcjonują jedynie jako dodatek do kont osobistych. A zatem przelewy na taki rachunek można wykonywać jedynie do i z konta osobistego. W związku z tym potencjalny złodziej musiałby uzyskać pełen dostęp do naszego konta osobistego. Dzisiaj oznacza to nie tylko numer rachunku i hasło, lecz dodatkowo- telefon, aby otrzymać kod.
Ponadto do kont oszczędnościowych nie wydawane są karty. To jest dodatkowy powód, dla którego warto założyć rachunek oszczędnościowy. Jeśli bowiem trzymamy swoje oszczędności po prostu na koncie osobistym ryzykujemy ich utratę w przypadku zagubienia karty do bankomatu. Jeśli złodziej nie będzie znał hasła PIN, a my będziemy mieć ustawiony limit dzienny wydatków to zapewne nie stracimy wszystkiego, jednak limit dzienny wynosi często koło 1000 zł- a utrata takiej sumy, będzie pewnym ciosem.
Na koniec warto jeszcze dodać, że środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym także są ubezpieczone A zatem nawet w przypadku bankructwa banku otrzymamy je z powrotem.
Jak wybrać konto oszczędnościowe?
Dochodzimy teraz do bardzo ważnej kwestii. Wiemy już, że konto oszczędnościowe stanowi ciekawą i bezpieczną formę oszczędzania, a zatem warto skorzystać z takiego rozwiązania. Pojawia się jednak pytanie- jak wybrać takie konto, czym się kierować podczas wyboru?
Przede wszystkim zatem, jak zostało to wspomniane wcześniej, konto oszczędnościowe jest zazwyczaj dodatkiem do konta osobistego. W związku z tym należy zwrócić uwagę na warunki konta osobistego- czy jego założenie jest płatne, cz płacimy za kartę, ile kosztują przelewy itp. Kiedy już będziemy wiedzieć, warunki jakich kont osobistych spełniają nasze wymagania należy spojrzeć na oferty kont oszczędnościowych. A na co konkretniej?
1) Oprocentowanie. To pierwsza sprawa. Im oprocentowanie jest wyższe, tym więcej uda nam się zaoszczędzić. Warto jednak zauważyć, że banki podają oprocentowanie w skali roku- trzeba zatem samemu obliczyć wysokość faktycznego zysku. Ponadto warto dowiedzieć się, czy przypadkiem oprocentowanie nie jest zależne od wysokości oszczędności.
2) Częstotliwość kapitalizacji odsetek. Odsetki to jest właśnie ten zysk, który otrzymujemy dzięki oprocentowaniu. Im częściej będą one doliczane do rachunku, tym korzystniejsze jest to dla nas.
3) Koszt wypłaty środków z rachunku. Jak zostało to wspomniane wcześniej, zazwyczaj tylko jedna wypłata w miesiącu z konta oszczędnościowego jest bezpłatna. Jednak warto sprawdzić czy rzeczywiście tak jest, a jeśli tak- jaka jest wysokość kolejnych opłaty za kolejne transakcje.
Jak porównać różne konta oszczędnościowe tak, aby wybrać najlepsze?
Wiadomo jednak, że nikt z nas nie ma tyle czasu, aby spisywać warunki każdego konta na kartce i potem je analizować. Idealnym rozwiązaniem tutaj jest ranking kont oszczędnościowych. Na czym on polega?
Specjaliści zajmujący się na co dzień bankowością analizują dokładnie podane wcześniej parametry, takie jak: wysokość oprocentowania, koszta prowadzenia rachunku, wypłat z rachunku, bezpieczeństwo i wiele innych i na ich podstawie oceniają, które banki oferują najlepsze warunki prowadzenia kont oszczędnościowych swoim klientom.
Takie rankingi kont mogą okazać się bardzo dużą pomocą podczas wyboru konta, jednak warto spojrzeć dokładnie, kto je wykonywał. Jeśli są to opinie tylko i wyłącznie użytkowników można na nie oczywiście spojrzeć, lecz nie warto traktować ich jako prawdy absolutnej. Zdecydowanie najlepiej jest kierować się opiniami ekspertów.
Warto także zwrócić uwagę na fakt, że najwyżej stojące w rankingu konto oszczędnościowe może wcale nie być najlepsze dla nas. Może np. okazać się, że choć wszystkie warunki rzeczywiście są bardzo dobre, to niestety wysokość opłaty za drugi i kolejny przelew z rachunku jest dla nas nieakceptowalna. Wtedy warto spojrzeć na konta oszczędnościowe znajdujące się na kolejnych miejscach w rankingu.
Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z kilku różnych rankingów. Może się bowiem okazać, że różni specjaliści kładli nacisk na inne warunki poszczególnych kont. A zatem inny ranking może okazać się bardziej pomocny.
Na koniec warto jeszcze raz podkreślić korzyści wynikające z otwarcia rachunku oszczędnościowego. A zatem- trzymamy swoje oszczędności w bezpiecznym miejscu. Ponadto dostajemy swego rodzaju gratyfikację za oszczędzanie w postaci oprocentowania i wynikających z niego odsetek. Oprócz tego to my decydujemy, ile dochodów przeznaczamy na oszczędności. Co więcej- w przypadku nagłego zdarzenia losowego możemy je bez problemu podjąć środki z takiego konta.
A zatem warto założyć konto oszczędnościowe. Jednak zróbmy to mądrze- korzystając z rankingów kont oszczędnościowych stworzonych przez prawdziwych ekspertów z dziedziny bankowości.