Ile zarabia przedstawiciel handlowy? Zarobki w Polsce

0
49993

Wynagrodzenie przedstawiciela handlowego najczęściej nie ma charakteru stałego i uzależnione jest w dużej mierze od jego zdolności sprzedażowych. Inne czynniki wpływające na wysokość zarobków przedstawiciela handlowego to branża, obszar działania i rodzaj klienta. Rozpiętość wynagrodzeń jest ogromna. Początkujący przedstawiciel może zarabiać niewiele ponad 1 000zł, zaś jego doświadczony kolega pracujący w branży farmaceutycznej lub przemysłowej za miesiąc swojej pracy zainkasuje kilka lub kilkanaście razy tyle.

Przedstawiciel handlowy zarobki

Raport płacowy 2014 Advisory Group TEST Human Resources na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych

Wg raportu płacowego opracowanego przez Advisory Group TEST Human Resources pracownicy handlu i sprzedaży byli najbardziej poszukiwanymi pracownikami spośród wszystkich specjalistów w minionym roku. W raporcie zaprezentowane są interesujące dane na temat zarobków przedstawicieli handlowych.

Śląsk prowadzi w tabeli zarobków przedstawicieli handlowych

Najwięcej zarabiają przedstawiciele handlowi ze Śląska. Przeciętne wynagrodzenie na tym terenie wynosi 4 700zł. Niewiele niższe pensje otrzymują przedstawiciele z regionu Wielkopolski (4 689zł) i Mazowsza (4 588zł). Natomiast przedstawiciele pracujący Małopolski i Pomorza otrzymują najniższe wynagrodzenie w tej branży i wynosi ono odpowiednio 4 389zł i 4 098zł.

Przedstawicieli handlowych docenia przemysł ciężki

Dość istotne dysproporcje w wysokości płac występują w poszczególnych branżach. Najmniej, bo średnio 4 185zł zarabiają przedstawiciele handlowi w branży FMCG. Najwięcej płacą swoim przedstawicielom przedsiębiorcy z sektora przemysłu ciężkiego i maszynowego, tu przedstawiciele handlowi zarabiają przeciętnie 5 907zł. Zbliżone wielkości wynagrodzeń cechują branżę motoryzacyjną, elektroniczną i elektrotechniczną oraz budowlaną. Wynagrodzenie otrzymywane przez przedstawicieli tego rodzaju firm wynosi ok. 5 100zł.

Duże firmy płacą lepiej przedstawicielom handlowym?

Zaskakujące dane przytacza tabela zarobków w zależności od wielkości przedsiębiorstwa zatrudniającego przedstawiciela handlowego. Przekonanie o tym, że duże firmy płacą więcej należałoby zrewidować, gdyż w przypadku przedstawicieli najbardziej opłacalne jest zatrudnienie w firmie zatrudniającej do 100 pracowników. Tu można liczyć na średnie wynagrodzenie rzędu 6 080zł. W przedsiębiorstwie z załogą liczącą od 100 do 500 osób przedstawiciel handlowy otrzymuje wynagrodzenie w średniej wysokości 4 899zł. Najmniej zarabiają osoby zatrudnione w tym fachu w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 500 osób. Średnie zarobki w tym przypadku są o ponad 2 000zł niższe niż w małej firmie i wynoszą 4 015zł.

Dane zebrano z 508 przedsiębiorstw jesienią 2014r.

Źródło: www..paiz.gov.pl/publikacje/rynek_pracy

Grafton Recruitment – zarobki przedstawicieli handlowych w wybranych miastach Polski

Wnikliwą analizę wynagrodzeń przedstawicieli handlowych i zawodów pokrewnych w zależności od miejscowości zatrudnienia przedstawiła w swoim raporcie płacowym 2014/2015 firma Grafton Recruitment.

Wg danych z raportu najwięcej zarabiają przedstawiciele handlowi z Warszawy uzyskując wynagrodzenie mieszczące się w przedziale od 3 500zł do 7 500zł brutto. Poznańscy biznesmeni płacą swoim przedstawicielom od 3 000zł do 6 800zł miesięcznie. Pozostałe miasta, które zostały wymienione w sprawozdaniu to: Łódź, Kraków, Katowice, Wrocław oraz Trójmiasto. W tych miejscowościach płaca przedstawicieli handlowych nieco różni się od poznańskiej i wynosi od 3 000zł do 6 000zł miesięcznie brutto.

Raport płacowy Hays 2015 – wynagrodzenia wg stanowisk

Firma rekrutacyjna Hays Poland przeprowadziła zbadała wynagrodzenia przedstawicieli handlowych w aspekcie zajmowanych przez nich stanowisk. Z opracowania dowiadujemy się, że zarobki przedstawiciela handlowego mieszczą się w przedziale od 3 000zł do 6 000zł brutto, a optymalne wynagrodzenie wynosi 4 000zł brutto. Jego przełożony – kierownik przedstawicieli handlowych zarabia od 6 000zł do 12 000zł brutto, natomiast optymalna płaca wynosi 8 000zł brutto. W odrębnej kategorii zostało umiejscowione wynagrodzenie doradcy techniczno – handlowego, który otrzymuje wypłatę w wysokości od 4 500zł do 8 000zł brutto, a optymalna jego pensja wynosi 5 500zł brutto.

Źródło: www.hays.pl

Czynniki wpływające na indywidualną wysokość zarobków przedstawiciela handlowego

Ile zarabia przedstawiciel handlowy

Wynagrodzenie w zawodzie przedstawiciela handlowego w dużym stopniu zależy od poziomu wykształcenia, w tym wiedzy zdobytej na różnego rodzaju szkoleniach zawodowych. Nie zawsze musi to być wykształcenie o kierunku handlowym. Coraz częściej firmy zatrudniają przedstawicieli – doradców posiadających wykształcenie kierunkowe związane z branżą, w której działa pracodawca.

Na wysokość pensji nie wpływa staż pracy. Po pierwszym roku działalności w branży handlowej, zazwyczaj zarobki zaczynają wzrastać, by w kolejnym roku lub dwóch osiągnąć maksymalną wartość oferowaną przez pracodawcę.

Najważniejszym składnikiem wynagrodzenia przedstawiciela handlowego jest premia od osiągniętego pułapu sprzedaży. Wysokość premii przeciętnie wynosi od 20 do 40% podstawy.

Benefity dla przedstawicieli handlowych

Do najczęściej oferowanych przedstawicielom handlowym gratyfikacji pozafinansowych należą szkolenia, samochód służbowy oraz telefon komórkowy i laptop. Niektórzy z przedstawicieli otrzymują równie inne dodatki do wynagrodzeń, np. ubezpieczenie lub fundusz reprezentacyjny.

[Głosów:66    Średnia:2.6/5]