Ranking najlepszych kont firmowych

Oferta kont firmowych to dynamicznie zmieniający się rynek, na którym panuje w Polsce spora konkurencja. Wiele banków dba o to, by podmioty gospodarcze właśnie do nich kierowały swoje pieniądze. Jako że jest to niemały zysk, oferty banków są niekiedy wyjątkowo konkurencyjne. Każdy kto chce założyć firmę i szuka banku, który zaoferuje mu najlepsze warunki prowadzenia konta, powinien zrobić sobie ranking kont firmowych, by porównać ze sobą oferty co najmniej kilku banków.

Poniższy ranking kont firmowych pozwala zorientować się w tym, na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając najlepsze rozwiązanie dla prowadzonej przez nas firmy. Oczywiście potrzeby firm są rożne – dla jednej ważniejsze mogą to być bezpłatne przelewy, dla innej możliwość prowadzenia dodatkowego konta w walutach obcych – jednak kryteria oceny pozostają właściwie bez zmian.

Na co zwrócić uwagę?

Porównując oferty banków należy wziąć pod uwagę przede wszystkim te, które skierowane są do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – to takie firmy otwiera obecnie większość Polaków. Zdarza się, że niektóre z banków oferują w ramach takich kont również inne możliwości, np. ten sam produkt adresują zarówno do małych jak i dużych firm, fundacji czy stowarzyszeń. To interesująca informacja, ale z perspektywy przedsiębiorcy, który prowadzi jednoosobową działalność, jest niezbyt istotna.

Najistotniejsze w porównaniu są zawsze atuty danego rachunku bankowego – interesowały nas jego mocne strony i to, co odróżnia go od innych ofert. Nie mogło zabraknąć rzutu okiem na oprocentowanie i opłaty, zwłaszcza te ostatnie, związane z otwarciem i prowadzeniem konta wydają się istotne.

Istotne wydają się również kwestie związane z kartami płatniczymi, wydawanymi do każdego z kont, dotyczy to zwłaszcza ich typów, funkcjonalności i związanych z nimi opłat. W podobny sposób należy przyjrzeć się również kosztom podstawowych operacji bankowych, wszak one również generują część kosztów utrzymania konta.

BIZnest Konto

Oferowane przez Nest Bank firmowe BIZnest Konto to przykład bardzo dobrych podstaw jakie oferuje się w Polsce klientom z jednoosobową działalnością gospodarczą. Zarówno prowadzenie rachunku, jak i obsługa karty są bezpłatne. Kartą Visa Business payWave można dokonywać płatności w internecie lub płacić nią zbliżeniowo. Wyciąganie pieniędzy ze wszystkich bankomatów w Polsce jest bezpłatne.

Większość przelewów z BIZnest Konta również wykonamy bezpłatnie, poza opcją przelewu natychmiastowego. Za taką usługę zapłacimy każdorazowo 5 złotych. Pyle samo kosztuje również opcja „polecenie zapłaty”. Uważać trzeba również przy przelewach na rachunki w walucie euro, ponieważ o ile sam przelew jest bezpłatny, to bank pobiera spread ok. 6%. Zapłacimy również za wyjęcie gotówki w oddziale banku, jest to 0,15% wartości transakcji (nie mniej niż 5 złotych). Z kolei kody autoryzacyjne, wysyłane przy płatnościach i przelewach online są bezpłatne.

Wraz z kontem otrzymujemy dodatkowo bezpłatnie BIZnest Konto Waluta i BIZnest Oszczędności. Konto walutowe może być prowadzone w euro, dolarach lub funtach szterlingach. Konto oszczędnościowe jest dostępne dla nowych klientów z oprocentowaniem 2,25%. Aby założyć BIZnest Konto wystarczy złożyć aplikację przez internet.

iKonto Biznes

Alior Bank oferuje jednoosobowym firmom interesująca ofertę promocyjną na starcie. Promocja ta nazywa się „1500 zł dla firm” i jest skierowana do tych przedsiębiorców, którzy aktywnie korzystają ze swojego konta, wysyłają z niego m.in. przelewy do ZUS czy płacą kartą. Realizując wymienione w regulaminie promocji zadania można dostać co miesiąc premię, o maksymalnej wysokości 125 złotych. Rocznie można w ten sposób uzbierać tytułowe 1500 złotych.

Wprawdzie w cenniku figuruje miesięczna opłata za prowadzenie rachunku, jednak w praktyce bardzo łatwo jej uniknąć. Wystarczy że utrzymamy średniomiesięczne saldo na koncie w wysokości co najmniej 1000 złotych. Przy prowadzeniu działalności nie jest to trudne, ale wymaga od przedsiębiorcy regularnego korzystania z konta. Dokładnie o to chodzi bankowi, żeby na kontach był stały ruch.

Do iKonta Biznes dostaniemy kartę MasterCard Business Debit PayPass, działającą zarówno w internecie, jak i przy płatnościach metodą zbliżeniową. Karta jest wydawana bezpłatnie, ale miesięcznie za jej prowadzenie pobierane jest 8 złotych. Tej opłaty również można uniknąć, jeżeli wykonamy kartą przynajmniej cztery transakcje. Wypłata z bankomatów Alior Banku jest bezplatna, w przypadku innych bankomatów w Polsce mamy prawo do pięciu bezpłatnych wypłat, od szóstej i każdej kolejnej naliczana jest opłata w wysokości 2 złotych.

Zwykłe przelewy z konta są bezpłatne, podobnie jak pięć pierwszych przelewów natychmiastowych. Za kolejne oraz za wszystkie przelewy natychmiastowe BlueCash zapłacimy 10 złotych. Zlecenie stałe kosztuje 1 złotych, za to polecenie zapłaty jest bezpłatne. Za wypłatę w oddziale banku zapłacimy 0,50% (nie mniej niż 10 złotych). W przypadku przelewów SMS, potwierdzających przelewy i płatności online mamy prawo do 10 darmowych w miesiącu, kolejne kosztują 0,20 złotych.

Wraz z iKontem Biznes otrzymujemy rachunek lokacyjny z 2% oprocentowaniem do kwoty 20 tysięcy złotych. Powyżej tej kwoty oprocentowanie wynosi 1,4%. Oprocentowanie promocyjne przysługuje nam na okres trzech miesięcy. Mamy też do dyspozycji rachunek pomocniczy, obsługiwany w złotówkach lub walutach obcych – do wyboru aż 19 walut.
iKonto Biznes możemy otworzyć online, bez wizyty w banku.

Konto dbNET Biznes

Konto dbNET Biznes to oferta, którą przedsiębiorstwom jednoosobowym składa Deutsche Bank. Podobnie jak kilka innych produktów w tym segmencie jest to rachunek niemal darmowy, nie płacimy za otwarcie konta, przelewy i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Na dodatek bank oferuje nam oprocentowanie na koncie głównym w wysokości 1% w skali roku do kwoty 50 tysięcy złotych.
Do konta dbNET Biznes przypisana jest karta Visa Business Electron, która jest od razu ubezpieczona przed nieuprawnionym użyciem. Miesięczna opłata za tą kartę wynosi wprawdzie 3,5 złotego, ale można jej uniknąć, wykonując co najmniej jedną transakcję za jej pomocą.

Drobnym utrudnieniem może być to, że przelew natychmiastowy możemy wysłać jedynie w oddziale banku. Kosztuje on 5 złotych. Za to w odróżnieniu od wielu innych ofert biznesowych za wypłatę w bankowym okienku nic nie zapłacimy. Tak samo jest z potwierdzeniami płatności i przelewów internetowych za pomocą wiadomości SMS – są darmowe.

Oprócz oprocentowanego rachunku otrzymujemy również osobne db Oszczędna Firma, dzięki któremu łatwiej zadbamy o przejrzystość oszczędności i rachunku bieżącego. Mamy również do wyboru trzynaście walut obcych, w których może być prowadzone towarzyszące naszemu rachunkowi konto walutowe.
Podobnie jak inne tego rodzaju konta, dbNET Biznes również można otworzyć online.

mBiznes Konto Start

Proponowane nam przez mBank firmowe mBiznes Konto Start jest najbardziej uniwersalnym narzędziem płatniczym, ponieważ jest ono adresowane nie tylko do firm jednoosobowych, ale też dla wszystkich innych rodzajów biznesu. Oznacza to że w mBanku otrzymamy takie same warunki, jak spółki, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia. Wszystkie te podmioty są równouprawnione w ramach usługi mBiznes Konto Start.

Dla zakładających nowe konto mBank ma przygotowaną promocję. Wykonując z konta płatność zobowiązań wobec ZUS i dokonując co najmniej jednej transakcji kartą debetową w miesiącu, możemy liczyć nawet na 600 złotych premii. Przy okazji warto wspomnieć że mBank pozwala nam wybrać kartę do konta. Może to być Visa Business Debit albo MasterCard Debit Business. Oprócz płatności zbliżeniowych i internetowych możemy zyskać atrakcyjne rabaty dla płacących kartami mBanku u licznych partnerów handlowych. Na dodatek za 4,90 złotych miesięcznie możemy skorzystać z ubezpieczenia karty od nieuprawnionego użycia. Miesięczna opłata za kartę to 5 złotych, jednak jeżeli dokonamy nią w ciągu miesiąca płatności za minimum 200 złotych, opłata nie jest naliczana.
W przypadku wypłat z bankomatów sprawa nie jest prosta, ponieważ mBank ma podpisane umowy z kilkoma operatorami. W bankomatach BZ WBK, Planet Cash, Euronet i oczywiście mBank nie zapłacimy nic za wypłatę, jednak w pozostałych będzie to prowizja w wysokości 3% (minimum 5 złotych). Za przelew z konta zapłacimy 1,5 złotych, jednak jeżeli w poprzednim miesiącu dokonywaliśmy z niego wpłaty na ZUS, przysługuje nam pięć darmowych przelewów. Za przelew natychmiastowy BlueCash zapłacimy w mBanku 10 złotych. Wypłata gotówki w oddziale banku to 0,50% wartości (nie mniej niż 9 złotych). Za to wszystkie potwierdzenia SMS są darmowe.

Wraz z otwarciem rachunku mBiznes Konto Start otrzymujemy dodatkowo możliwość założenia konta mBIZNES max i mBIZNES plus. Pierwsze z nich oprocentowane jest na 0,2%, drugie na 0.6%. oprócz tego otrzymamy do dyspozycji mBIZNES konto walutowe, rozliczane w euro, dolarach, funtach szterlingach lub frankach szwajcarskich.
mBiznes Konto Start możemy założyć przez internet. Po upływie roku zamienia się ono w mBiznes konto Komfort.

Konto FIRMA TO JA

Konto FIRMA TO JA w Idea Banku to oferta skierowana wyłącznie do jednoosobowych działalności gospodarczych. W ramach promocji „Premiowanie za Bankowanie” możemy uzyskać premię (do 40,50 złotych miesięcznie) za użytkowanie konta i korzystanie z bankowości internetowej Idea Cloud. W Idea Banku możemy zacząć rozmawiać o koncie jeszcze zanim zarejestrujemy działalność. Co więcej, możemy skorzystać z pomocy prawno-księgowej, jaką bank oferuje tym, które chcą założyć jednoosobową działalność gospodarczą.

Prowadzenie konta FIRMA TO JA nie łączy się z ponoszeniem przez nas kosztów jego obsługi. Dostajemy do niego kartę MasterCard PayPass, którą w standardowy sposób zrealizujemy płatności internetowe i zbliżeniowe. Miesięczna opłata za kartę to 4,99 złotego. Jeżeli jednak dokonamy tą kartą transakcji na łączną sumę 400 złotych, opłata nie zostanie naliczona. Możemy też liczyć na darmowe wypłaty z wszystkich bankomatów w Polsce.

Zwykłe przelewy internetowe są na koncie FIRMA TO JA bezpłatne. Mamy też prawo do dwóch bezpłatnych przelewów natychmiastowych w miesiącu. Za pozostałe zapłacimy po 3,5 złotego. Podobnie wygląda sprawa z dwoma bezpłatnymi przelewami zagranicznymi. Zlecenia stałe, polecenia zapłaty, wypłata gotówki w oddziale i potwierdzenia przez SMS również są w ramach tego rachunku za darmo.

W pakiecie otrzymujemy również Konto Zyskowne Biznes, które w zależności od spełnianych warunków może być oprocentowane od 1,3% do 1,45% w skali roku. Można również skorzystać z promocji, w ramach której kwota do 10 tysięcy złotych może na tym koncie być oprocentowana nawet do 2,8%. Do dyspozycji mamy również konto walutowe w euro, dolarach, funtach szterlingach lub frankach szwajcarskich. Konto FIRMA TO JA również można otworzyć przez internet.