Jak znaleźć najlepsze konto osobiste dla siebie? Wybór nie jest łatwy, gdyż w gąszczu ofert czeka na nas wiele haczyków. Na rynku jest dostępnych wiele rachunków bankowych jednak stają się one bezpłatne dopiero po spełnieniu kilku warunków jak na przykład przelewanie wynagrodzenia, wydanie pewnej kwoty kartą, itp.
Jeśli szukasz nowoczesnego i wygodnego konta bankowego – sprawdź Konto dla Młodych za 0 zł w PKO BP!
Wyszukiwarka najlepszych kont osobistych, którą znajdziesz poniżej pozwoli Ci wyszukać najlepsze konto bankowe dla Ciebie. Użyj suwaków i określ miesięczne wpływy na konto, jak często korzystasz z bankomatu oraz ile wydajesz kartą. Pozwoli Ci to znaleźć najlepszy rachunek bankowy skrojony na miarę Twoich potrzeb.
Poniżej znajdziesz codziennie aktualizowany ranking osobistych kont bankowych:
Masz wybór – skorzystaj z niego
Najlepsze, najtańsze, najbardziej wiarygodne – wszystkie produkty i usługi mniej więcej tak są przedstawiane w świecie konkurencji, reklama każdego banku też mówi nam o tym, że właśnie jego oferta jest najbardziej atrakcyjna. Nic dziwnego, takie są prawa rynku i marketingu. Przeciętny odbiorca niekoniecznie jednak zna się na finansach i bankowości, nie musi też znać wszystkich ofert, plusów i minusów oraz wariantów kont. Prawda jest taka, że ile banków tyle różnych ofert, a im więcej możliwości, tym trudniejszy staje się wybór. Tak też jest z wyborem konta osobistego, a ilość opcji jest naprawdę duża. Niejedna osoba zupełnie bez zastanowienia i bez porównania konkurencyjnych ofert zakłada konto niemalże przypadkowo, a przecież osobiste znaczy własne – trzeba dbać o swoje potrzeby. Świadome wybieranie bardzo ułatwia sprawę i pomoże Ci uniknąć niepotrzebnej straty pieniędzy, która przy nieprzemyślanym wyborze może być bardzo widoczna w skali roku. Dokonując wyboru warto zapoznać się z wybranymi cechami poszczególnych kont, żeby móc indywidualnie dopasować ofertę do swoich potrzeb – każdy ma inne wymagania. Bardzo pomocny przy wyborze jest ranking kont osobistych, który rzetelnie zestawia i porównuje oferty wielu banków. Zanim zaczniesz niepewnie przebierać między kilkoma ofertami zastanów się na co szczególnie zwrócić uwagę.
Co to w ogóle jest konto osobiste?
Najprościej i najkrócej rzecz ujmując – konto osobiste to bezgotówkowy portfel, który służy do rozporządzania swoimi środkami. Konto osobiste to rachunek bankowy przeznaczony dla indywidualnego klienta, istniejący na mocy umowy zawartej pomiędzy bankiem a klientem. Jeżeli jesteśmy przy umowie – należy zawsze pamiętać o zapoznaniu się z podpisywanymi dokumentami. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości koniecznie upewnij się, czy dobrze rozumiesz zapisy, punkty i paragrafy traktujące o zasadach współpracy klienta, czyli Ciebie, z bankiem – nie bój się pytać.
Ale co wybrać?
Jak już zostało napisane, istnieje mnóstwo wariantów kont osobistych.
I bardzo dobrze, każdy może znaleźć coś, co odpowiada jego potrzebom. Oznacza to, że nie da się wskazać jednego konta, które uznane będzie za najlepsze. Wiadomo, że pod hasłem „najlepsze konto” mogłaby znaleźć się oferta banku, która proponuje swoje usługi absolutnie za darmo, konto ze świetnym oprocentowaniem stałym, promocje i zniżki oraz zwroty za wydatki. Tak być jednak nie może, stąd wielość możliwości. Dobry wybór jest bowiem sprawą indywidualną, dlatego zastanów się na czym Ci najbardziej zależy i jak będziesz korzystał ze swojego konta. Pamiętaj o tym, że wybór konta naprawdę zależy od Twoich własnych potrzeb i trybu życia, dlatego dobrze wziąć pod uwagę, czy często podróżujesz, czy na Twoje przyszłe konto będzie wpływać stały dochód, jakiego rodzaju przelewów będziesz dokonywać najczęściej.
Istotną sprawą, którą na pewno będziesz zainteresowany są koszty, jakie poniesiesz w związku z założeniem i posiadaniem konta osobistego. Ważne jest, czy samo założenie konta wiąże się z jakimiś opłatami. Dzisiejsze oferty z reguły nie wymagają żadnych wpłat czy opłat w związku z otwarciem rachunku, co więcej, niektóre banki w ramach promocji oferują jakąś kwotę za otwarcie rachunku, albo polecenie go innej osobie, dobrze jednak jest się upewnić.
A co z opłatami za prowadzenie konta? Sprawa zazwyczaj wygląda tak: albo opłaty w ogóle nie ma, albo jest, ale da się jej uniknąć spełniając wymagane warunki – na przykład co miesiąc na konto będzie wpływać stała kwota z tytułu pracy, stypendium, renty lub emerytury albo wykonasz 5 transakcji kartą debetową w ciągu miesiąca.
Następna rzecz, to oprocentowanie. Konta osobiste przeważnie mają zerowe lub bardzo niskie oprocentowanie, są jednak banki oferujące oprocentowanie pewnej kwoty na dany okres (na przykład: promocyjne oprocentowanie na pół roku dla kwot poniżej 4000 złotych). Jeżeli posiadasz wolne środki zdecydowanie lepszą opcją ich przechowywania jest konto oszczędnościowe albo lokata terminowa. Oferty kont osobistych często zawierają propozycje atrakcyjnych produktów powiązanych z nimi.
Jest konto osobiste – dobrze, żeby była też karta płatnicza. Do konta osobistego wydawana jest karta płatnicza, debetowa. Wyboru dokonać możesz pośród możliwości, jakie dana karta spełnia i opcji, jakie są do niej przypisane. Oprócz płatności przy pomocy karty z wpisaniem pinu w terminal Twoja karta może także służyć do płatności zbliżeniowych lub internetowych. Jeżeli często kupujesz przez Internet, docenisz metodę płatności internetowych. Nie zapominaj o bezpieczeństwie. Płatności zbliżeniowe są bardzo wygodne i nie trzeba ciągle wpisywać pinu – no właśnie, co z bezpieczeństwem? Wiele jest ofert, które proponują ubezpieczenie karty przed użyciem jej przez niepowołane osoby, za co pobierana jest miesięczna opłata lub ubezpieczenie karty bezpłatnie wpisane jest w pakiet usług. W zależności od oferty banku, istnieją dodatkowe możliwości, jakie daje karta debetowa, na przykład usługa cash back – nie musisz szukać bankomatu, wypłacasz pieniądze z kasy sklepu, w którym płacisz kartą za zakupy, proste rozwiązanie. Inną opcją jest money back – robisz zakupy, płacisz kartą, bank oddaje Ci pewną sumę pieniędzy – w zależności od regulaminu banku, może to być pewien procent od wydanych pieniędzy albo kwota, jaką bank gwarantuje w przypadku dokonania na przykład transakcji na 1000 złotych miesięcznie. Nic nie tracąc można zyskać rocznie nawet kilkaset złotych – bardzo przyjemnie.
Dalej o kartach, bo przecież rozwiązania technologiczne dotarły oczywiście też do ich świata i można mieć naklejkę na telefon, która jest przeznaczona do dokonywania płatności zbliżeniowych. Dla indywidualistów i osób lubiących gadżety istnieją propozycje spersonalizowania swojej karty. Jeżeli chcesz mieć kartę z wybraną przez siebie grafiką albo ze swoim zdjęciem – możesz taką mieć. Wydanie zwykłej karty jest zwykle bezpłatne, im więcej udoskonaleń, tym możliwość jednorazowej opłaty bardziej prawdopodobna. Za kartę debetową może być ustalona stała, miesięczna opłata – może być też tak, że za zwykłą kartę nie będziesz płacić, ale już za zbliżeniową tak. Podobnie jak przy opłacie za prowadzenie konta, opłaty za posiadanie karty w niektórych wariantach też można uniknąć po spełnieniu podanych warunków – na przykład w ciągu miesiąca wykonasz transakcje kartą na kwotę przynajmniej 200 złotych.
A wypłaty w bankomacie? Znowu płacisz albo nie. Niektóre banki oferują konta z darmowymi wypłatami ze wszystkich bankomatów w Polsce, a nawet na świecie. Jeżeli dużo podróżujesz, na pewno taka możliwość jest idealna, bo na szukanie bankomatu w każdym nowym miejscu zwyczajnie szkoda czasu. Inne banki proponują darmową wypłatę w Polsce tylko w swoich bankomatach natomiast wypłaty z bankomatów innych banków kosztować Cię mogą od kilku do nawet kilkunastu złotych za jednorazową akcję. Są też oferty, które proponują Ci kilka darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów, a każda następna jest płatna bez względu na wybór operatora – taka opcja też jest w porządku, jeśli rzadko wypłacasz środki ze swojego konta. Jeżeli chodzi o wypłaty z bankomatów za granicą, tu zazwyczaj w grę wchodzą jeszcze koszty przewalutowania transakcji i opłaty prawie zawsze są pobierane.
Mobilny portfel
Decydując się na konto osobiste decydujesz się na wygodne operowanie swoimi środkami dzięki bankowości internetowej i mobilnemu dostępowi do swojego konta praktycznie z każdego miejsca i o każdej porze. Zwykłe przelewy internetowe prawie w każdej ofercie są darmowe, ale niektóre banki pobierają symboliczną prowizję za wygenerowanie kodu autoryzacyjnego, na przykład piąty i kolejny raz w miesiącu. Jeżeli zależy Ci na szybkim przepływie jakiejś sumy na obce konto możesz wybrać opcję natychmiastowego przelewu, za który może być pobrana opłata rzędu kilku złotych. Jeżeli chcesz, żeby Twoje rachunki co miesiąc „same” się płaciły, wystarczy złożyć dyspozycję zlecenia stałego zazwyczaj bezpłatnie, czasami za niewielką opłatę. Jeżeli masz dużo zobowiązań comiesięcznych warto wybrać konto z nieodpłatnymi zlecenia stałymi – unikniesz przede wszystkim dodatkowych opłat i wklepywania miesiąc w miesiąc tych samych kwot, numerów i danych a przede wszystkim nie musisz pamiętać o każdym przelewie, system bankowości internetowej zrobi to za Ciebie. A co z przelewami zagranicznymi? Jeżeli chodzi o Unię Europejską, przelewy SEPA przez niektóre banki oferowane są za darmo, w innych nie zapłacimy za nie więcej niż 10 złotych.
Co jeszcze może zachęcić do założenia konta osobistego? Promocje, brak prowizji i opłat, o tym już było. Zainteresować Cię mogą również produkty powiązane z danym rodzajem konta. Mogą to być: konto oszczędnościowe lub lokata terminowa z bardzo atrakcyjnym oprocentowaniem albo konto walutowe.
Jak otworzyć konto osobiste?
Oczywiście konto osobiste można otworzyć udając się do placówki wybranego banku, konto otworzysz od ręki. Zdecydowanym jednak plusem przemawiającym na korzyść współczesnych banków jest możliwość otworzenia rachunku przez Internet. Wszystko dzieje się szybko, przeważnie intuicyjnie. Właśnie, intuicyjnie, kolejna ważna rzecz, interfejs bankowości internetowej. Klient logując się do systemu bankowości musi czuć, że wie, co robić i jak robić, żeby dysponować swoimi środkami samodzielnie.
Często można usłyszeć o darmowym koncie, zero złotych za wszystko. Owszem, to jest możliwe, dobrze jednak dowiedzieć się, po spełnieniu jakich warunków unikniesz wszystkich opłat – unikniesz też pobrania opłat, na które nie jesteś gotowy.
Wiesz już ogólnie o co chodzi z kontem osobistym, wiesz na pewno, czego oczekujesz. Nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko przeanalizować różne oferty pod kątem Twoich wymagań i wybrać coś najodpowiedniejszego. Ranking dotyczący kont osobistych czytelnie i zrozumiale pomoże Ci porównać te same aspekty w różnych propozycjach. Wybór wcale nie musi być trudny i czasochłonny, a konto osobiste ułatwi Ci zarządzanie Twoimi środkami.
Link w tekście jest sponsorowany.