Strój do pracy – jak ubrać się do pracy w biurze?

0
22335

Ubiór w pracy odgrywa bardzo ważną rolę. Każdy pracownik powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jest odbierany nie tylko przez pryzmat swoich kompetencji i doświadczenia, ale również tego, jak wygląda. Powiedzenie „nie szata zdobi człowieka” nie ma w tym przypadku odzwierciedlenia w rzeczywistości, dlatego też kwestie te należy potraktować bardzo poważnie.

Przestrzegaj zasad odnośnie stroju do pracy obowiązujących w firmie

W poszczególnych firmach panują różne zwyczaje, jeśli chodzi o strój, jednakże coraz częściej pracodawcy narzucają pracownikom ścisłe wytyczne dotyczące ubioru – czyli tzw. dress code. Jeżeli obowiązuje on w zakładzie pracy, trzeba go przestrzegać – aczkolwiek nawet i w sytuacji, gdy takowe reguły nie są jasno określone, pracownik powinien pamiętać o tym, że firma nie jest miejscem, gdzie można pozwolić sobie na totalny luz i pełną dowolność. Wielu osobom służbowy strój kojarzy się z nudnym mundurkiem, ale tak wcale nie musi być. Sporo w tym momencie zależ po pierwsze od odpowiedniego podejścia do tematu, a po drugie – od umiejętnego doboru dodatków, dzięki którym można podkreślić swój indywidualizm.

Jaki strój jest najlepszy do pracy?

Bez względu na to czy w rachubę wchodzi strój damski, czy męski, istnieją pewne przesłanki, które koniecznie należy mieć na względzie.

  • W pracy trzeba wyglądać schludnie i elegancko. Ubiór ma być czysty i wyprasowany. Niedopuszczalne są wymięte kołnierzyki, przybrudzone mankiety, wygniecione spódnice itp. Osoba nie przywiązująca wagi do tych detali szybko zyskuje miano niechluja, rosną też jej szanse na wylądowanie na dywaniku u szefa.
  • Poszczególne elementy stroju mają tworzyć spójną, harmonijną całość – lepiej zatem opracować sobie wcześniej kilka zestawów niż na kilkanaście minut przed wyjściem do pracy zastanawiać się, co na siebie włożyć.
  • Stonowana kolorystyka to jedna z najważniejszych zasad obowiązujących w służbowym stroju. Można śmiało zapomnieć o krzykliwych, rzucających się w oczy barwach. Mile widziane są natomiast przede wszystkim biel, czerń, szarości, beże, brązy, granat czy ciemna, butelkowa zieleń.
  • Mniej znaczy więcej – umiar jest kluczem do sukcesu. Odnosi się to w głównej mierze do dodatków, z którymi nie wolno przesadzać, aczkolwiek stanowią one istotne uzupełnienie stroju – są przysłowiową kropką nad „i”.
  • Strój powinien być dostosowany do stanowiska – im wyżej w służbowej hierarchii znajduje się pracownik, tym bardziej szykowny ma być jego ubiór.
  • Istnieje mnóstwo rzeczy, które bezwzględnie należy wykluczyć ze służbowej garderoby. Zaliczają się do niej m. in. japonki i klapki oraz inne buty odsłaniające palce, bluzki bez rękawów, sukienki na ramiączkach lub bez nich, letnie szorty, legginsy itp. Zakazane są duże rozcięcia, głębokie dekolty, przezroczystości oraz obcisłości. Panie dodatkowo muszą pamiętać o stonowanym makijażu oraz o tym, by w zbytni sposób nie epatować swoją seksualnością, co jest bardzo źle odbierane przez otoczenie.

Jaki strój do pracy dla panów?

W zdecydowanie łatwiejszej sytuacji są mężczyźni. Im wystarczy elegancki garnitur – a najlepiej kilka na zmianę – plus dopasowane do niego buty oraz koszule, niekoniecznie białe. Oczywiście przydadzą się do tego także krawaty. Jeśli w firmie panują luźniejsze zasady w zakresie służbowego stroju, a pracownik nie sprawuje kierowniczego stanowiska, może pozwolić sobie na coś mniej wymuszonego jak np. dżinsy, koszula i marynarka. Bardzo ważne przy tym jest to, by były to klasyczne dżinsy w ciemniejszym odcieniu – bez żadnych przetrać itp. Najrozsądniej jest zakupić dwie lub trzy pary przeznaczone tylko i wyłącznie do pracy.

Stroje do pracy dla pań

Kobiety mają znacznie więcej dylematów, jeżeli chodzi o ubiór do pracy. Każda pani, której zależy na tym, by prezentować się dobrze także i w biurze, powinna w pierwszej kolejności określić swój typ figury i wyeliminować rzeczy, które do niej nie pasują.

Egzamin najlepiej zdaje klasyka, co dotyczy zarówno kolorów, jak i fasonów. Damski strój biznesowy kojarzy się zazwyczaj z garsonką, ale istnieje naprawdę wiele sposobów na to, by urozmaić swój służbowy look, nie naruszając przy tym zasad dobrego gustu. Oto kilka uwag, które warto wziąć sobie do serca.

  • Tradycyjna garsonka do pracy to nie jedyna opcja. Świetnie nadają się też damskie odpowiedniki męskich garniturów, a więc spodnie plus do tego ładnie dopasowany żakiet. Opłaca się generalnie stworzyć bazę, na którą składają się m. in. wyjściowe – ale nie wieczorowe – spodnie, ołówkowa spódnica, żakiet i biała koszula. Jeżeli zaś firma nie ogranicza zbytnio pracowników w kwestii stroju, każda pani powinna zaopatrzyć się w dżinsy do pracy – znakomicie wyglądają zestawione np. z koszulą i żakietem.
  • Dodatków nie może być za dużo, o czym już była mowa powyżej, ale powinny odznaczać się one wysoką jakością. Przesadnie błyszcząca i rzucająca się w oczy biżuteria to zły pomysł – lepiej postawić na coś skromnego i prostego. Znakomitym rozwiązaniem są apaszki – niezawodne w każdej sytuacji. Tym bardziej, że ten element stroju może się odznaczać bardziej wyrazistym kolorem.
  • Ważną rolę odgrywa obuwie – tu jest parę wariantów do wyboru, m. in. klasyczne szpilki, czółenka czy trzewiki na podwyższonym obcasie.
[Głosów:37    Średnia:2.2/5]