Energia życiowa – jak zwiększyć siłę życiową?

0
12849

Od czasu do czasu każdy z nas czuje się jak balonik, z którego spuszczono powietrze. Jesteśmy przemęczeni i na nic nie mamy siły. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy podnosi wiele czynników – szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków, stres, niewłaściwa dieta czy nie przywiązywanie należytej wagi do odpoczynku. Jak zatem regenerować siły i nie dopuszczać do tego, by nienajlepsze samopoczucie pogłębiało się?

Przewlekłe zmęczenie skutkiem braku energii życiowej

Chwilowe spadki formy są czymś zupełnie naturalnym – człowiek nie jest w stanie przez cały czas wykorzystywać stu procent swoich możliwości. Jednakże istnieją sposoby, dzięki którym zredukuje się częstotliwość pojawiania się tych dołków, będą one też krótsze i odczuwalne w znacznie mniejszym stopniu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, iż długotrwałe zmęczenie jest bardzo groźne dla zdrowia i utrudnia normalne funkcjonowanie, ponieważ doprowadza m. in. do:

  • pobudzenia aktywności hormonu stresu,
  • problemów natury gastrycznej,
  • stanów depresyjnych,
  • wzmożonej chęci na słodycze,
  • spowolnienia metabolizmu,
  • pogorszenia jakości snu,
  • spadku kondycji kości i stawów,
  • przyrostu masy ciała.

Pokonaj stres i zwiększ siłę życiową

Jednym z głównych czynników pozbawiających nas sił witalnych jest stres. W niewielkich dawkach działa pobudzająco i motywująco, ale na dłuższą metę jest szkodliwy dla ludzkiego organizmu, albowiem sieje w nim spustoszenie – i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Doprowadza do zaburzenia życiowych funkcji i zatruwa psychikę, co czasami pociąga za sobą tragiczne konsekwencje. Stresu nie da się całkiem wyeliminować, ale można go znacząco ograniczyć.

  • Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym, co jest dla nas największym źródłem stresu – dla jednych będzie to praca, dla innych sytuacja rodzinna itp. Znając przyczynę, można przystąpić do efektywnego rozwiązania problemu, a im prędzej się tym zajmiemy, tym lepiej.
  • Kolejną istotną kwestią jest odpoczynek. Nie ma takiej opcji, by w ciągu dnia nie znaleźć na to czasu. Zwykle wystarczy po prostu lepiej się zorganizować. Dobrze zatem jest skupić się na tym, co nam sprawia przyjemność i przy czym się relaksujemy. Wskazane jest wypoczywanie na świeżym powietrzu, jeśli tylko jest taka możliwość. Uwaga – odpoczynek to także sen, trzeba zatem zatroszczyć się należycie o jego jakość.
  • Aktywność fizyczna to skuteczna broń w walce ze stresem. Jej form jest tyle, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
  • Zmiana nastawienia – opłaca się być wobec siebie bardziej wyrozumiałym, częściej się uśmiechać i być otwartym na zmiany. Nie wszystko też trzeba brać do siebie. dystans i asertywność są bardzo mile widziane.

Zwolnij tempo by zyskać więcej energii życiowej

Charakterystyczną cechą współczesnych czasów jest szybkie tempo życia nieodzownie powiązane z pogonią za dobrami materialnymi. Konsumpcjonizm stał się wszechobecny, wskutek czego przestajemy doceniać to, co mamy. Ciągle chcemy mieć więcej, ale taka postawa powoduje to, że jesteśmy wiecznie niezadowoleni. Tymczasem warto po prostu zwolnić i przemyśleć sobie sprawę. Czy rzeczywiście potrzebujemy tego, co mają inni i co jest reklamowane w telewizji? Koncentrowanie się na rozmaitych niedostatkach pochłania mnóstwo naszej energii, natomiast w momencie, gdy rezygnujemy z postawy roszczeniowej, mamy mniejszy kłopot z podładowaniem przysłowiowych baterii. Wskazane jest też znaleźć pasję, która stanie się naszą odskocznią od monotonnej rzeczywistości, a niewykluczone, że także i sposobem na życie.

Kilka szybkich, sprawdzonych sposobów na zwiększenie energii życiowej

Bywa też i tak, że potrzebujemy zregenerować siły w krótkim czasie. Metod na to jest sporo, aczkolwiek powinniśmy mieć świadomość tego, iż mają one jedynie charakter doraźny – jeżeli chcemy trwałych zmian, musimy w to zaangażować więcej pracy i wysiłku. Niemniej w podbramkowych sytuacjach doskonale sprawdzają się:

  • Filiżanka kawy – kofeina szybko stawia na nogi, ale nie należy przesadzać z jej ilością, ponieważ uzależnia i w pewnym momencie okaże się, że nawet i trzy filiżanki nam nie wystarczają. Kawę można pić na zmianę z yerba mate – ma dość specyficzny smak, ale można się przyzwyczaić. Na początek najlepiej sięgać po łagodne, lekko aromatyzowane odmiany.
  • Drzemka – ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Ale warunek jest taki, by była krótka, od 15 do 30 minut w zupełności wystarczy, by naładować akumulatory. Gdy trwa za długo, przynosi efekt dokładnie odwrotny od zamierzonego – czujemy się wówczas jeszcze gorzej, a co gorsza, mogą pojawić się kłopoty z zaśnięciem w nocy. Jaki jest najlepszy czas na drzemkę? To już indywidualna sprawa – sami najlepiej wiemy, kiedy funkcjonujemy na mocno zwolnionych obrotach. Jeśli nie ma opcji ucięcia sobie drzemki, np. w pracy, wtedy zalecana jest wzmożona aktywność – po paru minutach chęć na spanie mija samoistnie.
  • Spacer – czasem wystarczy po prostu się przewietrzyć. Dotleniamy mózg i od razu czujemy się zupełnie inaczej.
  • Trening – nawet krótki jest zastrzykiem energii. Nie musimy od razu biec na siłownię – wystarczy nawet kilka prostych ćwiczeń wykonanych w domowym zaciszu.
  • Krótki, letni prysznic – momentalnie nas ożywi, więc jeśli mamy sposobność go wziąć, powinniśmy skorzystać.
[Głosów:32    Średnia:2.4/5]