Rozmowa kwalifikacyjna zawsze jest stresującą chwilą dla każdej osoby ubiegającej się o wymarzoną pracę. Aby dobrze na niej wypaść, trzeba odpowiednio się przygotować, czyli zdobyć informacje o firmie, zadbać o schludny strój i wiedzieć, jak odpowiadać na zadawane pytania. Na co warto zwrócić uwagę podczas przygotowań do rozmowy z potencjalnym pracodawcą?
Znajdź informacje o firmie
Zdobycie informacji o firmie, w której chcemy pracować to jedno z najważniejszych zadań podczas naszych przygotowań. Nigdy nie wiadomo, kiedy zostaniemy zapytani o jakiś szczegół związany z pracą w danym przedsiębiorstwie. W tym celu warto powrócić do ogłoszenia, które znaleźliśmy na jednej ze stron z ofertami pracy, jak www.praca.money.pl, przeczytać je ponownie, zwrócić uwagę na zakres wymagań i opis stanowiska, a także sprawdzić, jakie informacje o danej firmie można znaleźć w Internecie. Taka wiedza ułatwi nam przygotowanie się do rozmowy, szczególnie gdy zostaniemy zapytani o to, jak wyobrażamy sobie pracę w konkretnym przedsiębiorstwie.
Przygotuj się na konkretne pytania
W Internecie znaleźć można mnóstwo pytań, które najczęściej padają ze strony rekruterów. Głównie dotyczą one słabych i mocnych stron, gdzie widzimy się za kilka lat, jaki jest nasz największy sukces, jaka jest praca idealna, jaka była najtrudniejsza podjęta decyzja w twoim życiu, jak radzisz sobie z porażkami, jak wyobrażasz sobie relacje szef-pracownik. Chociaż pytania te wydają się zbyt oczywiste, często możemy je usłyszeć. Warto przygotować sobie na nie odpowiedzi, zanim pójdziemy na rozmowę i dopiero podczas niej będziemy zastanawiać się, co warto powiedzieć.
Zadbaj o wygląd
Pierwszego wrażenia nie zrobisz drugi raz, dlatego koniecznie trzeba zadbać o swój wygląd. Najważniejsze, by strój, który wybierzemy, był schludny i czysty. Jeżeli chodzi o dress code, tutaj kwestia jest bardziej skomplikowana. Osoby, ubiegające się o pracę w biurach, kancelariach, urzędach itp. powinny wybrać ubrania formalne, bardziej eleganckie. Jeśli natomiast staramy się o posadę w firmie, gdzie panuje luźniejsza atmosfera, można zdecydować się na strój bardziej casual lub dla własnego bezpieczeństwa, business casual.
Opanuj stres
Stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest naszym największym wrogiem. W nerwach możemy zapomnieć nawet co studiowaliśmy lub gdzie wcześniej pracowaliśmy, a to nie wróży nam zdobycia nowej posady. Warto więc rzetelnie przygotować się do rozmowy, co zminimalizuje poziom stresu. Trzeba też uważać na komunikację niewerbalną. Niektóre osoby w takiej sytuacji mogą zbyt intensywnie gestykulować, co nie zostanie dobrze odebrane. Unikać należy także zachowań, które będą świadczyły o tym, że bardzo się denerwujemy. Są to takie gesty jak unikanie patrzenia w oczy, pocieranie kolan rękami, wkładanie rąk pod kolana, bawienie się włosami itp. Warto też kontrolować to, co się mówi i unikać zbędnych pauz lub tzw. zapychaczy jak „yyy”, „aaa” itp.
Jak widać, przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej to nie lada wyzwanie. Najważniejsze to sprawdzić informacje o firmie, przygotować odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, zadbać o formalne ubranie i zminimalizować stresu do minimum.