Przykładowe wzory CV, które Cię zainspirują

0
24608

Spośród osób, które szukają pracy, zdarzają się takie, które chciałyby pobrać gotowy wzór CV, uzupełnić go swoimi danymi osobowymi i wysłać do pracodawcy. Nie jest to dobre rozwiązanie, na to, aby pracodawca zainteresował się tego rodzaju kandydaturą. Wiele tego rodzaju dokumentów krąży pomiędzy osobami zajmującymi się rekrutacją. Wzory powielają się, a jedno CV nie różni się niczym od kolejnego. Łatwo można wyobrazić sobie reakcje rekrutera, kiedy kolejny tego typu życiorys zawodowy wyląduje na jego biurku. Najczęstszą reakcją będzie po prostu wyrzucenie go do kosza. Wysyłanie CV powielonego według wzorów krążących w sieci internetowej mija się całkowicie z celem.   

Jak stworzyć CV, które zainteresuje pracodawcę ?

Najważniejszą rzeczą jest to, aby tworzony przez Ciebie dokument był w całości odpowiedzią na daną ofertę pracy. Zapoznaj się bardzo wnikliwie z ogłoszeniem, wypisz wszystkie wymagania, o których wspomniał pracodawca, możesz także pójść o krok dalej i odnieść się do wymagań, jakie stawiane są najczęściej kandydatom na to stanowisko. Masz do wyboru kilka układów, w których możesz tworzyć życiorys zawodowy. Najpopularniejsze z nich to: układ chronologiczny, układ funkcjonalny i układ mieszany, łączący w sobie najważniejsze cechy dwóch poprzednich.

Bardzo ważnym elementem skutecznego Curriculum Vitae są słowa kluczowe. Jakie je odnaleźć? Wystarczy, że przejrzysz często powtarzające się ogłoszenia o pracę, w których szuka się kandydatów na to samo stanowisko, na które składasz aplikację. W ogłoszeniach odszukaj najczęściej powtarzające się słowa. Dzięki temu, że zamieścisz w swoim życiorysie słowa kluczowe, będzie ono oceniane jako takie, w którym kandydat do pracy spełnia kryteria. Słowa kluczowe pozwalają rekruterowi od razu zobaczyć Twoje najważniejsze umiejętności, bez szczególnego zagłębiania się w treść życiorysu zawodowego. W stosowaniu słów kluczowych należy zachować umiar. W życiorysie zawodowym wystarczy, że zaznaczysz 4-5 najważniejszych cech kluczowych. Zastosowanie słów kluczowych ma na celu zwiększenie widoczności, w tym wypadku będzie to lepsza widoczność kluczowych zagadnień dla osoby, która zajmuje się rekrutacją.

Kolejnym elementem wzbudzającego zainteresowanie życiorysu zawodowego jest podsumowanie zawodowe. Jest to element, który nie jest często stosowany przez kandydatów do pracy. Już samo jego dodanie sprawi, że zainteresowanie rekrutera będzie większe. Jeśli dobrze sformułujesz podsumowanie zawodowe, to zyskasz przewagę nad innymi kandydatami już na samym początku. Jak napisać skuteczne podsumowanie zawodowe? Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że nie może ono być zbyt długie. Przyjmuje się, że prawidłowa długość podsumowania zawodowego to trzy do czterech linijek tekstu. Podsumowanie zawodowe składa się z profilu zawodowego i celu zawodowego. Profesjonalnie napisane podsumowanie zawodowe jest odpowiedzią na trzy pytania.

 1. Kim jesteś? Jakie masz wykształcenie i doświadczenie zawodowe?
 2. Jakimi największymi osiągnięciami możesz się pochwalić?
 3. Gdzie chcesz podjąć zatrudnienie, czyli jak masz cel zawodowy?

Pracując nad odpowiednim sformułowaniem podsumowania zawodowego, pamiętaj o istotnych rzeczach, o których przeczytasz poniżej. Istotne z punktu widzenia pracodawcy są takie kwestie jak:

 • Umieszczenie podsumowania zawodowego w widocznym miejscu w CV, najlepiej na samej górze dokumentu.
 • Zastosowanie języka korzyści.
 • Dostosowanie profilu zawodowego do konkretnej oferty pracy.
 • Zastosowanie danych liczbowych.
 • Określenie celu zawodowego zgodnego z potrzebami firmy.
 • Użycie słów kluczowych.

W naszym kraju podsumowanie zawodowe nie jest jeszcze elementem, który występuje powszechnie. Dlatego poprzez to, że zamieścisz je w swoim życiorysie zawodowym, wyróżnisz się na tle innych kandydatów.

Jak szukać wzorów CV, które będą inspiracją?

Na początku artykułu dowiedziałeś się o tym, co dzieje się ze wzorem CV, który uzupełnisz tylko swoimi danymi osobowymi. Taki życiorys nie zainteresuje pracodawcy, a jego wysyłanie mija się z celem, jakim jest zdobycie zatrudnienia. Jak więc korzystać z dostępnych w sieci wzorów CV? Zobacz ciekawy kreator CV. Dostępne w sieci internetowej wzory CV mogą stanowić inspirację do tego, aby stworzyć indywidualny życiorys zawodowy. Korzystanie z gotowych wzorów CV znacznie ułatwia pracę nad dokumentami niezbędnymi w procesie rekrutacji. Szukając wzoru CV, który będzie źródłem inspiracji, zwróć uwagę na takie aspekty jak:

 • Aktualność dodania wpisu i jego zgodność z obowiązującymi trendami. W sieci można znaleźć dużą liczbę przestarzałych wzorów CV, które zostały opublikowane wiele lat temu. Jedną z różnic jest na przykład to, że jeszcze kilka lat temu na pierwszym miejscu w życiorysie zawodowym stawiane było wykształcenie. W dzisiejszych czasach większy nacisk kładzie się na doświadczenie i umiejętności zawodowe.
 • Jeśli znajdziesz wzór kreatywnego CV, to nie kopiuj go w stu procentach. Niech będzie on dla Ciebie inspiracją do tego, aby stworzyć własny. Tylko w ten sposób pokażesz, że jesteś osobą pełną nowych pomysłów i nie interesuje cię korzystanie z gotowych wzorców.
 • Nie kopiuj tych samych układów graficznych, zawsze staraj się dodać coś od siebie.
 • W typowych wzorach CV znajduje się dużo informacji, które mogą nie mieć zastosowania w przypadku Twojej osoby. Wzory CV tworzone są w sposób uniwersalny. Wybierz tylko te informacje, które będą miały znaczenie w Twojej sytuacji. Możesz dowolnie zmieniać i dodawać odpowiednie rubryki i dostosowywać wygląd CV pod swoje indywidualne potrzeby.

Przykłady interesujących wzorów CV

Korzystając z gotowych wzorów CV, możesz bardzo szybko stworzyć dokument CV na wybrane przez siebie stanowisko.

Wzór CV dla przedstawiciela handlowego

Jeśli chcesz znaleźć pracę w tym zawodzie, postaw na słowa kluczowe, które w dziedzinie sprzedaży cenione są najbardziej. Do tego typu słów można zaliczyć takie sformułowania jak na przykład: budowanie relacji biznesowych, zdolności negocjacyjne, aktywna sprzedaż, orientacja na cel. Dodanie powyższych słów kluczowych przykuje uwagę rekrutera.

Kolejnym elementem, dzięki któremu wzbudzisz zainteresowanie, jest dodanie profesjonalnego podsumowania zawodowego. Wielu kandydatów korzystających z gotowych wzorów CV wpisuje w nim tylko swoje obowiązki. Możesz pójść o krok dalej i do każdego z wykonywanych obowiązków dodać swoje osiągnięcia zawodowe. To element, który na pewno wzbudzi uwagę rekrutera. Odnieś się do najważniejszych osiągnięć mających bezpośredni związek z tym, na jakie stanowisko kandydujesz. W pracy przedstawiciela handlowego istotna jest umiejętność zachowania niektórych poufnych informacji dla siebie. Dlatego zamiast przedstawiać swoje wyniki za pomocą konkretnych liczb, przedstaw je w postaci procentowej. Pokażesz w ten sposób, że jesteś kandydatem godnym zaufania.

W pracy przedstawiciela handlowego istotne są umiejętności. Ogranicz jednak do minimum informacje o swoich umiejętnościach miękkich. Natomiast napisz o tym, jakie masz umiejętności twarde, do najważniejszych z nich należą takie jak: profesjonalna obsługa klienta, zorientowanie na cel, negocjacje handlowe, prezentacja oferty, techniki sprzedaży. Są to kompetencje cenione na stanowisku przedstawiciela handlowego, umieszczając w CV informacje o ich posiadaniu, znacznie zwiększysz szansę na zatrudnienie.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]