Obecnie aby podjąć pracę jako kelner, nie zawsze trzeba mieć ukończony stosowny kurs. To od pracodawcy zależy, jakie konkretnie wymagania stawia kandydatom. Niemniej warto wiedzieć, iż na polskim rynku funkcjonują szkoły kształcące w omawianym kierunku – są to m.in. licea zawodowe czy szkoły policealne, a poza tym bogata jest oferta kursów w tym zakresie. W trakcie nauki adepci profesji poznają tajniki pracy kelnera zarówno od strony praktycznej, jak i teoretycznej, a ponadto mają sposobność odbywania praktyk zawodowych, które są świetnym sposobem na zdobycie cennych umiejętności.
Osoby, które pragną mieć większe szanse na znalezienie dobrze płatnej posady, powinny przede wszystkim zadbać o doświadczenie. Z jego zdobywaniem nie ma na chwilę obecną większych problemów – lokale co i rusz szukają nowych pracowników, a rotacja w tej branży jest naprawdę spora. Jeśli zatem komuś autentycznie zależy, jest w stanie sprawić, by jego CV prezentowało się atrakcyjnie.
Jako kelner pracować może teoretycznie każdy, jednakże w praktyce nie wszyscy się do tego nadają. Nieodzowne są pewne predyspozycje, wśród których wymienia się najczęściej:
- wysoką kulturę osobistą,
- opanowanie,
- cierpliwość,
- komunikatywność,
- odporność na stres,
- umiejętność szybkiego analizowania i rozwiązywania problemów,
- zdolności manualne,
- orientację na budowanie pozytywnych relacji z ludźmi,
- spostrzegawczość,
- dobrą pamięć,
- znajomość języka angielskiego – ten warunek stawia coraz więcej pracodawców.
Przy tej okazji warto wspomnieć o dwóch ważnych sprawach. Po pierwsze – kelner powinien odznaczać się dobrą kondycją fizyczną. W trakcie swojej zmiany jest bowiem prawie cały czas na nogach, w związku z czym osoby mające np. problemy z kręgosłupem na dłuższą metę sobie nie poradzą. Po drugie – niedopuszczalne jest, by dobry kelner nie był świetnie zorientowany w ofercie lokalu. I nie chodzi tutaj tylko o to, by znać na pamięć pozycje z menu, ale również o to, by być przygotowanym na pytania ze strony klientów dotyczące m.in. sposobu przygotowywania potraw, wykorzystywanych do tego składników itp.
Przeczytaj też:
– Zarobki kelnera w Polsce
– Co robi kelner w pracy?
– Kelner a własna firma