Jak zapanować nad gniewem i agresją?

0
9525

Nieraz zdarza nam się być w sytuacji, w której nie udaje się zapanować nad gniewem i nerwami, co bywa dla nas bardzo zgubne – emocje, które nas ponoszą powodują, że niejednokrotnie popełnimy czyny lub wypowiemy słowa, których w normalnej sytuacji nigdy byśmy nie użyli. Zazwyczaj krzywdzimy takim zachowaniem bliskie nam osoby, dlatego też warto znać kilka sposobów, które pomogą nam zapanować nad zbyt negatywnymi emocjami.

Warto panować nad gniewem i agresją

Istnieją dwa rodzaje gniewu: wewnętrzny oraz zewnętrzny. Pierwszy z nich polega na tłumieniu w sobie negatywnych emocji i złości, co bardzo niekorzystnie może wpłynąć na naszą psychikę, a nawet doprowadzić do głębokiej depresji oraz izolacji społecznej.

Drugi rodzaj natomiast, czyli gniew zewnętrzny jest szkodliwy nie tylko dla nas, ale także dla naszych bliskich. Gdy ponoszą nas negatywne emocje często wyładowujemy je na osobach, które znajdują się w pobliżu nas, nie zdając sobie sprawy z tego jak bardzo możemy ich skrzywdzić.

Bardzo często źródłem gniewu jest narastająca w nas bezsilność – gdy nie potrafimy poradzić sobie z konkretnym tematem, problemem lub zadaniem, denerwujemy się i wybuchamy, co niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem. Warto więc poznać proste sposoby, które pomogą nam poradzić sobie z agresją i gniewem.

Jak radzić sobie z gniewem i agresją?

Oto kilka rad, które pomogą nam zapanować nad złością, która w nas narasta:

  • Aby móc kontrolować gniew musimy przede wszystkim doskonale znać samego siebie, w taki sposób możemy odzyskać samokontrolę, a co za tym idzie – przewidzieć moment, w którym zaczynają gromadzić się w nas złe emocje. W ten sposób możemy je stłumić zdając sobie sprawę, że nic dobrego nie wniosą w nasze życie, a wręcz przeciwnie – mogą jedynie zaszkodzić. Dzięki samokontroli będziemy mogli zapanować nad sobą w każdej sytuacji. Zwróćmy również uwagę na to, w jaki sposób reaguje nasze ciało, zazwyczaj każdy z nas ma pewne objawy towarzyszące narastającemu stresowi i agresji.
  • Warto zdać sobie sprawę z tego, jak ważne jest prawidłowe oddychanie – jest to także jeden ze sposobów, dzięki któremu możemy szybko uspokoić się i odgonić negatywne emocje. Gdy czujemy, że możemy wybuchnąć warto skupić się na swoim oddechu: zróbmy powolny i głęboki wdech powietrza nosem i równie wolno wypuśćmy je ustami, zamykając przy tym oczy. W ten sposób odzyskamy równowagę i harmonię, a także wróci nam zdolność logicznego myślenia.
  • Skupmy swoje myśli na czymś konkretnym, najczęściej jako przykład podaje się liczenie do 20 czy 50. Chodzi tu o pełne zaangażowanie swoich myśli w konkretną czynność, co pozwoli nam oderwać się od złości i gniewu. Możemy też zacząć myśleć o czymś przyjemnym lub przywołać jakieś miłe wspomnienia, co wywoła uśmiech na naszej twarzy i daleko będzie nam do jakiejkolwiek złości i negatywnych emocji.

Starajmy się przewidzieć konsekwencje naszej agresji

Jeśli będziemy w stanie się uspokoić da nam to możliwość przeanalizowania skutków naszego wybuchu złości. Szybko wtedy okaże się, że nasz gniew jest kompletnie bezzasadny i nie warto, aby ponosiły nas zbyt wielkie emocje.

O konsekwencjach możemy również pomyśleć na spokojnie, podczas przyjemnego relaksu i chwili odpoczynku. Wtedy przeanalizujmy sytuacje, w których tracimy cierpliwość, zapiszmy na kartce rzeczy, które zazwyczaj wyprowadzają nas z równowagi i postarajmy się z nimi zmierzyć. Wszelkie działania da się bowiem ustalić bez zbędnych emocji, a sprawy załatwiane na „chłodno” są o wiele bardziej korzystne dla obu stron.

Najwięcej tego typu sytuacji mają zazwyczaj rodzice ze swoimi dziećmi, które często nie słuchają się i robią swoje. Wtedy ponoszą nas emocje, krzyczymy na dzieci, zdarza nam się wymierzyć im klapsa i krzyczymy, w efekcie czego dziecko płacze i zaczyna odczuwać strach, lecz konsekwencji żadnych. Warto zatem na spokojnie ustalić wcześniej wszelkie działania, które pomogą nam porozumieć się z dzieckiem podczas jego nieodpowiednich zachowań.

W gniewie rozmowa jest najważniejsza

Gdy targają nami negatywne emocje i mamy problem ze spojrzeniem na siebie z dystansem warto poprosić bliskich o pomoc, nie każdy bowiem jest na tyle silny, aby samodzielnie się ze sobą uporać. W takich sytuacjach rodzina oraz przyjaciele mogą pokazać nam wiele naszych zachowań, które są nieodpowiednie i mają destrukcyjny wpływ na całe otoczenie.

Takie osoby zazwyczaj również potrafią nam pokazać korzystne dla nas rozwiązania oraz okazać wsparcie w ciężkich chwilach. Nic jednak nie uda się zdziałać, jeśli sami nie będziemy tego chcieli, dlatego pozytywne nastawienie jest tutaj najważniejsze. Nie bójmy się mówić o naszych uczuciach i problemach, z którymi się zmagamy, wiele osób posiada podobne doświadczenia i chętnie nam pomoże.

Chwalmy się swoimi postępami w walce z gniewem i agresją

Gdy uda nam się osiągnąć choćby najmniejszy sukces powinniśmy być z niego dumni. Podzielmy się radosną informacją z bliskimi, zapiszmy osiągnięty przez nas cel – to spowoduje, że jeszcze bardziej się zmotywujemy i zachęci nas to do dalszej pracy nad swoją osobą. Powinniśmy nagradzać się za własne postępy, doceniać swoją wartość i nigdy się nie poddawać, ponieważ jesteśmy w stanie osiągnąć naprawdę wszystko.

[Głosów:11    Średnia:2.8/5]