Jak zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej?

0
3135

Najbardziej stresującym etapem rekrutacji jest dla nas rozmowa kwalifikacyjna – spotykamy się wtedy z pracodawcą twarzą w twarz i mamy niewiele czasu na to, aby zabłysnąć i zachęcić do siebie przyszłego szefa. Jedno jest pewne – stres będzie złym doradcą, a żeby osiągnąć sukces, należy po prostu dobrze się przygotować. Jakie czynniki są zatem najważniejsze?

Zacznijmy od pozytywnego nastawienia na rozmowie kwalifikacyjnej

Musimy mieć świadomość, że wszystko zależy od tego, w jaki sposób podejdziemy do tej rozmowy. Jeśli będziemy zniechęceni i przerażeni możemy być pewni, że nic dobrego z tego nie wyjdzie, bo stres nas zdominuje.

Dlatego lepiej zrelaksować się dzień przed rozmową i zwiększyć swoją samoświadomość  – wiedząc doskonale kim jesteśmy będziemy pewni, że osiągniemy sukces, musimy wiedzieć kim jesteśmy, czego oczekujemy od życia i stanowiska, na które aplikujemy, a następnie umiejętnie wykorzystać te informacje podczas rozmowy.

Nie zapominajmy, że nasz szczery uśmiech jest najważniejszy i zaraża innych równie skutecznie, jak ziewanie. Idąc z taką miną na rozmowę kwalifikacyjną możemy mieć pewność, że zostaniemy pozytywnie odebrani i nawet jeśli coś przekręcimy lub o czymś zapomnimy nie będzie to aż tak negatywnie odebrane. Uśmiech świadczy o naszym pozytywnym nastawieniu do życia, pamiętajmy jednak, aby nie był on zbyt sztuczny i nie wyglądał jakbyśmy się z kogoś lub czegoś śmiali, dlatego warto poćwiczyć go wieczorem przed lustrem.

Jak odpowiedzieć na zadawane nam pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli zależy nam na dobrym wrażeniu, z pewnością musimy zasięgnąć informacji na temat firmy, w której chcemy się zatrudnić, koniecznie należy wiedzieć od ilu lat firma istnieje na rynku oraz czym dokładnie się zajmuje. W ten sposób zapunktujemy u przyszłego pracodawcy, który doceni to, że orientujemy się w działalności jego firmy.

Istotne są także informacje na temat stanowiska, na które aplikujemy. Dowiedzmy się więcej na temat zakresu naszych obowiązków i upewnijmy się, że na pewno jesteśmy w stanie im sprostać – jeśli nie posiadamy wystarczających umiejętności, powinniśmy wykazywać chęć do szkoleń, które dostarczą nam wszystkich niezbędnych informacji.

Nie unikniemy także pytania o naszą osobę, które zazwyczaj sprawia nam najwięcej kłopotów. Dlaczego? Ponieważ za wszelką cenę staramy się powiedzieć coś wyjątkowego i oryginalnego, aby oczarować pracodawcę. Lepiej jednak powiedzieć szczerze od siebie, jakie cechy charakteru nas określają i które z nich z pewnością przydadzą się na danym stanowisku.

Zazwyczaj wymaga się od nas zaledwie kilku zdań, starajmy się więc zawrzeć w nich najważniejsze informacje, nie ujawniajmy też niczego z naszego życia prywatnego.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie popadajmy ze skrajności w skrajność

Dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej nie oznacza, że musimy wszystko wiedzieć, mieć przygotowane odpowiedzi na wszystkie znane nam pytania oraz iść z nastawieniem, że koniecznie musimy dostać tę pracę – pracodawca zauważy, że jesteśmy perfekcyjnie przygotowani w kwestii jego firmy i stanowiska, o które się ubiegamy, a także słodzimy mu na każdym korku, co niekoniecznie może wyjść na naszą korzyść – tacy desperaci zazwyczaj nie są dobrze odbierani.

Musimy znaleźć odpowiednią granicę, czyli wychwalić siebie w takim stopniu, jakim się da i jest to smaczne, odpowiadać na zadawane nam pytania w sposób rzetelny i szczery, aby pokazać pracodawcy, że znamy swoją wartość i możemy być cennym pracownikiem w jego firmie.

Jak uniknąć stresu na rozmowie kwalifikacyjnej?

By korzystnie wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie możemy dopuścić do sytuacji, w której stres nam to uniemożliwia.

W takiej sytuacji musimy podjąć następujące kroki:

  • Nie wmawiajmy sobie, że ktoś będzie do nas źle nastawiony i będziemy musieli myśleć nad każdym wypowiadanym słowem.
  • Nie nastawiajmy się przed rozmową na to, że koniecznie musimy dostać tą pracę. Wiadomo, że zależy nam na danym stanowisku, ale potraktujmy rozmowę kwalifikacyjną jako kolejne ważne doświadczenie w naszym życiu.
  • Do rozmowy przygotujmy się już dzień wcześniej – przyszykujmy ubrania, komplet niezbędnych dokumentów, zaplanujmy wszystko od A do Z.
Na rozmowie kwalifikacyjnej postawmy na klasyczny, schludny wygląd

Bardzo dużą rolę odgrywa to w jaki sposób zaprezentujemy się wizualnie, przyszły pracodawca może dzięki temu ocenić czy podchodzimy do danej pracy poważnie i profesjonalnie czy też nie zależy nam na danym stanowisku. Nasz wygląd zewnętrzny może także mówić o tym, jakim jesteśmy człowiekiem. Dlatego wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną zwróćmy uwagę na kilka bardzo istotnych elementów, które będą dla nas korzystne i zwiększą nasze szanse.

Musimy znać charakter i kulturę w firmie, w której chcemy rozpocząć pracę:

  • Firma może być tradycyjna: banki, kancelarie adwokackie, firmy ubezpieczeniowe, rachunkowość i księgowość. Wtedy konieczny jest elegancki strój, którym okażemy szacunek wobec firmy.
  • Coraz więcej na rynku pojawia się nowoczesnych firm, najczęściej są to agencje reklamowe, interaktywne, czy lokale rozrywkowe. Wtedy atmosfera jest nieco luźniejsza, co nie oznacza, że możemy sobie pozwolić na dużo więcej.
[Głosów:4    Średnia:3.3/5]