Jak oddychać? Sposoby na odstresowanie

0
3078

Oddychanie to podstawowy proces życiowy, dzięki któremu człowiek żyje. W rzeczywistości nikt z nas nie zastanawia się, czy robi to prawidłowo, ponieważ jest to czymś naturalnym, czego zazwyczaj nie kontrolujemy. Okazuje się jednak, że sposób, w jaki oddychamy, ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia.

Co daje nam prawidłowe oddychanie?

Zanim zaczniemy kontrolować nasz oddech warto wzbogacić się o kilka istotnych informacji:

  • wdychając powietrze do płuc, dostarczamy organizmowi tlenu, natomiast wydychając, usuwamy z niego dwutlenek węgla,
  • statystycznie każdy człowiek wykonuje 20 000 wdechów oraz wydechów w ciągu doby, co daje średnio 13 cykli na minutę,
  • szkodliwe jest płytkie oddychanie – nie wdychamy wtedy powietrza do oporu, lecz tylko trochę nie zdając sobie sprawy z tego, że taka ilość tlenu nie wystarcza,
  • dostarczając małą ilość tlenu do płuc, w ich dolnej części powstaje tak zwana martwa strefa, czyli miejsce, do którego prawie nie dociera tlen, w efekcie zmniejsza nam się pojemność płuc i nasza wydolność,
  • by nasze oddychanie miało sens, powinniśmy używać do tego również przepony, czyli mięśnia, który oddziela naszą klatkę piersiową od jamy brzusznej,
  • przy wdechu przepona obniża się, robiąc tym samym miejsce dla obniżających się płuc, które w całości wypełniają się wtedy tlenem. Wydech natomiast popycha przeponę do góry, przez co automatycznie wypychane zostaje powietrze z płuc.

Czemu prawidłowe oddychanie jest aż tak ważne?

Mało kto wie, że nieprawidłowe oddychanie może powodować u nas rozdrażnienie, zmęczenie, towarzyszący temu ból głowy. W takich sytuacjach, zamiast zastanowić się nad przyczyną bólu, sięgamy po tabletki przeciwbólowe i zapominamy o problemie. Jednak takie objawy mogą wskazywać na częściowe niedotlenienie, czyli niedostarczenie do płuc odpowiedniej ilości w powietrza.

Według badań, każdy człowiek oddycha prawidłowo do 4 roku życia, potem zatracają się naturalne zdolności i nie oddychamy pełną piersią. Dodatkowo mało kto oddycha przeponą, co także jest dużym błędem. Organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości tlenu, na skutek czego o wiele szybciej się męczymy i mamy mniej energii. Nieprawidłowe oddychanie na dłużą metę może powodować poważne konsekwencje: pogarsza się nasza odporność, sprawność intelektualna, skóra szybciej się starzeje oraz wolniej regeneruje.

Jak zatem możemy poprawić naszą kondycję? Zacznijmy właściwie oddychać, poprzez głębokie, powolne oddychanie. Powinniśmy wciągać powietrze nosem aż do oporu, a następnie wydychać je bardzo wolno ustami. Różnice możemy zaobserwować od razu – przypływ energii, chęci do życia, lepsze skupienie, w niektórych przypadkach mija także ból głowy, senność, czy rozdrażnienie.

Co warto zmienić w naszym oddychaniu?

Najważniejsze jest to, aby do oddychania zacząć wykorzystywać przeponę, dzięki czemu dostarczymy naszemu organizmowi prawidłową ilość tlenu. Mało kto wie, że możemy w tym celu wykonywać rozmaite ćwiczenia oddechowe. Jedni kochają śpiewać, inni nie wyobrażają sobie życia bez śmiechu – a czy wiemy, że takie formy rozrywki to także praca nad właściwym oddychaniem?

Możemy połączyć również dbanie o oddech z dbaniem o formę i sylwetkę, czyli uprawiać aktywność fizyczną. To chyba najlepszy trening naszego oddychania, ponieważ podczas wysiłku nasze płuca wykonują o wiele cięższą praco, wskutek czego oddech pogłębia się, a pojemność płuc znacznie się zwiększa. Nie oznacza to, że każdego dnia musimy fundować sobie morderczy wysiłek, wystarczy umiarkowana aktywność fizyczna, aby poprawić nasze samopoczucie oraz wygląd zewnętrzny.

Coraz więcej osób interesuje się również wschodnimi szkołami duchowymi, czyli tai-chi, bądź joga. Na takich zajęciach nie tylko koncentrujemy się na swoim ciele, ale przede wszystkim na oddechu, który staje się w pełni świadomy i kontrolowany przez nas. Dzięki takim ćwiczeniom zadbamy o prawidłowe oddychanie, odzyskamy harmonię i równowagę naszego ciała i zyskamy mnóstwo pozytywnej energii i chęci do życia.

Stres – odwieczny wróg

Nie od dziś wiadomo, że stres jest niszczycielem naszego organizmu. Jeśli w naszym życiu dopada nas wiele sytuacji, którym towarzyszy stres oraz silne emocje, możemy być pewni, że odbije się to od razu na naszym zdrowiu. W momencie przyspiesza nam oddech, spłyca się, bądź wstrzymujemy go nieświadomie, często wtedy zaczyna nas boleć głowa, mamy zawroty oraz mdłości – to wszystko bierze się od nieprawidłowego oddychania.

Jak wybrnąć więc z takiej sytuacji? Przede wszystkim starać się uspokoić i przejąć kontrolę nad oddechem. Weźmy głęboki wdech, a następnie powolny wydech, będzie nam łatwiej opanować nerwy i spojrzeć na problem z dystansem. Dodatkowo pozbędziemy się negatywnych emocji, zrelaksujemy się, ciśnienie krwi obniży się, a układ krążenia będzie prawidłowo funkcjonował.

Tutaj swoje zastosowanie znajduje psychoterapia, która w takich sytuacjach pozwala się wyciszyć i odsunąć od siebie wszystkie negatywne emocje i uczucia. Co więcej, prawidłowe oddychanie i wyciszenie się daje nam możliwość zwiększenia koncentracji, kreatywności i usprawnienia myślenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]