Jak nie dać się zmanipulować?

0
4684

Śmiało można stwierdzić, że żyjemy w czasach manipulacji, tej bardziej świadomej i nieświadomej, pozytywnej i negatywnej. Każdy z nas na co dzień pada ofiarą manipulacji, choć zazwyczaj o tym nawet nie wiemy. Najczęściej manipulujemy, by w ten sposób osiągnąć własne cele i zaspokoić swoje potrzeby, nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że może być to bardzo krzywdzące. Warto zatem wiedzieć, jak ustrzec się przed manipulacją i nie dać się wykorzystywać.

Unikajmy zbędnych dyskusji aby uniknąć manipulacji

Manipulator za wszelką cenę chce osiągnąć swój cel, a my musimy mu to jak najbardziej uniemożliwić:

  • Najlepiej w ogóle nie wdawajmy się w żadne dyskusje, jeśli wykażemy brak zainteresowania, osoba manipulująca straci ochotę atakowania nas.
  • Jeśli jest to ktoś bardzo natrętny, możemy próbować obrócić sytuację przeciwko niej – sami zadawajmy serię pytań, gdzie manipulator zagubi się już w całej sytuacji i podda się, wiedząc, że może tylko pogorszyć swoją sytuację.
  • Gdy osoba manipulująca nas jest bardzo natrętna, nie bójmy się jasno powiedzieć, że nie życzymy sobie takiego zachowania, a nawet możemy opuścić pomieszczenie. Mamy także prawo wezwać policję, gdy poczujemy się zagrożeni. Jest to forma przemocy psychicznej i w świetle prawa jest to zachowanie karalne.

Często osoby chcące nas zmanipulować, zadają nam wiele szczegółowych pytań nie z ciekawości, lecz aby nas zmęczyć i osiągnąć swój cel. Po takiej serii pytań jesteśmy wykończeni i mamy jeden wielki mętlik w głowie. Ile znamy sytuacji, w których osoby niewinne po wielu godzinach przesłuchań były w stanie przyznać się do czegoś, czego nie zrobiły.

Musimy nabrać więcej pewności siebie i być osobą asertywną. Jeśli zauważymy, że ktoś próbuje nas w coś uwikłać, lub narzucić nam pewne zdanie lub obowiązki, stanowczo odmówmy. Nie tłumaczmy się także, dlaczego nie chcemy bądź nie mamy czasu czegoś zrobić – im mniej informacji przekażemy, tym trudniej będzie nas zmanipulować.

Tylko spokój może nas uratować

Jeśli jesteśmy osobami porywczymi i często targają nami silne emocje, możemy częściej padać ofiara manipulacji. Oznacza to, że nie zawsze radzimy sobie z własną osobą i ktoś może to wykorzystywać.  W skrajnych sytuacjach możemy też popełnić nieświadomie wiele błędów, których następnie będziemy żałować.

Nawet jeśli ciężko nam się opanować i w środku cali się gotujemy, nie dajmy po sobie tego poznać. Najlepiej zachowajmy kamienną twarz lub wręcz uśmiechajmy się, jednocześnie blokując komuś możliwość zmanipulowania nas. To nie tylko zirytuje manipulatora, ale również pokaże, że nie ma sensu z nami pogrywać.

Taką postawę warto przyjmować nie tylko w skrajnych sytuacjach, lecz na co dzień – spokój, uśmiech i opanowanie pozwalają nam trzeźwo patrzeć na życie i wiele spraw, które wydawały nam się bardzo skomplikowane. W ten sposób możemy iść przez życie dokładnie tą drogą, którą pragniemy.

Nie tłumaczmy się z czegoś, czego nie zrobiliśmy lub nie mamy ochoty robić

Gdy ktoś próbuje nas zmanipulować, aby osiągnąć pewien cel, zachowajmy spokój. Nie będzie to łatwe zwłaszcza wtedy, gdy ktoś będzie próbował nas o coś oskarżyć lub udowodnić nam winę. Nic dziwnego, że pierwszą rzeczą, którą wtedy robimy, jest tłumaczenie się i popadanie w skrajne emocje. Najgorsze, co możemy wtedy usłyszeć to „tylko winny się tłumaczy” – najczęściej wpadamy wtedy we wściekłość, zaczynając się grubo tłumaczyć, a manipulator ma dużą satysfakcję z tego, że wyprowadził nas z równowagi i ktoś mógł pomyśleć, że faktycznie ma rację.

Jeśli przydarzy nam się taka sytuacja, musimy bezwzględnie zachować spokój, a już na pewno się nikomu nie tłumaczyć. Tylko spokój może nas uratować, a my sami dobrze wiemy, czy jesteśmy czemuś winni, lub czy mamy czas, aby coś dla kogoś wykonać. Jeśli nie – nie bójmy się sprzeciwić, jednocześnie nie tłumacząc się. Jasno powiedzmy, że nie mamy z tym nic wspólnego lub nie mamy czasu na wykonanie dodatkowych obowiązków i warto załatwiać takie sprawy z kimś innym. Stanowcza postawa zaskoczy manipulatora, dzięki czemu szybko zrezygnuje z manipulowania naszą osobą.

Stańmy w obronie innych

Jeśli wiemy, czym jest manipulacja i jak bardzo może ona zaszkodzić, nie bójmy się stanąć w obronie drugiej osoby, w momencie, gdy widzimy, że jest ona manipulowana. Jest to tak skomplikowany temat, że nawet sami manipulatorzy padają czasem ofiarą własnych technik.

Nie pozwólmy na to, aby ktoś świadomie szkodził drugiej osobie. Może to być zwykła kłótnia, którą obserwujemy – najczęściej manipulator próbuje wtedy udowodnić swoją rację poprzez różnego rodzaju argumenty, które skierowane są przeciwko drugiej osobie. Obserwując to z boku, możemy zasugerować, że takie zagrania są nie w porządku i ciężko będzie w ten sposób rozwiązać dany problem.

Takie sytuacje możemy bardzo często śledzić w Internecie na portalach społecznościowych lub forach internetowych – tam każdy jest anonimowy i może pisać to, co żywnie mu się podoba. Wykazując jednak dojrzałą i świadomą postawę, tak naprawdę ośmieszamy manipulatora, który chciał udowodnić swoją przewagę, lecz stracił ją w sekundzie.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]