Internet to źródło wielu cennych informacji, ale również doskonały sposób na pozyskanie wartościowych towarów. Już nie musisz jechać do Chin, aby przywieźć interesujące Cię produkty. W chwili obecnej, Chiny mogą przyjechać do Ciebie. W jaki sposób importować towary z Azji? Jak nie dać się oszukać w trakcie dokonywania transakcji? Na jakie towary warto zwrócić szczególną uwagę? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.
Dogłębna analiza rynku
Kwestią priorytetową – zarówno dla początkującego, jak i doświadczonego importera, powinna być dogłębna analiza rynku (importer musi wiedzieć, czego chce/potrzebuje, powinien również posiadać sprecyzowane plany dotyczące zakupu towarów). Istotnym podkreślenia jest fakt, że sprowadzanie towarów „w ciemno”, bo – „Być może się uda”, nie należy do najwłaściwszych rozwiązań. Importer, który ceni sobie czas, pieniądze oraz rozwój osobisty, powinien dokładnie przeanalizować teren, czyli:
– zapoznać się z aktualną sytuacją na rynku (polskim bądź lokalnym),
– zbadać sytuację w danej branży,
– poszukać niszy rynkowej (takie działanie gwarantuje najwięcej korzyści),
– stworzyć potencjalną grupę odbiorców, która będzie zainteresowana sprowadzanymi przez niego produktami.
Przetestuj towar na „własnej skórze”
Zamawiając produkt, nigdy nie wiesz, co trafi w Twoje ręce. Zanim zdecydujesz się na całą partię towaru, przetestuj produkt na „własnej skórze”. Jak to zrobić? Wystarczy zamówić próbkę towaru – w celu zweryfikowania jego wartości. Musisz mieć świadomość, że wielu chińskich producentów oferuje taką możliwość.
Uwaga!
Za tego rodzaju towar zapłacisz nieco więcej, ale co warte podkreślenia – nie będziesz musiał opłacać cła. Ważne jest, aby na samym początku, ograniczyć się do wyboru jednego producenta.
Jakie produkty warto importować z Chin?
Lista najpopularniejszych artykułów:
- bielizna damska,
- rajstopy,
- pończochy,
- torebki,
- portfele,
- próbki kosmetyków,
- masażery do różnych części ciała oraz
- akcesoria z działu „Drobna elektronika”, takie jak: ładowarki do telefonów, zegarki, kamery, żarówki LED, radia, baterie, zestawy słuchawkowe i inne.
Chińskie fabryki produkują wszystko to, o czym zamarzy współczesny klient. Ze względu na niskie koszty produkcji, sprowadzanie takich towarów jest bardzo opłacalne. Warto jednak wiedzieć, że materiały, z jakich produkowane są towary, nie zawsze spełniają oczekiwania importerów.
W jaki sposób importować towary z Chin?
Instrukcja krok po kroku:
- Krok numer jeden – poszukiwanie wiarygodnego dostawcy.
Kwestią priorytetową, zaraz po znalezieniu „dobrego” dostawcy, jest sprawdzenie jego wiarygodności. Zanim rozpoczniesz współpracę z eksporterem, przeczytaj opinie na jego temat. Interesujące Cię wpisy, komentarze + opinie, znajdziesz na licznych portalach oraz forach internetowych. Ciekawych świadectw szukaj również na portalach społecznościowych. Jeśli sprawdzać – to rzetelnie. Szukając informacji na temat kontrahenta, sprawdź czy ten posiada odpowiednie certyfikaty dotyczące produktu.
Uwaga!
Jednym z najważniejszych certyfikatów jest – Deklaracja zgodności CE dotycząca zabawek, elektroniki oraz materiałów budowlanych. Warto również sprawdzić, czy eksporter nie widnieje na „Czarnej liście eksporterów”.
- Krok numer dwa – uzgodnienie warunków transportu oraz formy płatności za towar.
Istotnym podkreślenia jest fakt, że forma płatności za towar to „sprawa” pomiędzy Tobą, a danym, wybranym przez Ciebie eksporterem. Koszt transportu uzależniony jest od wagi ładunku.
- Krok numer trzy – organizacja transportu.
W sytuacji, gdy dokonałeś analizy rynku oraz sprawdziłeś wiarygodność eksportera, pozostaje Ci podać następujące dane kontaktowe: numer telefonu bądź/i adres e – mail.
- Krok numer cztery – przygotowanie się do odprawy celnej importowej.
- Krok numer pięć – odprawa celna + dostawa towaru do wskazanego przez Ciebie magazynu.
Jak sprawdzić, czy trafiliśmy na oszusta?
Internet daje użytkownikom szereg możliwości, stwarza również spore zagrożenia. Jeśli nie chcesz zostać oszukany (choć zdarza się to nad wyraz często), powinieneś bacznie obserwować informacje zamieszczane na stronie eksportera.
Kiedy powinniśmy mieć się na baczności?
Przede wszystkim w sytuacji, gdy strona internetowa eksportera:
– nakazuje dokonywanie płatności głównie bądź wyłącznie przez Western Union,
– nie zawiera dokładnych danych kontaktowych (tego typu dane powinny znajdować się w dziale „Kontakt”),
– oferuje interesujące, nierzadko – markowe towary, w bardzo niskich cenach (istotnym podkreślenia jest fakt, że chińscy sprzedawcy nie mają zwyczaju podawać cen towarów na stronach internetowych),
– sygnalizuje nam, że cena za przesyłkę wliczona jest w cenę produktu.
Jak rozmawiać z Chińskim sprzedawcą?
Chińscy eksporterzy cenią sobie bezpośredni kontakt z importerami. Jeśli zamierzasz dokonać pierwszego zamówienia, skontaktuj się ze sprzedawcą – najlepiej telefonicznie. Poinformuj go również, że dalsze ustalenia będą czynione drogą mailową.