Jak zapamiętywać informacje?

0
3250

Dobra pamięć jest na wagę złota, a niestety wraz z wiekiem pogarsza się i ucieka nam z głowy coraz więcej rzeczy. Problemy z pamięcią mogą też pojawić się w momencie, gdy dopadną nas sytuacje stresowe lub nadmiar rzeczy, które musimy zapamiętać, jak to bywa na przykład podczas nauki. Są jednak skuteczne sposoby, które pozwolą nam lepiej przyswoić wiedzę, a także zapamiętać na dłużej rzeczy dla nas istotne.

Ćwiczmy zapamiętywanie

Tutaj najlepiej sprawdza się tak zwana „mapa myśli” – pomaga nam pobudzać umysł i myśleć w sposób twórczy i kreatywny. By ją stworzyć, potrzebujemy jedynie kartkę papieru oraz coś do pisania. Na środku rysujemy obrazek, który przedstawia nam konkretny temat, dookoła natomiast wypisujemy ważne słowa, które są z nim związane i łączymy je prostymi liniami z głównym słowem.

Badania dowodzą, że w ten sposób o wiele lepiej zapamiętamy pewne kwestie i skojarzymy wiele czynników. Dodatkowo duże znaczenie ma kolor, jakim oznaczymy ważne słowo. Możemy obok nich narysować również obrazki, które pomogą zapamiętać bardziej skomplikowane kwestie.

Skuteczna metoda przypominania

Każdy z nas powinien mieć swoją metodę zapamiętywania, dzięki której cała wiedza pozostanie w naszej głowie o wiele dłużej, niż zwykle.

Oto kilka przykładów:

  • Korzystajmy ze wskazówek, które ułatwią nam przypominanie sobie niektórych informacji i przywołają je w naszej pamięci, mogą to być pierwsze litery wyrazu, czy słowa hasła, które nam się z czymś skojarzą.
  • Możemy też przywoływać okoliczności, w których po raz pierwszy spotkaliśmy się z daną informacją, czy wyrazem, dzięki czemu o wiele łatwiej sobie ją przyswoimy.
  • Niektórzy korzystają z najbardziej tradycyjnej metody, jaką jest zapisywanie – w notatniku, kalendarzu, telefonie, dzięki czemu nigdy nie zapomnimy o tym, co najważniejsze.

Używajmy do zapamiętywania wielu zmysłów

Zmysły są dla nas bardzo ważne i odgrywają istotną rolę w procesie zapamiętywania. Każdy z nas ma pewne zapachy czy smaki, które jest sobie w stanie przypomnieć w kontekście danej sytuacji. W procesie zapamiętywania możemy używać każdego z nich, im więcej, tym lepiej – powstają wtedy między komórkami nowe połączenia, a wykorzystywanie różnych szlaków wzmacnia ślad pamięciowy.

Jeśli zatem połączymy naukę dużej ilości materiałów z naszymi zmysłami, szybko okaże się, że jesteśmy w stanie łatwiej przyswoić daną wiedzę i przypomnieć sobie wiele elementów, nawet tych najbardziej szczegółowych.

Bardzo dobra jest także wizualizacja – nic tak dobrze nie utrwala naszej wiedzy, jak tworzenie dodatkowych obrazów w naszej pamięci. Wiele osób potrafi doskonale wykorzystywać swoją pamięć fotograficzną. Jeśli musimy więc zapamiętać coś ważnego, stwórzmy do tego konkretny obraz lub zapamiętajmy dokładnie, jak wyglądała dana sytuacja, dzięki czemu szybko odnajdziemy ją w swojej pamięci.

Dieta na dobrą pamięć

Mało kto wie, że niektóre produkty spożywcze mogą korzystnie wpłynąć na naszą pamięć, a odpowiednia dieta spowoduje, że będziemy w stanie zapamiętać nawet bardzo stare informacje. Jednym z przykładów są jeżyny – te pyszne owoce pobudzają przepływ krwi w naszym mózgu, pozytywnie wpływają na pracę ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu korzystnie wpływają na naszą pamięć. Dodatkowo polepsza się jakość naszego snu i zmniejsza się pobudliwość.

Kolejnym przykładem są brokuły – warzywo to często nielubiane jest przez dzieci, choć ma niezwykle ciekawy wygląd, przypominający małe drzewka. Ich jedzenie niesie za sobą wiele korzyści, dzięki którym warto się z nimi zaprzyjaźnić. Ich wpływ na dobrą pamięć znany jest od dawna. Brokuły to źródło witaminy K, dzięki której nasze funkcje poznawcze i umysłowe ulegają znacznej poprawie. Ponadto zawierają wapń, witaminę C, witaminy grupy B, beta-karoten, żelazo oraz błonnik – taka mieszanka to odpowiednia ochrona przed wolnymi rodnikami. Nasza pamięć sprawnie funkcjonuje, ponieważ krew w naszym mózgu prawidłowo przepływa, a także usuwane są metale ciężkie, które mogą przyczyniać się do powstawania uszkodzeń mózgu.

Mówi się, że wino ma dobry wpływ na nasze zdrowie, ale dlaczego? Mało kto wie, iż zawarty w skórce czerwonych winogron związek chemiczny – resweratrol ma tak korzystny wpływ na naszą pamięć. Wpływa doskonale na naszą pamięć krótkotrwałą, naukowcy dowiedli, że nawet po 30 minutach picia wina jesteśmy w stanie zapamiętać większą ilość słów, z kolei obszar mózgu, który odpowiada za przyswajanie nowych informacji oraz emocje pracuje o wiele wydajniej.

A może kawa? Wystarczy jedna filiżanka dziennie, by usprawnić nasza pamięć. Kofeina pozwala utrwalać zapamiętane informacje i poprawia sprawność umysłową. W jaki sposób? W naszym mózgu istnieje struktura o nazwie hipokamp, która jest centrum pamięciowym i reguluje przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej, na którą działa kofeina. Kawa ma oczywiście działanie pobudzające oraz poprawia nam nastrój – blokowane są receptory, które odpowiadają za przekazywanie do mózgu informacji o senności, znikają też silne bóle głowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]