Kiedy nadchodzi w naszym życiu moment, w którym zaczynamy szukać pracy, jesteśmy pełni nadziei -marzymy, aby trafiła nam się praca naszych marzeń i z chęcią wysyłamy dokumenty aplikacyjne. Często jednak doznajemy rozczarowania, ponieważ nikt się do nas nie odezwał, choć byliśmy przekonani, że spełniamy wszelkie wymagania na dane stanowisko. Jakie elementy warto więc dodać, aby mieć pewność, że bez problemu znajdziemy wymarzoną pracę?
Pierwszy krok – chęć do zmiany pracy
Przede wszystkim musimy uświadomić sobie naszą sytuację i podjąć decyzję o wszczęciu poszukiwań nowej posady. Nie ma znaczenia to, czy jesteśmy aktualnie bezrobotni i brak nam motywacji do znalezienia zajęcia, czy też mamy ciepłą posadkę na komfortowych warunkach i ciężko nam wyjść poza naszą strefę komfortu – boimy się diametralnych zmian i ryzyka, choć w tym wypadku może się ono okazać dla nas świetną okazją do zaprezentowania siebie.
Najlepiej poświęcić sporo czasu na osobiste przemyślenia: czy jesteśmy zadowoleni z aktualnego stanu rzeczy? Jeśli nie, to dlaczego? Jak chcielibyśmy, aby wyglądała nasza przyszłość? Co musimy w tym celu zrobić? Odpowiadając sobie na te proste pytania, odnajdziemy w sobie chęci do działania i dowiemy się, czego tak naprawdę oczekujemy od życia i samego siebie.
Pamiętajmy, że musimy działać rozważnie i nie ryzykować zbyt wiele – jeśli więc mamy chęci do zmiany dotychczasowej pracy, nie musimy jej rzucać z dnia na dzień, zostając bez środków do życia, lecz rozglądać się w międzyczasie za ofertami, a gdy trafi się okazja – zrezygnować i przenieść się do nowej firmy.
Jak szukać nowej pracy?
Podstawowymi elementami w poszukiwaniach nowej pracy są nasze dokumenty aplikacyjne – CV oraz list motywacyjny. Jeśli nie postaramy się, aby były one estetyczne, rzeczowe i przedstawiały nas w jak najlepszym świetle, możemy zapomnieć o tym, aby ktokolwiek do nas zadzwonił.
Musimy więc przysiąść nad swoim CV i pamiętać o następujących kwestiach:
- Stwórzmy czytelne, eleganckie i rzeczowe CV, w którym znajdą się wyłącznie istotne informacje na nasz temat. Zrezygnujmy z wszelkich ozdobników, postawmy na klasyczną formę, upewnijmy się, że nie ma w nim żadnych błędów ortograficznych czy stylistycznych, a także zapiszmy bądź wydrukujmy je w odpowiednim formacie.
- Pisząc list motywacyjny, ograniczmy się wyłącznie do kwestii, które związane są ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Skupmy się na naszych mocnych stronach i umiejętnościach, które możemy wykorzystać w nowym miejscu pracy i które przypadną do gustu pracodawcy.
- Nie ograniczajmy się do ślepego wysyłania maili z załączonym CV i listem motywacyjnym. W treści wiadomości warto napisać kilka słów, które będą miłym wstępem, a pracodawca z chęcią przejrzy nasze dokumenty aplikacyjne.
- Możemy również pomyśleć o założeniu profili na portalach z ogłoszeniami pracy, stwórzmy tam swoją sylwetkę i ciekawy opis, który zachęci pracodawców do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną.
- Zawsze mile widziane jest osobiste dostarczanie CV do miejsca pracy, dzięki temu pracodawca może dostrzec nasze zaangażowanie i motywację do zdobycia danej posady, co jest bardzo cenione w dzisiejszych czasach. Dodatkowo schludny wygląd i inteligentna rozmowa może znacznie polepszyć naszą sytuację, przez co zapunktujemy u przyszłego szefa.
- Zadbaj także o to, aby w Internecie nie znajdywały się żadne treści, które mogłyby nas
skompromitować. Jeśli posiadamy profile na portalach społecznościowych, zadbajmy o to, aby wszelkie zabawne i prywatne treści na nasz temat były prywatne lub usunięte.
Czy znalezienie wymarzonej pracy musi graniczyć z cudem?
Największym problemem zwykle jest to, że nie wierzymy w siebie samych. Na rozmowie kwalifikacyjnej, zamiast opowiadać o swoich mocnych stronach lub o sukcesach zawodowych, milczymy lub po cichu dukamy jedynie odpowiedzi na zadane pytania, bojąc się, że będzie to odebrane negatywnie i pracodawca się do nas zniechęci.
Nic bardziej mylnego! Musimy przecież pokazać, ile jesteśmy warci i dlaczego warto nas zatrudnić w tej właśnie firmie. Oczywiście pracodawca posiada te wszystkie informacje w naszych dokumentach aplikacyjnych, jednak nic tak nie może poprawić naszej sytuacji, jak osobista rozmowa twarzą w twarz i zaprezentowanie się z jak najlepszej strony.
Musimy jednak rozgraniczyć dobrą pewność siebie i opowiadanie o swoich sukcesach od wymądrzania się i przechwalania. Najlepiej więc poćwiczyć wcześniej w domu, aby wszystko brzmiało naturalnie i zachęcająco.
Szczególnie warto wspomnieć o tych sukcesach i umiejętnościach, które przydadzą nam się na nowym stanowisku i dzięki nim możemy korzystnie wpłynąć nie tylko na wizerunek firmy, ale także na zyski. Może to być doświadczenie zdobyte na innym stanowisku, kurs, czy szkolenie. Musimy być pewni tego, że jesteśmy odpowiednim kandydatem na to stanowisko i to my powinniśmy zostać wybrani. Podkreślmy więc swoje najważniejsze osiągnięcia zawodowe i traktujmy je na co dzień jako swoje mniejsze i większe sukcesy, z których możemy być naprawdę dumni.