Ile zarabia dietetyk? Zarobki w Polsce

0
22540

Dietetyka to dziedzina, która w ostatnich latach zaczyna przeżywać swój rozkwit. Coraz więcej ludzi jest żywo zainteresowanych prowadzeniem zdrowego stylu życia. Rośnie społeczna świadomość na temat jakości i wpływu pożywienia na nasze zdrowie i samopoczucie, a co za tym idzie wzrasta zapotrzebowanie na porady specjalistów w tej dziedzinie.

Dobry dietetyk nie powinien mieć problemów ze znalezieniem pracy. Co prawda w publicznych placówkach zdrowia (szpitalach, przychodniach i poradniach chorób metabolicznych) na etat trudno liczyć, jednak na specjalistów w zakresie żywienia czekają obiekty gastronomiczne, m.in. restauracje, sklepy z suplementami diety i zdrową żywnością, firmy cateringowe i obiekty o charakterze sportowym i rekreacyjnym, takiej jak: kluby fitness i sanatoria. Część dietetyków znajdzie też zatrudnienie w  firmach produkujących żywność lub suplementy diety.

Coraz więcej dietetyków decyduje się na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej. W tym przypadku, oprócz ogromnej wiedzy z zakresu żywienia, niezbędna będzie pewna doza przedsiębiorczości i dobra orientacja przepisach dotyczących funkcjonowania firmy. Prowadzenie biznesu wymaga też kreatywności, umiejętności szukania nowych rozwiązań, bo choć rynek pełen jest potencjalnych klientów, to w branży dietetycznej panuje spora konkurencja.

Książki Altenberg

Ile wynosi wynagrodzenie dietetyka?

Osoba, która zdecyduje się na budowanie swojej kariery jako pracownik, raczej nie powinna nastawiać się na wysokie zarobki. Przeciętne wynagrodzenie netto w publicznych placówkach zdrowia nie przekracza kwoty 2 000zł miesięcznie. O ile pracodawcą jest prywatna firma można spodziewać się nieco wyższej pensji. W niektórych przypadkach wypłata może sięgać nawet 8 000zł, jednak tak wysokie dochody osiąga ok. 10% pracowników zatrudnionych w tej branży.

Wynagrodzenie dietetyka jest w dużej mierze uzależnione od charakteru i wielkości placówki, w której jest on zatrudniony. Na wysokość pensji wpływa różniej miejscowość, w której pracodawca dietetyka prowadzi swoją działalność. Na wyższe wynagrodzenie z pewnością można liczyć w dużych miastach.

Jeśli dietetyk zatrudniony jest w klubie fitness, czy salonie odnowy biologicznej, wiele będzie zależało od ilości klientów zainteresowanych jego usługami. Tego rodzaju firmy często bowiem premiują pracowników, w zależności od wielkości obrotów, które są w stanie wygenerować.

Zarobki dietetyka prowadzącego własną firmę

dietetyk zarobkiGabinety dietetyczne to specyficzny biznes. Wysokość dochodów jest tu często uzależniona od sezonu. Największa liczba klientów odwiedza dietetyków w okresie pomiędzy rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego a początkiem sezonu urlopowego. To czas, który Polacy uznają za najlepszy okres do przysłowiowego „zabrania się za siebie”. Wizyty u dietetyka to niekiedy efekt noworocznego postanowienia, a czasem chęć przygotowania sylwetki do letniej ekspozycji. Bez względu na powody, które kierują klientelą, trzeba być świadomym, że dietetyk na własnej działalności uzyskuje dochody bardzo nierównomiernie, a druga połowa roku może przynosić znacznie mniejsze profity, niż okres wiosenny.

Zarobki firmy dietetycznej są też uzależnione od specyfiki prowadzonej działalności i tego, jak bardzo rozbudowana jest oferta gabinetu.

Przy działalności polegającej wyłącznie na udzielaniu porad i konsultacji z zakresu dietetyki oraz ustalaniu jadłospisów, dochód z prowadzenia firmy będzie porównywalny do wysokości zarobków osoby zatrudnionej na etacie.

Należy przyjąć, że kompleksowa obsługa jednego klienta (np. 6 wizyt oraz ustalenie jadłospisu) powinna kosztować ok. 800 – 900 zł. Samo ustalenie jadłospisu na tydzień wyceniane jest na ok.  200 zł. Za jednorazowe konsultacje większość dietetyków pobiera opłatę na poziomie 100zł.

Zatem, aby zarobić ok. 6 000 zł, dietetyk powinien co miesiąc pozyskać i obsłużyć kompleksowo 6 klientów, do tego stworzyć ok. 5 jadłospisów dla klientów poza pakietem lub udzielić ok. 10 porad poza pakietem.

Od miesięcznych dochodów należy odjąć sumę przeznaczoną na opłacenie czynszu, mediów oraz składek na ubezpieczenie społeczne (ok. 2 500 zł). Dietetykowi pozostanie wówczas kwota 3 500zł. Jest to kwota do opodatkowania, zatem realnie do dyspozycji przedsiębiorcy pozostanie nieco mniejsza ilość pieniędzy.

Przy planowaniu dochodów należy być bardzo ostrożnym, gdyż znalezienie co miesiąc 6 klientów chętnych do korzystania z pakietów usług może być bardzo trudne, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Jak przyznają osoby, które działają na rynku dietetycznym od dłuższego czasu, zazwyczaj kwota, którą są w stanie zarobić po odliczeniu wszelkich kosztów mieści się w przedziale od 2 000 do 5 000zł.

Ciągłość i stałość dochodów może zapewnić wzbogacenie oferty o:

  • współpracę z firmami cateringowym, które podnoszą w ten sposób swoją konkurencyjność,
  • współpracę z klubami fitness i salonami SPA,
  • organizowanie warsztatów i szkoleń,
  • opiniowanie produktów żywnościowych wprowadzanych przez firmy i udział w kampaniach promocyjnych
  • poradnictwo internetowe.
[Głosów:28    Średnia:2.5/5]