Zmiana zawodu – jak zmienić zawód?

0
5989

Zmiana pracy często jest w dzisiejszych czasach koniecznością wynikającą z wymogów współczesnego rynku pracy. Osoby pragnące aktywnie działać w tym obszarze niejednokrotnie muszą wykazać się ogromną elastycznością. Bywa też oczywiście i tak, że chęć zmiany profesji jest efektem tego, że dotychczasowe zajęcie przestało satysfakcjonować, a stało się źródłem stresu i rozczarowań.

Zastanów się, jakich zmian zawodowych potrzebujesz

Zmiany są niezbędne do tego, by się rozwijać i poprawiać jakość życia. Dotyczy to rozmaitych jego aspektów – w tym również zawodowych. Zawsze towarzyszy temu ryzyko, niemniej jednak opłaca się podjąć wyzwanie. Chcąc zmienić fach, trzeba się wykazać niemałą determinacją i cierpliwością, aczkolwiek rezultaty mogą okazać się zaskakujące – w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu. Od czego zatem zacząć? Przede wszystkim nic na siłę. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad przesłankami, dla których chcemy porzucić dotychczasowy zawód. Niewykluczone, że po dogłębnym rozpatrzeniu sprawy okaże się, że wcale tego nie pragniemy, ale np. jesteśmy przemęczeni i przeciążeni obowiązkami bądź lekkiej modyfikacji wymagają jedynie niektóre obszary. W takim układzie najrozsądniej jest zainwestować w urlop lub w podniesienie kwalifikacji, dzięki czemu poszerzymy swoje horyzonty.

Jeżeli natomiast jesteśmy przekonani co do tego, że zmiana zawodu jest nieodzowna, dobrze zastanówmy się nad tym, czym chcielibyśmy się zajmować. W jakim miejscu widzimy siebie za kilka lat? Czy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń? Nie jest zalecane podejmowanie decyzji z dnia na dzień, pod wpływem emocji, ponieważ grozi to utratą poczucia stabilności. Potrzebne jest zachowanie dystansu oraz dokonanie bilansu zysku i strat.

Poznaj branżę w nowym zawodzie

Każdy, kto postanawia zmienić branżę, musi zrobić porządne rozeznanie w interesującej go dziedzinie. To pozwala zaplanować kolejne kroki. Solidne przygotowanie to podstawa, a sprzyjają mu następujące czynności:

  • zgromadzenie możliwie jak największej ilości informacji dotyczących danej branży, przy czym istotne jest to, by pochodziły one z rozmaitych źródeł,
  • nawiązanie kontaktów z osobami zatrudnionymi w dziedzinie będącej przedmiotem naszego zainteresowania, co można uczynić m. in. za pośrednictwem mediów społecznościowych,
  • przeglądanie branżowych portali, czasopism oraz firmowych stron,
  • zapoznanie się z ofertami pracami, co pozwala zorientować się w kwestii wymagań stawianych kandydatom przez pracodawców.

Dopasuj umiejętności do nowego zawodu

Rozeznanie w branży to jednak nie wszystko. Powinniśmy zastanowić się nad tym czy dysponujemy adekwatnymi do jej potrzeb umiejętnościami oraz predyspozycjami. Czasami bardzo trudno jest spojrzeć na to subiektywnym okiem, a niekiedy nie zdajemy sobie nawet sprawy z drzemiącego w nas potencjału. Z tego też względu dobrym posunięciem jest rozmowa z doświadczonym doradcą zawodowym pomagająca dostrzec atuty, których niejednokrotnie sami nie widzimy – dla przykładu osoby starsze skupiają się zwykle na swoim wieku, ale nie zauważają tego, iż posiadają niemałe doświadczenie. Spotkanie z doradcą ma jeszcze ten plus, że łatwiej wychwycić to, nad czym powinniśmy popracować. Tutaj zaś przydatne okazują się kursy i szkolenia, w zakresie których wybór jest obecnie bardzo duży.

Nie zaszkodzi ponadto zainteresować się wolontariatem – wówczas utwierdzimy się w przekonaniu czy rzeczywiście chcemy pracować w danej branży. Zdobyć nowe kwalifikacje bądź uaktualnić te już posiadane można także poprzez np. studia podyplomowe – dla pracodawców szalenie istotne jest to, że kandydat pragnie się uczyć i rozwijać. Gromadzenie doświadczeń nieodzownych w nowym zawodzie to klucz do sukcesu – ale wskazana jest tu spora doza cierpliwości, gdyż nie od razu wszystko idzie zgodnie z oczekiwaniami.

Zaktualizuj CV pod nowy zawód

Następna sprawa to aktualizacja CV. Profesjonalny, dostosowany do konkretnej oferty życiorys znacząco zwiększa szanse kandydata – rośnie prawdopodobieństwo, iż zostanie on zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Przy tworzeniu życiorysu trzeba skupić się na najważniejszych faktach – z celem mija się zamieszczanie w nim wszystkiego, albowiem takie podania z reguły są od razu odrzucane. Dobre CV powinno:

  • posiadać przejrzystą formę,
  • odznaczać się uporządkowaną treścią,
  • nie być za długie – strona A4 to maksimum,
  • nie zawierać błędów,
  • zawierać informacje, których potrzebuje pracodawca.

Nierzadko w tym kontekście kładzie się nacisk na to, by personalizować przekaz i unikać gotowych wzorów życiorysów. Rekruterzy są bardzo na takie kwestie wyczuleni i nieprzychylnie patrzą na kandydatów, którzy przygotowując dokument, poszli na łatwiznę.

Przekwalifikowanie się zawsze jest ogromnym wyzwaniem – istotną rolę odgrywa tu elastyczność oraz umiejętność przystosowania się do nowych warunków. Należy mieć też na uwadze to, iż zmiany te dotykają nie tylko osoby zainteresowanej, ale i jej bliskich. Warto również przygotować się na to, że początkowo zarobki nie będą adekwatne do oczekiwań – ich wysokość zapewne będzie mniejsza niż otrzymywane do tej pory wynagrodzenie. Praca marzeń wymaga wielu poświęceń oraz kompromisów.

[Głosów:3    Średnia:3/5]