Jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej?

0
3314

Udając się na rozmowę kwalifikacyjną najbardziej zależy nam na tym, aby dobrze wypaść przed przyszłym pracodawcą, który na podstawie krótkiego spotkania musi ocenić nasze predyspozycje. Nie od dziś wiadomo, że najgorszym czynnikiem w takich sytuacjach jest stres, musimy więc za wszelką cenę uniknąć go i przygotować się do rozmowy w jak najlepszym stopniu.

Postawmy na klasyczny, schludny wygląd na rozmowie kwalifikacyjnej

Bardzo dużą rolę odgrywa to w jaki sposób zaprezentujemy się wizualnie. Przyszły pracodawca może dzięki temu ocenić czy podchodzimy do danej pracy poważnie i profesjonalnie, czy też nie zależy nam na danym stanowisku. Nasz wygląd zewnętrzny może także mówić o tym, jakim jesteśmy człowiekiem. Dlatego wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną zwróćmy uwagę na kilka bardzo istotnych elementów, które będą dla nas korzystne i zwiększą nasze szanse.

Zanim wybierzemy odpowiedni strój musimy pomyśleć o jakie stanowisko się ubiegamy i jaki charakter będzie miała nasza praca. Inaczej bowiem ubierzemy się aplikując jako barman lub barmanka, inaczej jeśli interesuje nas praca w biurze.

Musimy więc znać charakter i kulturę w firmie, w której chcemy rozpocząć pracę:

  • Firma może być tradycyjna: banki, kancelarie adwokackie, firmy ubezpieczeniowe, rachunkowość i księgowość. Wtedy konieczny jest elegancki strój, którym okażemy szacunek wobec firmy.
  • Coraz więcej na rynku pojawia się nowoczesnych firm, najczęściej są to agencje reklamowe, interaktywne, czy lokale rozrywkowe. Wtedy atmosfera jest nieco luźniejsza, co nie oznacza, że możemy sobie pozwolić na dużo więcej.

Zdarza się, że wybieramy stroje w bardzo intensywnych kolorach, a także wzorach, nie mówiąc już o odważnych fryzurach i mocnym makijażu. Niezwykle drażniący jest także mocny zapach perfum, którymi psikamy się na potęgę myśląc, że spodoba się do przyszłemu szefowi. Wielkim błędem jest założenie głębokiego dekoltu, czy zbyt krótkich spódniczek. Daje to do zrozumienia, iż nie traktujemy przyszłej pracy poważnie, lub pomyliły nam się zadania do wykonania.

Przygotujmy się do zadawanych nam pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Jeśli zależy nam na dobrym wrażeniu z pewnością musimy zasięgnąć informacji na temat firmy, w której chcemy się zatrudnić, koniecznie należy wiedzieć od ilu lat firma istnieje na rynku oraz czym dokładnie się zajmuje. W ten sposób z pewnością zapunktujemy u przyszłego pracodawcy, który doceni to, że orientujemy się w działalności jego firmy.

Istotne są także informacje na temat stanowiska, na które aplikujemy. Dowiedzmy się więcej na temat zakresu naszych obowiązków i upewnijmy się, że na pewno jesteśmy w stanie im sprostać – jeśli nie posiadamy wystarczających umiejętności powinniśmy wykazywać chęć do szkoleń, które dostarczą nam wszystkich niezbędnych informacji.

Nie unikniemy także pytania o naszą osobę, które zazwyczaj sprawia nam najwięcej kłopotów. Dlaczego? Ponieważ za wszelką cenę staramy się powiedzieć coś wyjątkowego i oryginalnego, aby oczarować pracodawcę. W rzeczywistości jednak lepiej jest powiedzieć szczerze od siebie jakie cechy charakteru nas określają i które z nich z pewnością przydadzą się na danym stanowisku.

Zazwyczaj wymaga się od nas zaledwie kilku zdań, starajmy się więc zawrzeć w nich najważniejsze informacje, nie ujawniajmy tez informacji z naszego życia prywatnego, które są w ogóle nie istotne, a mogą przedstawić nas w niezbyt dobrym świetle.

Na rozmowie kwalifikacyjnej przedstawmy nasze atuty i umiejętności, które przydadzą się na danym stanowisku

Musimy liczyć się z tym, iż pracodawca będzie chciał z nami porozmawiać na temat naszego dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Tutaj bardzo ważny jest wcześniejszy krok, czyli prawidłowo sporządzone CV. Wiele osób popełnia błąd i wypisuje wszystkie swoje dotychczasowe stanowiska nie zważając na to na jakie aktualnie aplikuje.

Prawdę mówiąc pracodawcę mało interesuje nasze doświadczenie zawodowe, które nijak związane jest z branżą jego firmy. Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, w której brakuje nam doświadczenia zawodowego w danej branży, nie jest to jednak powód do rezygnacji  ze stanowiska. Najlepiej wtedy również ułożyć sobie w głowie odpowiedź, która usatysfakcjonowałaby pracodawcę: mimo, iż nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia to jesteśmy gotowi je zdobyć, uczęszczając na kursy lub szkolenia, dodatkowo dołożymy wszelkich starań, by jak najszybciej nauczyć się swoich obowiązków.

Jeśli pracowaliśmy już na podobnym stanowisku doskonale orientujemy się jakie cechy pracownika są przydatne, a wręcz wymagane i jaki zakres obowiązków będzie do nas należał, co również możemy przekazać pracodawcy, z pewnością dużym atutem będzie posiadanie tych wszystkich zdolności i umiejętne wykorzystywanie ich.

Jak uniknąć stresu podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

By korzystnie wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie możemy dopuścić do sytuacji, w której stres nam to uniemożliwia.

W takiej sytuacji musimy podjąć następujące kroki:

  • Nie wmawiajmy sobie, że ktoś będzie do nas źle nastawiony i będziemy musieli myśleć nad każdym wypowiadanym słowem.
  • Nie nastawiajmy się przed rozmową na to, że koniecznie musimy dostać tą pracę. Wiadomo, że zależy nam na danym stanowisku, ale potraktujmy rozmowę kwalifikacyjną jako kolejne ważne doświadczenie w naszym życiu.
  • Do rozmowy przygotujmy się już dzień wcześniej – przyszykujmy ubrania, komplet niezbędnych dokumentów, zaplanujmy wszystko od A do Z.
[Głosów:1    Średnia:5/5]