Zawód architekt wnętrz

0
2632

Architekt wnętrz, inaczej niż projektant wnętrz, podejmuje się zazwyczaj większego wyzwania niż dekoracja pokoju lub budowanie estetycznej spójności wnętrza. Projektując, bierze pod uwagę to co praktyczne i piękne, ale musi także rozumieć strukturę budynku, po to aby uczynić go bezpiecznym i funkcjonalnym. Architekci wnętrz zazwyczaj posiadają odpowiednie wykształcenie i są certyfikowani w swojej dziedzinie zawodowej.

Architekci wnętrz specjalizują się w projektowaniu i budowaniu wnętrz pod kątem bezpieczeństwa, funkcjonalności i estetyki. Ważne jest, aby architekci wnętrz nie tylko rozumieli trwałość i wytrzymałość materiałów budowlanych, ale także umieli posługiwać się światłem, kolorami i teksturami w przestrzeni (projektowanie i aranżacja wnętrz to część ich pracy).

Architekci wnętrz szkicują plany stworzenia od przestrzeni nowa lub renowacji już istniejącej, w domach lub budynkach komercyjnych, z myślą o gustach swoich klientów. Praca ta może wymagać od nich interakcji z różnymi klientami, innymi architektami lub projektantami, zespołami budowlanymi i inspektorami. Projektując wizję nowej przestrzeni, biorą pod uwagę konstrukcję wnętrz, oświetlenie i wyposażenie. Architekci wnętrz muszą również znać przepisy budowlane, aby ich projekty były zgodne z prawem.

Architekci wnętrz są zazwyczaj częścią procesu budowy lub przebudowy od początku do końca. Rozpoczynają pracę od spotkania z klientem w celu omówienia oczekiwań dotyczących projektu. Na tych początkowych spotkaniach zadaniem architekta wnętrz jest wysłuchanie potrzeb klienta oraz tworzenie sugestii dotyczących budynku.

Po wstępnych konsultacjach architekt wnętrz opracowuje projekty planów. Plany te mogą pokazywać umiejscowienie ścian, okien, drzwi, kanalizacji, instalacji elektrycznych, wentylacji, akcentów konstrukcyjnych i ewentualnie mebli. Zwykle używają programów kreślenia komputerowego, takich jak projektowanie i kreślenie (CADD) oraz modelowanie informacji o budynku (BIM).

Aby zostać architektem wnętrz należy ukończyć studia kierunkowe. Kandydaci na ten kierunek powinni wyróżniać się nie tylko zdolnościami plastycznymi, ale także umiejętnościami matematycznymi. Kierunek ten jest doskonałą propozycją dla kreatywnych, zdolnych osób, chcących zmieniać otaczającą ich wnętrzarską rzeczywistość.

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]