Jakość powietrza w miejscu pracy — obowiązki pracodawcy

0
3731

W miejscu pracy dorosły człowiek spędza większą część swojego dnia. Ciągłe przebywanie w zanieczyszczonym środowisku może szybko odbić się na zdrowiu. Warto wiedzieć, że zapewnienie czystego powietrza jest jednym z obowiązków pracodawcy.

Czym zanieczyszczone jest powietrze w miejscu pracy?

Do zanieczyszczeń powietrza przyczynia się wiele czynników. Wśród nich można wymienić bieżącą działalność osób przebywających w danym pomieszczeniu, nieprawidłowo działające systemy wentylacyjne lub nieczyszczoną klimatyzację. Zdarza się, że zanieczyszczenia napływają z zewnątrz, dlatego ważna jest również częstotliwość oraz pora otwierania okien.

Co jeszcze może pogorszyć stan powietrza, którym oddychają pracownicy? Są to związki lotne np. kleje, farby, świece zapachowe, środki chemiczne. Dość często zdarza się, że w pomieszczeniach biurowych pali się papierosy, które podobnie jak chemikalia niszczą zdrowie pracowników.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczeństwo w pracy. Praca w miejscu o słabej jakości powietrza jest zagrożeniem dla zdrowia. Staje się przez to niebezpieczna. W sytuacji, gdy powietrze będzie bardzo złej jakości lub udokumentowany zostanie jego niekorzystny wpływ na zdrowie pracowników, pracodawcę czekają sankcje ze strony Inspekcji Pracy.
Przepisy dotyczące wymaganej jakości powietrza mówią, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom powietrze dobrej jakości. Są one określone w zależności od jego wielkości oraz przeznaczenia. Osoby przebywające w pomieszczeniach użyteczności publicznej powinny mieć zagwarantowane 20 m³ świeżego powietrza na godzinę. Gdy budynek nie posiada okien wartość ta wynosi 30 m³.

W jaki sposób poprawić jakość powietrza w biurze?

Świeże powietrze poprawia samopoczucie oraz stan zdrowia. W jaki sposób pracodawcy mogą zadbać dostęp do niego w miejscu pracy? Jednym, najczęściej stosowanym sposobem jest wentylacja powietrza. To jednak nie wszystko, aby urządzenia wentylujące działały prawidłowo należy je regularnie czyścić. W przeciwnym wypadku powietrze zostanie jeszcze bardziej zanieczyszczone.

Innym sposobem jest zakup odpowiedniego urządzenia. Chodzi oczywiście o oczyszczacz powietrza. Jego parametry muszą odpowiadać powierzchni pomieszczenia, które ma oczyszczać. Stosując tego typu urządzenie można szybko zauważyć poprawę jakości powietrza. Dzięki niemu zredukowana zostanie również ilość osiadającego kurzu.

O ile jest taka możliwość, a jakość powietrza na zewnątrz jest dobra, należy regularnie wietrzyć pomieszczenia. Metoda ta jest konieczna, zwłaszcza gdy w pomieszczeniach dochodzi do incydentów powodujących wzrost poziomu zanieczyszczeń. Dobrym sposobem jest również bieżące rozszczelnianie okien.

[Głosów:6    Średnia:2.8/5]