Prezes firmy – zarobki, czym się zajmuje i jak zostać?

0
22890

Jest to osoba, która w danej firmie lub instytucji pełni najważniejszą funkcję, a wszelkie podejmowane decyzje muszą być przez nią zaakceptowane. Prezesa powołuje zarząd lub inna osoba do tego uprawniona, co zależne jest od konstytucji, statutu przedsiębiorstwa lub organizacji. Zazwyczaj prezesi pracują na stanowisku aż do odwołania, choć niektórzy mają z góry określoną ilość lat kadencji.

Prezes ma za zadanie zarządzać konkretnym przedsiębiorstwem zgodnie z założeniami zarządu, jego praca jest podobna do pracy managera tyle, że na znacznie większą skalę. Do jego obowiązków należy podejmowanie decyzji oraz wdrażanie nowych rozwiązań, lecz wszystko musi być bezwzględnie konsultowane z członkami zarządu. W tym celu zwołuje się specjalne zebrania, gdzie przedstawia się i omawia wiele kwestii.

Ponadto prezes musi kontrolować firmę, czego dokonuje przez swoich pracowników. Obowiązkowo musi uczestniczyć w rozmaitych spotkaniach, czy konferencjach. Konieczna jest również orientacja w sytuacji firmy, w tym celu otrzymuje on liczne raporty i statystyki, na podstawie których może ocenić, czy wszystko podąża w dobrym kierunku i zgodnie z planem.

Tutaj bardzo ważne są również własne obserwacje – prezes musi mieć oczy i uszy szeroko otwarte, dzięki czemu wykazuje pełne zaangażowanie w funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Bez wątpienia jest to praca niezwykle odpowiedzialna, której nie każdy by się podjął. Prezes musi bowiem dokonywać wielu ważnych decyzji, których konsekwencje osobiście przyjmuje. Tym samym jednak zyskuje ogólny szacunek, prestiż, a także satysfakcję ze swojej pracy.

Ile zarabia prezes firmy w Polsce?

Wszystko zależne jest od wielkości i sytuacji firmy, w której pracujemy. Jeśli jesteśmy zatrudnieni w prywatnych przedsiębiorstwach, nasze wynagrodzenie zależne jest od wielkości, a także zysku firmy. Średnio jest to od kilku do kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie, najczęściej pensje kształtują się w okolicach 15 000 złotych.

Jeśli jednak chodzi o wysokość wynagrodzenia prezesa spółek giełdowych, suma może sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych miesięcznie. Jeszcze pewien czas temu obowiązywała w Polsce ustawa kominowa, która określała maksymalną wysokość zarobków prezesów państwowych spółek.

Teraz możemy podpisać z zarządem kontrakt menadżerski, który nie podlega ustawie, w związku z czym górne progi znów przestają obowiązywać. Możemy jedynie wyobrazić sobie, jakie są to sumy – od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych miesięcznie. Praca na stanowisku prezesa jest więc bardzo dobrze płatna, ale żeby osiągnąć sukces, należy spełniać szereg warunków i posiadać określone predyspozycje.

Jak zostać prezesem firmy?

Wielu osobom wydaje się, że aby zostać prezesem, należy ukończyć studia ekonomiczne, aby posiąść odpowiednią wiedzę. Okazuje się jednak, że polscy prezesi to w większości absolwenci politechnik, co potwierdzają oficjalne rankingi. Nie zwalnia ich to jednak z posiadania ogromnej wiedzy z zakresu biznesu, zarządzania, a także prowadzenia przedsiębiorstwa. Zauważmy, że prezesi to zazwyczaj osoby bardzo doświadczone, które pracowały wcześniej na niższych stanowiskach, przez co doskonale poznały strukturę całej firmy.

Oprócz wiedzy ekonomicznej przydaje się również wiedza techniczna, kandydaci na prezesów muszą również brać udział w licznych szkoleniach, dzięki czemu mają możliwość stale poszerzać swoją wiedzę nawet w trakcie pracy. Ważne, aby wybierać takie kursy, które są ściśle związane z wybraną przez nas branżą.

W środowisku prezesów bardzo popularne są szkolenia w ramach tak zwanego „mentoringu”, gdzie byli prezesi, którzy są ludźmi bardzo doświadczonymi i osiągnęli własny sukces, dzielą się swoimi umiejętnościami, technikami oraz wiedzą z pozostałymi słuchaczami.

Rozglądając się za wolną posadą prezesa, przygotujmy się, że będą od nas wymagane takie dokumenty jak zaświadczenie o niekaralności, potwierdzenie posiadania polskiego obywatelstwa, a także możliwości korzystania z pełni praw publicznych.

Chcąc zostać prezesem, musimy odznaczać się również nienagannym wyglądem – osoba na tym stanowisku reprezentuje firmę na arenie krajowej, a nawet międzynarodowej. Dobrze wiemy, że wygląd i pierwsze wrażenie ma duże znaczenie, dlatego też należy wyglądać schludnie i czysto. W tym przypadku trzeba zwracać uwagę na każdy szczegół – odpowiednie dobranie krawata, skarpetek, czy nawet sznurówek w butach. Nie obędzie się również bez eleganckiego, czystego i wyprasowanego garnituru, który odznacza się dobrą jakością.

Do tego dochodzą jeszcze kwestie mniej powierzchowne, czyli na przykład umiejętność prawidłowego wysławiania się. Nie ma nic gorszego niż prezes, który nie potrafi porozumieć się z klientem zagranicznym, bądź niezrozumiale rozmawia z klientem krajowym – to bardzo wpływa na ogólne wrażenie na temat danej firmy.

Tutaj liczą się również takie elementy jak postawa, mimika oraz gestykulacja. Wielu prezesów organizuje spotkania z trenerami mowy ciała, którzy dokładnie wskazują, w jaki sposób powinien zachowywać się prezes w konkretnych sytuacjach. Ogólnie rzecz biorąc, nasz wygląd zewnętrzny musi przedstawiać pewność siebie i świadomość wypowiadanych słów oraz podejmowanych decyzji, powinniśmy też umieć zachować się w każdej sytuacji, nawet tej niespotykanej.

Kandydaci na prezesów muszą charakteryzować się opanowaniem, które wielokrotnie się przyda. Nieraz znajdziemy się bowiem w sytuacji, w której ktoś będzie próbował wyprowadzić nas z równowagi lub wmówić nam swoje racje. Niezbędna jest również zdolność negocjacji oraz radzenie sobie w kontaktach z mediami. Wizerunek prezesa powinien być również dopasowany do kultury firmy, którą reprezentuje.

Dobrze, jeśli dosyć wcześnie zaczniemy się szkolić i pozyskiwać cenne dla nas kontakty. Możemy zgłosić się do różnych organizacji oraz samorządów, które funkcjonują na uczelniach lub też brać udział w rozmaitych szkoleniach i konferencjach. Możemy również zadbać o dobre relacje z naszymi współpracownikami, a także przełożonymi – być może któregoś dnia przyczynią się do naszego awansu.

Takie zależności można zaobserwować szczególnie w instytucjach, które należą do Skarbu Państwa – tam o awansie najczęściej decydują znajomości. W prywatnych firmach stawia się jednak na doświadczenie i umiejętności pracownika.

Cechy, które zostały wyżej wymienione, są niezbędne do starania się o tak wysoką posadę, jaką jest stanowisko prezesa. Musimy jednak pamiętać, że to nie wszystko – bardzo ważne są wrodzone predyspozycje, które przydają się w tym zawodzie: inteligencja, opanowanie, charyzma, spostrzegawczość, błyskotliwość, dynamiczność, kreatywność, wyrozumiałość, komunikatywność i ciągła chęć samodoskonalenia.

Pamiętajmy, że droga do stanowiska prezesa jest trudna i często pełna przeszkód, wymaga więc to od nas stałego doskonalenia się, a także pewnych wewnętrznych przemian, których musimy dokonać, jeśli zależy nam na zarządzaniu firmą i byciu dobrym prezesem, który przez swoich pracowników traktowany jest z szacunkiem. Posadę prezesa dostanie raczej ten, kto udowadnia własnym zachowaniem i postawą, że firma będzie się rozwijać pod jego przywództwem.

[Głosów:35    Średnia:2.6/5]