Pracujesz dla zagranicznych firm? Zobacz, jak dodatkowo oszczędzić na przewalutowaniu

0
3101

Zysk – w przypadku osób pracujących zagranicą lub współpracujących z zagranicznymi klientami i zarabiających w euro czy funtach – jest uzależniony nie tylko od wysokości wynagrodzenia, ale również od tego, po jakim kursie wymienimy walutę na złotówki. Może się bowiem okazać, że ostateczna kwota nie będzie aż tak satysfakcjonująca, jak oczekiwaliśmy. Dlatego, oprócz śledzenia kursów walut, warto także zastanowić się nad sposobem przewalutowania, który przyniesie nam wymierne zyski.

Uważaj na spread

Jeżeli decydujemy się na wymianę w banku, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na spready, czyli różnice pomiędzy kursami kupna a kursami sprzedaży poszczególnych walut. W niektórych bankach ta różnica może sięgać nawet ok. 10%, co oznacza, że ani zakup, ani sprzedaż waluty nie jest dla klienta zbyt opłacalna, ponieważ w obu przypadkach bank nakłada wysoką marżę za przewalutowanie. Znacznie niższe spready możemy zazwyczaj napotkać w kantorach, z tym że tego rodzaju wymiana wiąże się z ograniczeniami i pewnym ryzykiem, ponieważ możemy posługiwać się wyłącznie gotówką. Trzecią opcją jest wymiana waluty w Internecie – ta forma nie jest jeszcze powszechnie znana i stosowana, ponieważ pojawiła się w Polsce dopiero kilka lat temu, ale z dnia na dzień zyskuje coraz więcej zwolenników, skuszonych znacznie bardziej optymalnym spreadem, atrakcyjnymi kursami i szybkością bezgotówkowych transakcji.

Jak wymienić walutę w Internecie?

Istnieją  2 możliwości internetowej wymiany waluty: platformy społecznościowe,  na których transakcje dokonywane są bezpośrednio pomiędzy użytkownikami, oraz e-kantory. W społecznościach o cenie danej waluty decydują sami użytkownicy, więc jeżeli chcemy kupić lub sprzedać np. funty, dodajemy po prostu swoją ofertę i czekamy na adekwatne propozycje. Natomiast w przypadku kantorów internetowych kursy są ustalane w oparciu o średni kurs rynkowy, a spready są zazwyczaj stałe. Różnica kursów walut pomiędzy e-kantorem a bankami może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu groszy, co daje znaczną przewagę internetowej wymianie, zwłaszcza przy większych i regularnie wymienianych kwotach.

Ile można zyskać?

Konkretny zysk z transakcji możemy sprawdzić w kalkulatorach udostępnianych przez internetowe kantory, które porównują kurs e-kantoru i wybranego banku z danego dnia. Na przykład, kurs kupna funta brytyjskiego w jednym z największych polskich banków wynosi 5,1572 PLN, a w kantorze online – 5,2336 PLN (dane z 05.07.2016, na podstawie https://internetowykantor.pl/). Zatem sprzedając 1000 GPB, w banku otrzymamy 5 157,20 PLN, zaś w e-kantorze 5 233,60 PLN – nasz zysk wynosi 76,41 PLN.

Prosta transakcja

Wymiana waluty w e-kantorze to zazwyczaj kwestia kilkunastu minut (nie licząc oczywiście czasu oczekiwania na zaksięgowanie przelewów). Jedynym istotnym warunkiem korzystania z tej usługi jest posiadanie konta walutowego, które w przypadku osób otrzymujących w miarę regularny dochód w obcej walucie jest jednym z najbardziej racjonalnych rozwiązań. Jeżeli zamierzamy wymienić funty na złotówki, przesyłamy najpierw kwotę z konta walutowego na rachunek podany przez e-kantor, następnie zatwierdzamy transakcję (jeżeli obecny kurs jest wystarczająco opłacalny) i maksymalnie w ciągu 1 dnia roboczego e-kantor wykonuje przelew zwrotny w PLN na nasze konto złotówkowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]