W Poznaniu powstała platforma internetowa umożliwiająca inwestycje w polskie firmy za pośrednictwem zakupu weksli. Dzięki niej ten niemal zapomniany papier wartościowy, który towarzyszy ludzkości od kilku stuleci, zostaje przywrócony do życia. Weksel w swojej niezmienionej, tradycyjnej formie wraca do łask.
Przykładowy wzór weksla na platformie Syngrapha
Warszawska Giełda zaczynała od handlu wekslami
Instrument ten był powszechnie używany także w Polsce. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych zaczynała 199 lat temu jako Giełda Kupiecka i umożliwiała nie obrót akcjami, a handel wekslami i walutami. Co więcej, weksle były najpopularniejszym środkiem wymiany w dwudziestoleciu międzywojennym, co zaowocowało powstaniem prawa wekslowego. „Ustawa pochodząca z 28 kwietnia 1936 roku stała się stabilnym fundamentem, umożliwiającym przeniesienie weksla w świat nowych technologii finansowych” – mówi Łukasz Wojtala, prezes zarządu Syngrapha. „Syngrapha jest miejscem, gdzie Polacy mają możliwość inwestowania i zarabiania bez zbędnych pośredników” – dodaje Wojtala. Polskie firmy wystawiając weksle określają termin ich wykupu oraz oprocentowanie roczne, które waha się obecnie w graniach 6 – 8%. Minimalna kwota rozpoczęcia inwestycji również zależy od emitenta i wynosi 1000 albo 2500 zł, co dla przeciętnego Kowalskiego może być stosunkowo dużym kapitałem minimalnym. Syngrapha nie zmienia tradycyjnej roli weksla tylko dostosowuje go do aktualnie panujących trendów, czyli umożliwiła jego oferowanie i sprzedawanie w Internecie.
Giełda Kupiecka, shutterstock.com
Bezpieczeństwo weksla na platformie
A te pokazują, że bezpieczeństwo jest często pierwszym, najważniejszym argumentem „za” albo „przeciw” ulokowaniu swoich pieniędzy w dany produkt finansowy. Nie każda firma może zatem emitować weksle na platformie. O tym kto zostanie do tego dopuszczony, a kto nie, decyduje rating uzyskany na podstawie analizy finansowej przedsiębiorstwa. Jest on przygotowywany przez ogólnoświatową wywiadownię gospodarczą Creditreform i odzwierciedla zdolność płatniczą przedsiębiorstwa. Przyjmuje wartość liter od A do H. Im bliżej początku alfabetu, tym lepsze możliwości finansowe weryfikowanego podmiotu. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie platforma umożliwia wystawianie się tylko firmom z ratingiem od A do D. Aktualne opcje wyboru są jednak póki co zawężone tylko do 4 firm, jednak żadna z nich nie ma najwyższego ratingu, a tylko jedna otrzymała drugą pod względem wypłacalności ocenę (B).
Jeden z emitentów platformy Syngrapha
Innowacyjny weksel
Weksel błędnie postrzegany jest jako instrument niepraktyczny, przestarzały i niosący za sobą sporę ryzyko. Taki sposób jego odbioru jest pozostałością po poprzednim systemie. Panującej wówczas władzy własność prywatna nie była na rękę, dlatego też zadbała o doprowadzenie do zmarginalizowania roli weksla, który jest przecież bardzo elastyczny. Ogólnopolska Syngrapha będąca pierwszą tego typu platformą na świecie daje inwestującym szerokie pole manewru. Nie tylko mają możliwość wyboru firm, ale również określenia czasu trwania inwestycji, czy kwoty, którą są w stanie zainwestować. Dysponując wglądem do wspomnianych analiz, sami dokonują najlepszego dla siebie wyboru. Nowe technologie finansowe mają to do siebie, że oferowana usługa finalizowana jest w prosty i szybki sposób, niczym na włoskiej ławce w Lombardii.
Shutterstock.com
Weksel był już niemal zapomniany. Przyszłe pokolenia uważałyby go zapewne za kartkę papieru, pozbawioną jakiejkolwiek wartości. Syngrapha łącząc innowacje i tradycje przypomniała o jego istocie na rynkach finansowych.
(źródło: weksel.pl, syngrapha.pl)