Praca w Holandii – jakie formalności trzeba załatwić?

0
2837

Planujesz wyjazd do pracy w Holandii? Chcesz zarabiać w euro? Szukasz zatrudnienia u holenderskiego pracodawcy? Po przyjeździe do zachodniego kraju czekają Cię obowiązki, których musisz dopełnić, by rozpocząć legalną pracę. Sprawdź, jakie formalności należy załatwić.

Uzyskaj numer BSN lub Sofi

Tuż po przyjeździe do Holandii skontaktuj się z lokalnym urzędem gminy, by nadano Ci numer BSN lub Sofi i tym samym zalegalizowano Twój pobyt w kraju. Pierwszy z nich dotyczy osób posiadających już miejsce zameldowania, drugi – tych, którzy jeszcze go nie posiadają. Numer BSN (burgerservicenummer), będący odpowiednikiem naszego PESEL-u, służy do identyfikacji osoby podczas załatwiania najróżniejszych spraw w holenderskich instytucjach. Muszą uzyskać go wszyscy, którzy planują pracować w Holandii dłużej niż 4 miesiące. Ubiegając się o numer BSN, warto mieć stały adres zamieszkania, dlatego że nadawany jest on osobom zameldowanym w jednym miejscu od przynajmniej dwóch tygodni. Numer można uzyskać po rejestracji w gminie (Gemeente, czyli siedzibie lokalnych władz). Na wizytę w urzędzie należy umówić się telefonicznie pod numerem telefonu 14 020. W czasie krótkiego spotkania otrzymuje się bezpłatnie indywidualny numer BSN. Dzięki niemu możesz legalnie rozpocząć pracę i uzyskać ubezpieczenie. Pozwala on też na swobodne komunikowanie się z holenderską administracją państwową. Oprócz zameldowania w miejscu zamieszkania (wpis do gminnej ewidencji ludności – GBA), niezbędnego do uzyskania BSN, trzeba dokonać też zgłoszenia w Urzędzie Imigracji i Naturalizacji (IND).

W Holandii zapotrzebowanie na numery BSN można zgłaszać też w imieniu pracowników pochodzących z innego kraju. Oznacza to, że jeśli będziesz zatrudniony przez certyfikowaną holenderską agencję pracy, warto dowiedzieć się, czy pracodawca już zgłosił Cię do urzędu.

Sofinummer uzyskują osoby planujące pobyt krótszy niż 4 miesiące. Numer ten dotyczy wyłącznie spraw podatkowych. Aby go uzyskać, należy zadzwonić pod numer 0 800 – 0543 i umówić się na spotkanie w oddziale Belastingdienst. Numer Sofi otrzymuje się od ręki, co okazuje się szczególnie ważne w przypadku krótkiego pobytu i pracy sezonowej.

Załóż konto w banku

Do otrzymania ubezpieczenia w Holandii niezbędne jest też posiadanie rachunku w lokalnym banku. Ponadto pracodawcy chętnie przelewają wynagrodzenia na konto – takie rozwiązanie okazuje się bardziej komfortowe dla każdej ze stron. Obcokrajowcom poleca się bank AMRO, jedyną instytucję oferującą usługi również w języku angielskim.

Zagraniczne konto bankowe w obcej walucie przydaje się też do wykonywania przekazów międzynarodowych. Pieniądze do rodziny albo na konto oszczędnościowe w rodzimym kraju wyślesz, nadając szybkie, bezpieczne przelewy z Holandii do Polski. Zlecisz je wygodnie przez internet na stronie https://www.easysend.pl/przelewy-z-holandii-do-polski. W ten sposób możesz też błyskawicznie opłacić rachunki. Zrobisz to, korzystając z telefonu, tabletu lub komputera.

Kup ubezpieczenie zdrowotne

Inną ważną formalnością, która czeka na Polaków przyjeżdżających do pracy w Holandii, jest zakup ubezpieczenia zdrowotnego. Wymóg ten obowiązuje nawet wtedy, gdy nie mieszka się na stałe w Holandii, tylko pracuje się tam i płaci podatki. Wyjątkiem od konieczności załatwienia tej sprawy są osoby mające poświadczony w ZUS formularz A1, czyli np. osoby zatrudnione przez polską agencję pracy tymczasowej i oddelegowane do pracy w Holandii.

Podsumowując, jeżeli szukasz zatrudnienia w Holandii, a Twój pobyt za granicą będzie krótszy niż 4 miesiące, po przyjeździe musisz uzyskać numer podatkowy Sofi i ubezpieczenie zdrowotne. Przydatne będzie też założenie konta w holenderskim banku. Z kolei w przypadku dłuższego pobytu trzeba ubiegać się o nadanie numeru BSN. Meldując się, trzeba wybrać między dwiema opcjami: mieszkaniec (rezydent – jeżeli planujesz pobyt dłuższy niż 4 miesiące) albo osoba przebywająca czasowo (nierezydent). Po dopełnieniu tych formalności można być pewnym, że zarówno pobyt, jak i zatrudnienie w Holandii będą legalne i dające dostęp do korzyści takich jak dodatek mieszkaniowy albo możliwość posłania dziecka do szkoły.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]