Terminal płatniczy w sklepie. Czy warto?

0
1442

Coraz więcej właścicieli sklepów decyduje się na terminal płatniczy. Urządzenie obsługujące płatności kartą czy BLIK na pewno podnosi konkurencyjność firmy i przyciąga nowych klientów, przyzwyczajonych do płacenia za zakupy przy pomocy karta. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest, jak działa i jakie korzyści przynosi.

Terminale płatnicze: czym są i do czego służą?

Terminale płatnicze to niewielkie urządzenia elektroniczne służące głównie do obsługiwania płatności bezgotówkowych. Chodzi o płatności kartą, kodem BLIK lub przy pomocy portfela elektronicznego. Terminal płatniczy działa zawsze w oparciu połączenie internetowe. Posiada klawiaturę umożliwiającą wpisanie kodu PIN, pole obsługujące płatności zbliżeniowe oraz szczelinę, w którą wkłada się kartę. Pozwala także na drukowanie potwierdzeń transakcji. Różne rodzaje urządzeń obejrzysz na https://kasyserwis.pl/oferta/terminale-platnicze/.

Jak działa terminal?

Podczas płacenia za zakupy/usługi klient zbliża lub wprowadza kartę. Terminal łączy się z bankiem za pośrednictwem centrum autoryzacyjnego lub z usługą taką jak portfel elektroniczny (VISA Checkout, Google Pay). Centrum autoryzacyjne (inaczej uwierzytelniające) potwierdza transakcję. Jeśli środki są niewystarczające, terminal odrzuca transakcję. Po potwierdzeniu transakcji urządzenie drukuje potwierdzenie dla klienta oraz kopię dla sprzedawcy.

Rodzaje terminali płatniczych

Istnieją dwa zasadnicze typy urządzeń: stacjonarne oraz mobilne. Terminal stacjonarny musi mieć stałe zasilanie z gniazdka, dlatego chętnie instaluje się je w miejscach, gdzie klienci dokonują płatności w jednym stałym miejscu, np. przy kasie. Terminale płatnicze stacjonarne spotykamy więc w małych sklepach, dyskontach, super- i hipermarketach, hotelach, centrach SPA i na basenach.

Drugim rodzajem jest mobilny terminal płatniczy. Bezprzewodowe urządzenia korzysta z mobilnego połączenia z Internetem i obsługuje płatności w niemal każdym miejscu. Z tego powodu chętnie korzystają z niego kelnerzy w restauracjach czy dostawcy pizzy, a także sprzedawcy mobilni.

Ponadto terminale różnią się między sobą np. funkcją integracji z kasą fiskalną. Urządzenia bez tej możliwości wymagają ręcznego wpisywanie kwoty transakcji na terminalu, a urządzenia zintegrowane otrzymują automatyczne dane na temat kwoty przesłane z kasy fiskalnej. Warto zapoznać się z ofertą dostępną w sklepach specjalizujących się w sprzedaży urządzeń typu kasy i terminale płatnicze jak np. https://kasyserwis.pl/.

Korzyści dla sklepu

Czy warto zainwestować w terminal płatniczy w swoim sklepie? Raczej tak. Klienci coraz częściej rezygnują z zakupów w punktach, gdzie nie mogą zapłacić kartą. To dla nich duża wygoda, a Polska przoduje w Europie jeśli chodzi o płatności bezgotówkowe. Jeśli chcesz stać się bardziej konkurencyjny na rynku terminal będzie niezbędny. Ponadto duża ilość transakcji kartą ogranicza konieczność przechowywania dużej ilości gotówki w kasie czy w sejfie. To zwiększa bezpieczeństwo pracowników. Płatności przy pomocy terminala płatnicze są także dużo szybsze, bardzo wygodne i proste. Ponadto eliminują problem wydawania reszty z bardzo dużych nominałów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]