Praca agenta nieruchomości – opis zawodu

0
12451

Rynek nieruchomości to skomplikowana przestrzeń, na której osoba bez odpowiedniego przygotowania z trudem się porusza. Agent nieruchomości ma ułatwić życie potencjalnego nabywcy lub sprzedawcy nieruchomości m.in. przez selekcję ofert, minimalizowanie ryzyka sprzedającego lub kupującego oraz skojarzenie dwóch odpowiadających sobie stron transakcji.

Praca agenta nieruchomości

Zadania agenta nieruchomości

Dzisiejszy obrót nieruchomościami jest wielowymiarowy, a profesjonalny agent musi być niezwykle aktywny, aby sprostać jego wymaganiom. Jego działania polegają na zbieraniu ofert od klientów biura, wyszukiwaniu ofert w sieci internetowej, poszukiwaniu chętnych do zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Kolejnym aspektem jest wykonywanie i kompletowanie dokumentacji dotyczącej sprzedawanej nieruchomości oraz zdjęć (jeśli nie zajmuje się tym profesjonalny fotograf). Najistotniejszym elementem pracy agenta jest zbadanie sytuacji finansowej kupującego oraz ocena nieruchomości. Ostatnim etapem jest doprowadzenie do zawarcia transakcji.

Selekcja ofert

Każda z tych czynności wymaga określonej wiedzy i umiejętności. W internecie wiele pozycji jest zdezaktualizowanych, zatem do zadań agenta należy „przesianie” ofert nieważnych, powtarzających się i wybraniu tych, które będą atrakcyjne dla klientów biura.

Rola agenta w sprzedaży nieruchomości

Kompletowanie dokumentacji związanej ze sprzedażą mieszkania, domu, czy terenu wymaga sporej wiedzy natury technicznej i orientacji w prawie. Tu istotne są wszelkie elementy wpływające na cenę nieruchomości, m.in. wszelkie służebności (drogi koniecznej, przesyłu, inne rodzaje służebności), stwierdzenie obciążeń hipotecznych, posiadanie przez sprzedającego świadectwa charakterystyki energetycznej i wiele innych aspektów. Współpraca ze sprzedającym polega również na adekwatnej wycenie nieruchomości. To zadanie, któremu warto poświęcić sporo czasu, gdyż niewłaściwa ocena wartości rynkowej wpływa znacząco na wydłużenie okresu poszukiwania potencjalnego nabywcy.

Kupujący jako klient agenta nieruchomości

Współpraca z kupującym ma nieco inny charakter. Tu ważna jest ocena zdolności finansowej klienta. Zadaniem agenta nieruchomości jest dopilnowanie, by klient takiej ocenie poddał się zanim dojdzie do zaawansowanych rozmów z drugą stroną transakcji. Sporą trudnością jest wyszukanie aktualnych ofert i dopasowanie ich do potrzeb i wymagań nabywcy. Trzeba pamiętać, że ważna jest tu nie tylko cena, ale również stan domu, czy mieszkania, otoczenie nieruchomości, czas, w którym właściciel jest w stanie dokonać sprzedaży. Kolejnym etapem jest sprawdzenie stanu prawnego i technicznego nieruchomości. Agent bierze udział w negocjowaniu ceny zakupu.

Umowa kupna – sprzedaży

Finalizacja transakcji wymaga odrębnego przygotowania. Towar, jakim jest mieszkanie lub dom to wartość, na którą ludzie zaciągają wieloletnie kredyty. Ważne jest więc, aby cały proces był odpowiednio udokumentowany. Często zdarza się, że strony zawierają umowy przedwstępne, niekiedy sprzedaż wiąże się np. ze spłatą zadłużenia i usuwaniem obciążeń hipotecznych. W obecnych realiach rzadko mamy do czynienia z prostym modelem aktu kupna – sprzedaży. Tym większa jest wymagana wiedza i odpowiedzialność pośrednika nieruchomości.

Narzędzia pracy agenta nieruchomości

Pośrednik w zasadnie powinien posiadać dwa rodzaje biura – stacjonarne oraz mobilne. Tego fachu nie da się uprawiać wyłącznie spędzając czas przy biurku. Jadąc do klienta trzeba być zaopatrzonym przynajmniej w notatnik, sprzęt do pisania i ewentualnie szkicowania, dalmierz, warto mieć kalkulator oraz aparat fotograficzny. Najczęściej już przy pierwszym spotkaniu klienci zadają pytania na temat warunków współpracy z biurem pośrednictwa, dobrze jest więc mieć pod ręką przykładową umowę, czy np. dokumenty pozwalające na identyfikację pracownika biura. Zawsze trzeba mieć przy sobie wizytówki.

Nieodłącznym atrybutem pośrednika jest telefon. Ponadto osoba zajmująca się obrotem nieruchomościami musi posiadać komputer (a najlepiej komputer przenośny) oraz dostęp do internetu. Trzeba pamiętać, że handel obejmuje nie tylko nieruchomości w danej miejscowości, nierzadko biura włączają do swojej oferty domy i działki leżące w znacznej odległości od siedziby biura. Wiąże się to z koniecznością dysponowania autem i naturalnie, prawem jazdy. Przydatna jest również nawigacja samochodowa.

Praca z ludźmi

Praca agenta nieruchomości to przede wszystkim praca z ludźmi. Trzeba przyznać, że część działalności nie należy do najłatwiejszych zadań. Z jednej strony wymagana jest duża zdolność słuchania i zapamiętywania, z drugiej strony pośrednik musi umieć „sprzedać towar”, czyli opowiedzieć historię w sposób na tyle atrakcyjny, by zainteresować nabywcę. Ważny jest również zmysł estetyczny, praktyczne podejście do wykorzystania i aranżowania powierzchni. Niekiedy podpowiedzi agenta co do wizji zmian lub wykończenia lokalu mogą ostatecznie skłonić klienta.

W tej profesji wygrywają osoby wytrwałe. Trzeba pamiętać, że niekiedy wygórowane preferencje oraz zmienność ustaleń i niezdecydowanie to częste „przypadłości” klientów, którzy pozbywają się ważnego dla nich domu lub właśnie nabywają mieszkanie, na które wydadzą sporą sumę pieniędzy. Zniechęcenie przychodzi więc łatwo, lecz ten, kto znajdzie w sobie cierpliwość może liczyć na spore zarobki. Jak długo trzeba czekać? Transakcje o mniejszej wartości, np. wynajem mieszkania są przeprowadzane znacznie częściej, a strony decydują się znacznie szybciej, niż ma to miejsce w przypadku sprzedaży. Średni okres sprzedaży domu szacuje się na 2 lata. Wszystko zatem zależy od ilości posiadanych ofert kupna i sprzedaży.

Wiosenne żniwa

Największą aktywność kupujących i sprzedających można zaobserwować wiosną i latem. Wówczas pracownicy biur nieruchomości mają pełne ręce pracy. To świetny czas na prezentację nieruchomości zwłaszcza tych, położonych w urokliwych miejscach. Ale i mieszkania łatwiej jest sprzedać. Wiosną możliwe jest przeprowadzenie całej transakcji nawet w jeden dzień.

Jesień i zima to okres, w którym ceny nieruchomości spadają. Nie oznacza to, że agent nie ma co robić. Właściciele mieszkań i domów, którzy nie znaleźli nabywcy, teraz stają się mniej wymagający co do ustalonej ceny (są skłonni obniżyć ją nawet o 20%). Teoretycznie powinna to  być szansa na przekonanie niezdecydowanych kuszącymi rabatami. Jednak zimowa aura to utrudnienia w dojazdach i gorsze wrażenia wizualne (gdy sprzedaży podlega działka lub dom), a takie warunki mogą skutecznie zniechęcić potencjalnego kupca.

Polski rynek biur pośrednictwa nieruchomości

W Polsce funkcjonuje ok. 20 tys. pośredników nieruchomości. Mówi się, że niewiele pozostało już miejsca dla nowych uczestników tego rynku, a konkurencja wciąż rośnie. Dzieje się tak głównie za sprawą uwolnienia zawodu agenta nieruchomości w 2014r. Ustawa zmniejszyła wymagania wobec kandydatów do niezbędnego minimum. Obecnie warunkami wykonywania tego zawodu jest:

  • pełna zdolność do wykonywania czynności prawnych,
  • niekaralność,
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej,

(minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC, w odniesieniu do jednego zdarzenia oraz do wszystkich zdarzeń w okresie ubezpieczenia nie dłuższym niż 12 miesięcy, których skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, wynosi równowartość w złotych 25 000 euro).

Brak szczególnych wymagań może skłaniać do szybkiego podejmowania decyzji o wyborze zawodu pośrednika nieruchomości. Warto jednak przemyśleć tę kwestię, gdyż ogromna konkurencja wymaga zdwojonych wysiłków i dużych umiejętności, aby zdobyć klienta i jego zaufanie. Biura z kilkuletnią tradycją w trosce o jakość usług całej branży tworzą zrzeszenia, które mają na celu eliminację podmiotów niewykwalifikowanych i niewiarygodnych. Przynależność do tego rodzaju organizacji znacznie podnosi prestiż pośrednika i jest ceniona wśród klientów. Jednak zanim kandydat zostanie zaakceptowany musi przejść selekcję niemalże taką samą, jaka wymagana była przed uwolnieniem zawodu.

[Głosów:16    Średnia:3.2/5]