Kurs PowerPoint online – który najlepszy?

0
6409

PowerPoint to niezmiernie popularny program służący do tworzenia prezentacji multimedialnych – stanowi część pakietu biurowego Microsoft Office. Zadebiutował na rynku w 1987 r. – obecnie jest dostępny z poziomu dwóch systemów operacyjnych, Microsoft Windows oraz Mac OS. Umiejętność sprawnego posługiwania się tą aplikacją okazuje się przydatna w bardzo wielu obszarach.

Kurs PowerPoint

Czym jest PowerPoint?

Prezentacje tworzone za pomocą PowerPoint mogą zawierać różnego rodzaju pliki – tekstowe, graficzne czy video. W poszczególnych slajdach często zamieszczane są wykresy oraz animacje. Prezentacje zapisywane są m. in. jako:

 • prezentacje multimedialne*.ppt,
 • szablony prezentacji *.pot,
 • pokazy slajdów *.pps,
 • Windows Media Video *.wmv – przydatna opcja, ponieważ dzięki niej można obejrzeć prezentację na komputerze, na którym PowerPoint nie jest zainstalowany.

Oprócz tego użytkownik może tworzyć szablony slajdów bądź wybrać sobie odpowiedni wzorzec slajdów spośród wielu propozycji, zyskując w ten sposób ujednolicenie w zakresie wyglądu wszystkich slajdów. To z kolei wpływa na podniesienie walorów estetycznych całej prezentacji. Oczywiście, nic też nie stoi na przeszkodzie, by pod względem wizualnym slajdy różniły się pomiędzy sobą – wszystko w tym momencie zależy od koncepcji autora prezentacji.

Warto przy tej sposobności wspomnieć także o tym, że omawiany program świetnie nadaje się do przygotowania wydruków materiałów informacyjnych czy notatek.

Zalety prezentacji tworzonych w programie PowerPoint

PowerPoint to program posiadający szereg zalet. Tworzenie w nim prezentacji opłaca się z wielu powodów. Oto najważniejsze spośród nich:

 • Prezentacja to forma wygodna zarówno dla przedstawiającej ją osoby, jak i dla odbiorców. Nie ma tu konieczności wertowania stosu notatek – wszystko jest przygotowane w taki sposób, by najważniejsze informacje były dobrze widoczne. Ma to duże znaczenie także dlatego, że ludzie są wzrokowcami – lepiej przyswajają informacje, które widzą.
 • Prezentacje multimedialne stały się w dzisiejszych czasach nieodzownym elementem znakomitej większości szkoleń i prelekcji.
 • Prezentacja to doskonały sposób na urozmaicenie wystąpienia. Zyskuje ono na trakcyjności – zwłaszcza wówczas, jeżeli dotyczy trudnych zagadnień.
 • Prezentacja to oszczędność czasu – potrzebne materiały można zebrać w jednym miejscu poprzez nadanie im odpowiedniej formy.

Jak nauczyć się pracy z PowerPointem?

Obsługi programu PowerPoint może nauczyć się każdy – w tym celu natomiast najrozsądniej jest skorzystać z bogatej oferty w zakresie kursów. Obecnie jest w czym wybierać, a bardzo dużą popularnością cieszą się szkolenia internetowe – nie każdy z różnych względów może wziąć udział w szkoleniu stacjonarnym. Kursy online są o tyle wygodne, że czas na naukę użytkownik może elastycznie dostosować do indywidualnych potrzeb. Decydując się na ten wariant, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • Cena – profesjonalny kurs wcale nie musi być drogi, nie należy zatem kierować się ceną jako ostatecznym wyznacznikiem.
 • Forma kursu – wskazane jest, by były to instruktażowe filmy z lektorem.
 • Dodatkowe materiały poszerzające zakres wiedzy.
 • Nielimitowany dostęp do poszczególnych lekcji – zarówno z poziomu komputera, jak i urządzeń mobilnych.
 • Tematyka – poszczególne kury poruszają rozmaite zagadnienia, użytkownik musi zatem znaleźć ten dotyczący interesującego go obszaru.
Popularne moduły kursów PowerPointa

W kontekście popularnych modułów internetowych szkoleń PowerPoint pojawiają się m. in.:

Kurs PowerPoint 2013 od podstaw

Jak sama nazwa wskazuje, jest on adresowany do osób dopiero rozpoczynających pracę z programem. Swoim zasięgiem obejmuje on takie kwestie jak:

– tworzenie prezentacji: wstawianie slajdów, edycja motywu i tła slajdów, zmiana motywu prezentacji, stopka i numeracja slajdów, zmiana kolejności slajdów etc.,

– dodawanie tekstu do slajdów: formatowanie tekstu i akapitów, listy numerowane i punktowane, wyszukiwanie i zamiana tekstu, efekty tekstowe etc.,

– obrazy i grafika: wstawianie obrazków, edycja i korekcja obrazków, precyzyjne rozmieszczanie, grupowanie etc.,

– wykresy i tabele: dodawanie tabeli i wykresu do slajdu, edycja struktury i wyglądu tabeli, wstawianie tabel z Excela etc.,

– multimedia i animacje: praca z klipami video, dodawanie animacji etc.,

– dodatkowe elementy prezentacji: przygotowywanie materiałów informacyjnych etc.,

– uruchamianie prezentacji,

– inne zagadnienia.

Kurs PowerPoint 2010 esencja

Ten kurs to kwintesencja wiedzy o PowerPoint 2010. Składa się z następujących elementów:

– podstawy,

– tworzenie prezentacji: wstawianie slajdów, edycja układu slajdów, wstawianie nagłówków i stopek, wzorzec slajdów etc.,

– edycja tekstu: wstawianie i formatowanie tekstu, listy numerowane i punktowane, wyszukiwanie i zamiana etc.,

– grafika i multimedia: wstawianie i edycja obrazków, grafika typu Smart Art, precyzyjne rozmieszczanie obiektów, grupowanie etc.,

– tabele i wykresy: edycja struktury oraz wyglądu tabeli, formatowanie wykresu etc.,

– animacje i przejścia: animowanie zawartości slajdu, wstawianie przejść etc.,

– odtwarzanie prezentacji: opcje pokazu slajdów, tworzenie niestandardowego pokazu etc.,

– inne zagadnienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]