Podolog – zawód przyszłości

0
4897
Podologia to młoda dziedzina medycyny zajmująca się kończyną dolną. Dokładniej bada wszystkie zniekształcenia, wady oraz zaburzenia w obrębie stóp. Łączy ze sobą takie działy nauki jak osteologię – naukę o układzie kostnym, miologię – naukę o mięśniach, flebologię czyli naukę o układzie żylnym, neurologię, dermatologię, limfologię czy biomechanikę, która bada ruchomości połączeń kostnych.

Podologia w Polsce 

W Polsce jest to zawód niszowy, jednak prężnie się rozwijający. Brakuję nadal regulacji prawnych dotyczących zakresu działania i kompetencji. Zapotrzebowanie na usługi podologiczne jest bardzo duże i ciągle rośnie. Głównie spowodowane jest to chorobami cywilizacyjnymi takimi jak: cukrzyca, nadwaga, otyłość czy choroby układu krążenia, które trwale wpływają na stan kończyn dolnych. Większość populacji ma problemy ze stopami, zarówno estetyczne jak i funkcjonalne. Mimo to większość ludzi nie do końca wie gdzie zgłosić się po pomoc, lub jaką pielęgnację wdrożyć aby stan ich stóp się polepszył.

Czym zajmuję się podolog?

Podolog jest specjalistą którego zadaniem jest rozpoznanie zmian patologicznych kończyn dolnych, oraz wybór oraz wdrożenie odpowiedniej kuracji. Istotna też jest edukacja pacjentów, w celu zapobiegania powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stóp. Specjaliści z zakresu podologii również włączają do współpracy lekarzy z innych specjalności np. ortopedów, flebologów, diabetologów i wspólnie z nimi działają.
Przykładowe przypadłości, którymi zajmuję się podolog:
  • stopa cukrzycowa
  • nadpotliwość stóp
  • wrastające/wkręcające się paznokcie
  • nagniotki, modzele
  • pękające pięty
  • brodawki wirusowe
  • grzybica paznokci i stóp
  • wykonywanie opatrunków, odciążeń indywidualnych
  • profesjonalne porady dotyczące pielęgnacji stóp

Jak zostać podologiem w Polsce?

W naszym kraju zawód podologa nie został jeszcze wpisany do klasyfikacji zawodów i specjalności, mimo ciągłych działań ze strony Polskiego Towarzystwa Podologicznego. Na rynku coraz więcej uczelni tworzy studia ze specjalizacją z podologii, alternatywą też są studia podyplomowe. Natomiast jeżeli ktoś chce szybciej zdobyć podstawową wiedzę, to są dostępne specjalistyczne kursy i szkolenia, zarówno indywidualne jak i grupowe. To dobra opcja na początek, dla osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z podologią i chcą zobaczyć jak wygląda praca w tym zawodzie. Często też są organizowane wszelkiego rodzaju kongresy, sympozja podologiczne na których można poszerzyć swoją wiedzę jak i wymienić się doświadczeniami z innymi specjalistami.

https://podologwwarszawie.pl/

[Głosów:10    Średnia:2.9/5]