Mama wraca do pracy – jak pogodzić wychowanie dzieci z karierą?

1
3888

Praca oraz wychowywanie dzieci to istotne elementy w życiu każdej kobiety. Bycie mamą stanowi wyzwanie, natomiast kariera zawodowa – gwarantuje realizację siebie. Obowiązki związane z opieką nad dzieckiem to duże obciążenie, dla wielu mam to jednak największa radość w życiu. Czy można pogodzić wychowanie dzieci z pracą zawodową? W kim należy szukać wsparcia i ratunku? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Plan dnia pracującej mamy

Nie od dzisiaj wiadomo, że ramowy plan dnia (czyli – co, gdzie i o której godzinie?) to wsparcie w wielu kryzysowych sytuacjach. Dysponując skrupulatnie przygotowaną listą obowiązków, efektywniej przeżyjesz dzień oraz nie zapomnisz o żadnym zadaniu. Wśród obowiązków wyznacz te priorytetowe oraz podziel je między siebie i partnera.

W jaki sposób pogodzić wychowanie dziecka/dzieci z karierą zawodową?

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod:

1). Praca w zaciszu własnego domu.

Praca przy komputerze to czynność, która może być realizowana w wielu miejscach, o różnych godzinach. Jeśli jesteś pracownikiem z długim stażem, poproś szefa o możliwość pracy w domu.

2). Sama sobie szefową.

Masz dość pracy na etacie? Szef nie rozumie Twojej sytuacji życiowej? W zaistniałych okolicznościach zdecyduj się na założenie firmy. Własna działalność gospodarcza to duże wyzwanie (zwłaszcza dla etatowych pracowników), warto jednak podjąć wszelkie ryzyko. Własna firma = elastyczne godziny pracy, a to niezwykle ważne, gdy wychowujesz dziecko.

3). Obowiązki zawodowe – tylko w pracy.

Praca – jak powszechnie wiadomo, to ogromny pochłaniacz czasu i energii. Jeśli zależy Ci na pogodzeniu kariery z wychowaniem dziecka, wszelkie czynności związane z pracą realizuj w godzinach „od – do”. Pod żadnym pozorem nie zabieraj „pracy” do domu.

4). Współpraca z partnerem sposobem na sukces.

Rola ojca nie kończy się w momencie, w którym na świecie pojawia się maleństwo. Istotnym podkreślenia jest fakt, że mężczyzna ma takie same obowiązki w stosunku do dziecka, jak matka. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z codziennymi obowiązkami, zacznij współpracować z ojcem dziecka. W sytuacji, gdy partner wykonuje pracę przy komputerze, część bądź całość obowiązków może zabrać do domu. Takie działanie opłaci się każdej ze stron.

5). Babcia, dziadek, może niania?

Dziecko wymaga opieki – to fakt, z którym nie będziemy polemizować. Jeśli szef nie zgadza się na pracę w domu, powinnaś sięgnąć po wypróbowane metody.

Kilka opcji do wyboru:

  • matka bądź teściowa (tj. babcia dziecka; często wykorzystywana metoda),
  • ojciec bądź teść (czyli dziadek dziecka; rzadziej wykorzystywana metoda),
  • przyjaciółka (najlepiej – oddana, sprawdzona i zaufana),
  • żłobek bądź klub dziecięcy (warto jednak pamiętać, że miejsca w takich placówkach bywają ograniczone; nie każdy maluch zostanie przyjęty do żłobka bądź klubiku),
  • opiekunka do dziecka (czyli ostatnia deska ratunku; gdy inne metody rozczarowują, warto zdecydować się na nianię).

Pamiętaj!

Mając do dyspozycji pomoc mamy, teściowej, męża bądź przyjaciółki, łatwiej pogodzisz wychowanie dziecka z pracą.

Nie zostawiaj zaplanowania maminej pracy na ostatnią chwilę

Jak zostało już wspomniane, plan dnia może okazać się wsparciem w trakcie realizacji codziennych obowiązków. Mając listę rzeczy do zrobienia, łatwiej odnajdziesz się w natłoku spraw i powinności. Warto również (w sytuacji, gdy oboje rodzice pracują) dokonać podziału   ról i obowiązków.

Kilka cennych wskazówek:

  • po pierwsze, poproś męża i dzieci o pomoc (istotne jest, aby każdy z domowników posiadał z góry wyznaczone zadania; pod żadnym pozorem nie należy robić wszystkiego za dzieci – maluchy muszą uczyć się samodzielności; po obiedzie wspólnie odnieście naczynia do kuchni, razem zajmijcie się zmywaniem, natomiast po zabawie – wspólnie posprzątajcie klocki i zabawki),
  • po drugie, już dzisiaj zaplanuj kolejny dzień (aby Twoje poranki należały do udanych, wieczorem zrealizuj kilka czynności – wybierz garderobę do pracy, pomóż spakować maluchowi plecak, zastanów się, co przygotujesz na śniadanie),
  • po trzecie, zadbaj o siebie oraz swoje potrzeby (praca w domu oraz na etacie to nie powód, aby rezygnować z małych przyjemności; ładna mama to zadowolona mama, istotą jest zatem troska o wygląd; lista drobnych przyjemności: wizyta na siłowni, kawa i ciastko z przyjaciółką, wypad do kina, miły wieczór z książką – wybór należy do Ciebie),
  • po czwarte, zadbaj o swój związek (istotne jest, aby w pogoni za pracą, karierą i obowiązkami, znaleźć kilka chwil dla partnera; raz – dwa razy w tygodniu wybierzcie się na kolację, idźcie do kina bądź wyjedźcie na weekend za miasto).

Podsumowanie

Pogodzenie pracy z wychowaniem dziecka to ogromne wyzwanie dla każdej matki, nierzadko ojca. Dwa etaty (bo tak należy rozumieć pracę oraz opiekę nad dziećmi) stanowią duże obciążenie, ale co najistotniejsze – gwarantują satysfakcję oraz pełne zadowolenie z życia. Pogodzenie ze sobą ról zawodowych oraz rodzinnych to sztuka kompromisów, warto jednak podjąć wszelkie ryzyko (Twoje działania w przyszłości zaowocują).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

  1. Dla matek wykonujących pracę przy komputerze doskonałym rozwiązaniem jest wynajem biurka na godziny wraz z opieką nad dzieckiem. Jest to tak zwany coworking dla rodziców. Coworking z dodatkową możliwością przyjścia do pracy z dzieckiem, to stosunkowo nowa idea w Polsce, chociaż w wielu krajach Europy Zachodniej znalazła już wielu zwolenników. Dla mam i tatusiów, którym trudno jest wygospodarować kilka godzin na pracę zawodową czy prowadzenie własnej firmy coworking dla rodziców jest rozwiązaniem idealnym.

Comments are closed.