Jak negocjować podwyżkę?

0
3492

Każdy pracownik uważa, że powinien zarabiać więcej. Więcej – to znaczy ile? Jeśli czujesz, że płaca za Twoją pracę nie jest adekwatna do umiejętności, kwalifikacji oraz osiągnięć, zdecyduj się na poważną rozmowę z przełożonym. W jaki sposób negocjować podwyżkę wynagrodzenia? Jak przygotować się do spotkania z szefem? Czego nie robić w trakcie przeprowadzania negocjacji? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Kiedy negocjować podwyżkę wynagrodzenia?

Kwestią priorytetową jest znalezienie odpowiedniego momentu. Jeśli firma, w której aktualnie pracujesz, boryka się z trudną sytuacją finansową, zrezygnuj z pertraktacji. Istotne jest również, aby negocjacje odbywały się za zamkniętymi drzwiami, w dogodnej dla Was porze (na pewno nie w poniedziałek rano).

Przygotuj się do negocjacji o podwyżkę w pracy

Aby rozmowa z pracodawcą przebiegała w sposób merytoryczny oraz satysfakcjonujący każdą ze stron, powinieneś przygotować się do spotkania. W jaki sposób to uczynić?

Podpowiadamy:

– stwórz bilans zysków za ostatni rok (po pierwsze, przedstaw szefowi dotychczasowe osiągnięcia, po drugie, pochwal się swoimi sukcesami),

– zastanów się, jaka kwota będzie dla Ciebie najbardziej satysfakcjonująca,

– sprawdź, ile zarabiają inni – na podobnym stanowisku pracy,

– pozbądź się stresu (stres – jak wiadomo, to nad wyraz zły doradca; istotne jest zatem, aby w trakcie rozmowy z przełożonym, nie dopuścić do ataku paniki; uspokój się, zrelaksuj oraz zapanuj nad drżeniem głosu, tudzież dłoni),

– pomyśl nad alternatywnymi rozwiązaniami (rozmowa na temat podwyżki to jedno, uzyskanie podwyżki – to drugie; warto pamiętać, że pertraktacje – nawet najlepsze, nie zawsze mogą przynieść spodziewane efekty; jeśli warunki postawione przez szefa nie spełniają Twoich oczekiwań, zaproponuj alternatywne rozwiązania, m.in. możliwość pracy zdalnej – raz/dwa razy w tygodniu, dodatkowe ubezpieczenie bądź dostęp do służbowego sprzętu, np. auta, laptopa, komórki; zamiast podwyżki możesz otrzymać również – karnet na basen lub siłownię, kurs językowy bądź przedszkole dla dziecka/dzieci),

– przygotuj się psychicznie do rozmowy z szefem (pewność siebie to podstawa w wielu życiowych sytuacjach; idąc na spotkanie z pracodawcą, trzymaj wysoko podniesioną głowę).

Czego unikać w trakcie negocjowania podwyżki?

  • Po pierwsze, nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę.

Istotnym podkreślenia jest fakt, że szantaż jeszcze nikomu nie wyszedł na dobre. Stawiając szefa pod przysłowiowym „murem”, tracisz więcej, niż możesz zyskać.

  • Po drugie, nie pozwól, aby pracodawca nie dopuścił Cię do głosu.

Rozmowy dotyczące pieniędzy zawsze bywają złożone. Pracodawca – chcąc uniknąć ewentualnego dialogu, może czynić wszystko, aby nie doszło do pertraktacji. Twoim zadaniem w tym momencie jest – nie dać się zbyć oraz umówić z szefem na konkretny, z góry ustalony termin.

  • Po trzecie, argumentuj swoje wypowiedzi.

Jeśli uważasz, że powinieneś dostać podwyżkę, bo – Twój wkład w rozwój firmy jest naprawdę duży, przedstaw swoje argumenty. Pod żadnym pozorem nie proś szefa o awans bądź kilka dodatkowych „stówek” – takie zachowanie nie przystoi pracownikowi na poważnym stanowisku.

  • Po czwarte, nie porównuj się do innych osób.

Porównywanie się do innych sprawia, że stawiasz się w bardzo złym świetle.

  • Po piąte, nie próbuj wzbudzać w szefie litości.

Argumenty typu – „Jestem jedynym żywicielem rodziny”, „Mam żonę i dzieci na utrzymaniu” lub „Znajduję się w trudnej sytuacji życiowej”, nigdy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Pracodawcy nie interesują Twoje sprawy rodzinne. Jeśli szef zamierza przyznać Ci podwyżkę, to tylko dlatego, że jesteś dobrym pracownikiem.

W jaki sposób negocjować podwyżkę?

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod:

1). Przygotuj się do rozmowy.

2). Dobierz stosowne argumenty (istotne jest, aby nie szukać na siłę „tysięcy” argumentów; wystarczą dwa – trzy solidne, aby przekonać szefa do swoich racji).

3). Uwierz w siebie (pozytywne myślenie oraz wiara we własne możliwości, potrafią zdziałać prawdziwe cuda; im więcej pozytywów odkryjesz w swojej głowie, tym lepiej dla Ciebie).

4). Mów i słuchaj (przygotowanie argumentów to jedno, słuchanie, co mówi szef – to drugie).

5). Znajdź odpowiedni moment (zbadaj sytuację firmy oraz upewnij się, czy ta nie ma kłopotów finansowych).

Kiedy szef mówi podwyżce – „Nie”

Jak zostało już wspomniane, nawet najlepiej przygotowane negocjacje, mogą nie przynieść spodziewanych efektów. Jeśli szef nie zamierza przyznać Ci podwyżki, poproś go o uargumentowanie swojej decyzji. Pamiętaj również – jedna odmowa to nie koniec świata. Do rozmowy zawsze można wrócić. Mając pierwsze negocjacje za sobą, do kolejnych przygotujesz się dużo lepiej.

Podsumowanie

Negocjowanie podwyżki nie zdarza się codziennie, zatem priorytetem staje się odpowiednie przygotowanie. Warto pamiętać, że pracodawca to również człowiek (z szeregiem wad, zalet i słabości), dlatego istotne jest, aby Wasza rozmowa miała właściwy, ludzki charakter.

[Głosów:1    Średnia:5/5]