Kiedy wrócić do pracy po urodzeniu dziecka?

0
2832

Powrót kobiety do pracy (zwłaszcza po urodzeniu dziecka) stanowi nie lada wyzwanie. Dziewięć miesięcy ciąży, poród, czas połogu oraz obowiązki związane z przyjściem na świat maleństwa to duże obciążenie oraz nowość dla wielu mam. Troska o dziecko to kwestia nadrzędna, zdarza się jednak, że (w trosce o pracę) kobieta zmuszona jest do powrotu na dotychczas zajmowane stanowisko. Jakie prawa przysługują mamom w pracy? Kto może/powinien zając się maleństwem, gdy kobieta będzie poza domem? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Kiedy jest najlepszy moment na powrót do pracy?

Jak wynika z licznych badań, najlepszym momentem na powrót do pracy jest czas, w którym dziecko skończy dwa lata. Wiele młodych mam decyduje się na powrót już po dwunastu miesiącach, zaś prawie jedna czwarta (tj. dwadzieścia pięć procent) – zaraz po urlopie macierzyńskim. Dobrze? Źle? Wiele w tej materii zależy od sytuacji materialnej danej rodziny.

Prawa mam w pracy

  • Prawo do urlopu wychowawczego – następującego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (Uwaga: pracodawca ma obowiązek udzielić Ci urlopu wychowawczego).
  • Zakaz pracy w godzinach nadliczbowych oraz w nocy (przepis dotyczy kobiet oraz mężczyzn, którzy opiekują się dzieckiem/dziećmi poniżej czwartego roku życia).
  • Zakaz wyjazdów w delegacje poza stałe miejsce zatrudnienia (podobnie jak wyżej, przepis dotyczy kobiet/mężczyzn opiekujących się dzieckiem/dziećmi poniżej czwartego roku życia).
  • Prawo do przerw na karmienie dziecka (jeśli jesteś matką, która aktualnie karmi piersią, masz prawo do dwóch półgodzinnych przerw; istotnym podkreślenia jest fakt, że przerwy mogą być wykorzystane łącznie).

Uwaga!

Z przerw na karmienie piersią, mama może korzystać tak długo, jak długo będzie karmić swoje dziecko.

Co, jeśli kobieta karmi piersią więcej niż jedno dziecko?

W zaistniej sytuacji, młoda matka ma prawo do dwóch przerw – każda po czterdzieści pięć minut. Na zauważenie zasługuje również fakt, że przerwy na karmienie piersią nie przysługują kobietom, które pracują krócej niż cztery godziny dziennie. Jeśli młoda matka pracuje mniej niż sześć godzin dziennie, wówczas ma prawo do jednej przerwy – trzydziestominutowej bądź czterdziestopięciominutowej.

  • Prawo do dwóch pełnopłatnych dni wolnych w roku – na opiekę nad dzieckiem (dopóki dziecko nie skończy czternastu lat).
  • Prawo do zwolnienia lekarskiego – maksymalnie sześćdziesiąt dni w ciągu roku (w sytuacji, gdy dziecko poniżej czternastego roku życia – zachoruje).
  • Prawo do zmiany stanowiska (w sytuacji, gdy aktualnie zajmowane stanowisko, mogłoby stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka; jeśli pensja na nowym stanowisku jest niższa od poprzedniej, kobiecie przysługuje zasiłek wyrównawczy).

Uwaga!

Jeśli młoda matka wykonuje pracę przy komputerze, może porozmawiać z szefem, by ten – na czas opieki nad dzieckiem, pozwolił jej wykonywać obowiązki w domu.

Mama wraca do pracy – a co z dzieckiem?

Decyzja podjęta – „Od jutra wracam do pracy!”. Powroty bywają trudne, istotą jest zatem wsparcie rodziny oraz przyjaciół. Wartym podkreślenia jest fakt, że każda współczesna kobieta ma prawo do spełniania marzeń oraz realizacji planów zawodowych. Wiele młodych mam (jak wynika z przeprowadzonych badań) ma jednak szereg obiekcji związanych z powrotem do pracy – strach przed pozostawieniem dziecka w domu, poczucie winy, wyrzuty sumienia. Jak zatem wybrnąć z patowej sytuacji? W jaki sposób pogodzić pracę z opieką nad maleństwem? Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek.

Mama w pracy – a kto z dzieckiem?

Na przykład:

1). Ojciec dziecka (w sytuacji, gdy ten może pracować w domu).

2). Mama bądź teściowa – czyli babcia dziecka (babcia – jak powszechnie wiadomo, to najlepszy przyjaciel maleństwa; zdarza się jednak, że – z przyczyn zdrowotnych, starsza pani nie może przejąć opieki nad dzieckiem).

3). Przyjaciółka (najlepiej zaufana).

4). Żłobek – czyli tzw. pomoc zewnętrzna (może się zdarzyć jednak tak, że maluch nie zostanie przyjęty do żłobka).

5). Opiekunka – czyli ostatnia deska ratunku (jeśli wyżej przedstawione możliwości zawiodą, pomyślmy o zatrudnieniu niani; niania nigdy nie zastąpi mamy, taty bądź babci, ułatwi jednak życie każdej ze stron; zanim opiekunka zajmie się Twoim maleństwem, sprawdź jej referencje; istotne jest, aby zatrudnić osobę z doświadczeniem – najlepiej pewną, zaufaną i poleconą).

Mama w pracy = lepiej wykształcone dziecko

Jak podaje szereg źródeł, pracująca mama to – lepiej wykształcone dziecko. W sytuacji, gdy kobieta dąży do osiągnięcia celów zawodowych, staje się dla dziecka wzorem do naśladowania.

Uwaga!

Im więcej pracujących mam, tym więcej dzieci ze średnim oraz wyższym wykształceniem (w dorosłym życiu).

Podsumowanie

Powrót kobiety do pracy zawsze równa się – strach, wątpliwości oraz wyrzuty sumienia. Istotne jest jednak, aby podjąć własną, przez nikogo nie wymuszoną decyzję. Współczesna mama w pracy ma wiele praw i przywilejów oraz co istotne – nie musi rezygnować z marzeń oraz kariery zawodowej.

[Głosów:3    Średnia:4/5]