Lekarz medycyny pracy – kiedy się do niego zgłosić?

0
9630

Niektórzy przyszli pracodawcy wymagają dostarczenia przez potencjalnego pracownika odpowiednich badań lekarskich. Taką profilaktykę przeprowadzają lekarze medycyny pracy. Mają one na celu weryfikację stanu zdrowia i określenie zdrowotnych predyspozycji do wykonywania konkretnego zawodu i związanych z nim czynności. Niedopuszczalne jest bowiem przyjęcie pracownika, dla którego spełnianie zawodowych obowiązków byłoby niebezpieczne ze względu na jego stan zdrowia.

Kto do lekarza?

Jedno z pierwszych badań, jakim musi poddać się przyszły pracownik, ma określić, czy kandydat jest w stanie wykonywać pracę na danym stanowisku. Są to tak zwane badania wstępne. Nie są poddawani im wyłącznie nowo przyjmowani pracownicy, ale także pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska czy studenci, którzy w ramach nauki będą podejmować staże i praktyki. Badań nie są zobowiązani wykonywać wszyscy. Kierowane są na nie osoby, u których w przyszłej pracy panują względnie szkodliwe dla zdrowia warunki. I tak badania będą musieli wykonać między innymi kierowcy, pielęgniarze, laboranci, spawacze czy weterynarze.

Podczas wizyty…

Na badania wstępne należy udać się do lekarza medycyny pracy. Zobacz, gdzie przyjmuje lekarz medycyny pracy w Gdańsku: http://www.kardiotel.pl/medycyna-pracy/lekarz-medycyny-pracy-gdansk. Badanie wstępne składa się z różnych elementów, z których podstawowym jest morfologia krwi i badanie moczu. Pobrania krwi i moczu rzecz jasna nie wykonują sami lekarze medycyny pracy. Z takimi wynikami badań należy się do nich zgłosić, zatem należy je wykonać wcześniej. Zalecane jest również wykonanie zdjęcia rentgenowskiego płuc. Niektóre stanowiska wymagają wizyty u okulisty, który określi ostrość widzenia i wykluczy bądź potwierdzi wady wzroku, neurologia, który zbada równowagę i odruchy, i laryngologa, który zbada słuch. Dodatkowo można zostać zobowiązanym do wykonania spirometrii, czyli czynnościowego badania układu oddechowego.

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]