Limit w rachunku – czy to się opłaca się przedsiębiorcom?

0
2262

Prowadzenie przedsiębiorstwa wymaga stałego dostępu do środków – po to, by zapewnić sobie płynność finansową i móc się rozwijać. Dlatego tak wiele firm szuka pomocy w bankach. Te zaś bardzo chętnie oferują tzw. limit w rachunku. Sprawdź, czy jest to opłacalne rozwiązanie.

Limit w rachunku bankowym to dość specyficzna forma wsparcia finansowego oferowana przez banki. Polega na powiększeniu salda na rachunku bieżącym, pozwalając korzystać ze zgromadzonych środków nawet wtedy, gdy środki posiadane przez przedsiębiorcę zostaną wyczerpane. Biorąc pod uwagę zasadę funkcjonowania, limit w rachunku można porównać do klasycznego debetu.

Korzyści z limitu w rachunku bieżącym

Limit kredytowy w rachunku bieżącym nie jest takim standardowym kredytem. W wielu aspektach ma sporą przewagę nad standardowymi kredytami oferowanymi przedsiębiorcom.

Wśród najważniejszych zalet wymienić można m.in. sposób naliczania odsetek. W przypadku tradycyjnego kredytu (bez względu na cel przeznaczenia) odsetki pobierane są od pełnej kwoty – bez względu na to, jaką jej część przedsiębiorca wykorzystuje. Zupełnie inaczej jest w przypadku limitu kredytowego w rachunku – tutaj odsetki naliczane są wyłącznie od tej części, która zostaje wykorzystana. Oznacza to, że nawet wyżej oprocentowany limit w rachunku może być tańszy w ostatecznym rozrachunku niż na przykład kredyt obrotowy.

Pieniądze, które można przeznaczyć na dowolny cel

Dobrą stroną limitu kredytowego jest możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel. Pieniądze mogą zostać spożytkowane na uregulowanie bieżących należności wobec dostawców czy urzędu skarbowego, a nawet ZUS. Ponadto środki można przeznaczyć na realizację wypłat dla pracowników czy zakup nowego sprzętu, itp. Tak naprawdę tylko od przedsiębiorcy zależy, jak dużo i na co przeznaczy pieniądze pochodzące z limitu kredytowego.

Jeśli nie limit w rachunku, to co?

Nie każda firma ma potrzebę zaciągania limitu kredytowego w rachunku bankowym. Nie oznacza to jednak, że musi zupełnie zrezygnować ze wsparcia bankowego. Warto bowiem mieć świadomość, że oferta kredytów jest bardzo bogata – dzięki temu można z łatwością dopasować konkretne rozwiązanie do swoich potrzeb.

Jeżeli limit w rachunku bankowym nie wchodzi w grę, sprawdź ranking innych kredytów, choćby ten opublikowany na stronie https://www.ideabank.pl/ranking-kredytow-dla-firm.

  • Potrzebując sporej gotówki na rozwój firmy lub poszerzenie zakresu jej działalności, lepiej sprawdzi się typowy kredyt inwestycyjny.
  • Jeżeli potrzebujesz sporego zastrzyku gotówki z możliwością przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel, postaw na kredyt obrotowy.
  • Jeśli działasz w branży budowlanej i jesteś deweloperem, pomyśl o specjalnym kredycie deweloperskim oferowanym nierzadko na znacznie lepszych warunkach niż limit w rachunku bankowym.

Jak widać, limit kredytowy w koncie firmowym to nie jedyna opcja. Jeśli z jakiegoś powodu proponowane przez bank rozwiązanie nie odpowiada ci, sprawdź inne możliwości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]