Kurs 3ds Max – który najlepszy?

0
7466

3ds Max to jeden z najpopularniejszych na rynku programów służących do tworzenia trójwymiarowej grafiki oraz animacji, wcześniej znany jako 3D Studio Max. Najczęściej znajduje on zastosowanie przy pracach nad grami komputerowymi oraz projektami architektonicznymi, aczkolwiek wykorzystywany jest również przy  animacjach i filmach, np. krótkometrażowy, uhonorowany Oscarem film animowany „Katedra” Tomasza Bagińskiego został stworzony właśnie przy użyciu programu 3ds Max.

Kurs 3ds Max

Dlaczego warto poznać program 3ds Max?

Grafika komputerowa wzbudza ogromne zainteresowanie wśród wielu osób. To dynamicznie rozwijająca się dziedzina z ogromnymi perspektywami, z tego też względu opanowanie obsługi programu 3ds Max jest w tym kontekście tak ważną sprawą. Posiada on wiele zalet, spośród których można wymienić m. in.:

 • rozbudowany system wtyczek pozwalający dopasować interfejs i możliwości programu do indywidualnych preferencji użytkownika,
 • zaawansowane narzędzia do kontrolowania animacji,
 • obecność licznych silników renderujących – zarówno wbudowanych, jak i zewnętrznych w formie odpowiednich programów; generalnie zastosowane tu silniki renderujące uchodzą za jedne z najlepszych na rynku,
 • uporządkowany, intuicyjny w obsłudze layout,
 • funkcjonalne menu kontekstowe,
 • hierarchię modyfikacji,
 • dobrze zaprojektowany edytor materiałów,
 • możliwość przenoszenia skomplikowanych danych pomiędzy etapami procesu produkcyjnego,
 • opcja dowolnego łączenia funkcji i parametrów programu.

Jak wybrać odpowiedni kurs online?

Każdy, kto jest zainteresowany poznaniem programu 3ds Max od podstaw bądź zweryfikowaniem posiadanej na jego temat wiedzy i umiejętności, powinien rozejrzeć się za porządnym kursem. Obecnie oferta w tym zakresie jest bardzo zróżnicowana – nie brakuje w niej także i szkoleń internetowych, które są idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy z rozmaitych względów kurs stacjonarny nie wchodzi w rachubę. Ogólnie rzecz biorąc, wiele jest powodów, dla których warto zdecydować się właśnie na internetowe szkolenie – m. in. dlatego, że czas na naukę użytkownik może dostosować do swojego rozkładu dnia.

Decydując się na skorzystanie z którejś z propozycji, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów takich jak:

 • Cena – kursy grafiki komputerowej kojarzą się zwykle z bardzo wysokimi cenami, jednakże nie brakuje wielu dobrych ofert za rozsądne pieniądze. Wiedzę można zatem zdobyć stosunkowo niskim kosztem.
 • Opracowanie – kurs powinien być przygotowany przez doświadczonych profesjonalistów posiadających rozległą wiedzę praktyczną i teoretyczną na temat programu 3ds Max.
 • Wielofunkcyjność i przystępność – wskazane jest wybieranie szkoleń, które dają kursantowi sposobność sprawdzania na bieżąco nabytych umiejętności. Ćwiczenia muszą być tak skonstruowane, by nie przysparzały problemów nawet osobom początkującym. Ważne jest przy tym to, by kurs poprowadzony był językiem zrozumiałym i całkowicie czytelnym.
 • Forma kursu – w przypadku szkoleń z zakresu grafiki komputerowej najbardziej pożądaną formą są instruktażowe filmy wraz z omówieniem.

Osoby zainteresowane internetowymi kursami 3ds Max muszą sobie odpowiedzieć na ważne pytanie: jakich konkretnie obszarów związanych z programem ma dotyczyć kurs? Czy w rachubę wchodzi poznawanie podstaw, czy też zawężonych zagadnień? Mówiąc innymi słowy, użytkownik powinien sprecyzować swoje oczekiwania względem szkolenia – ma ono dotyczyć projektów architektonicznych czy też raczej tworzenia animacji na potrzeby gier etc.?

Popularne moduły kursów 3ds Max

Kursy są dostępne w wielu wariantach, przy czym warto wspomnieć o najpopularniejszych modułach takich jak m. in.:

Kurs 3ds Max - Interior

Tego typu szkolenia są adresowane do osób pragnących zagłębić się w tajniki tworzenia realistycznych wizualizacji wnętrz i nie tylko. Pozwalają przyswoić techniki niezbędne do osiągnięcia pożądanego efektu wizualnego. Zdobytą wiedzę użytkownik może zastosować w praktycznie każdym projekcie. Szkolenia z zakresu wizualizacji wnętrz skupiają się na następujących obszarach:

– modelowanie wnętrza – planowanie wnętrza oraz wybór odpowiednich narzędzi,

– teksturowanie – poznawanie technik teksturowania oraz pracy ze światłem i kamerami najbardziej optymalnych dla poszczególnych elementów projektu,

– renderowanie – obszar poświęcony technikom realistycznego renderingu, m. in. obróbce gotowych renderów w profesjonalnych programach graficznych.

Kurs 3ds Max - esencja

Kursy te są skierowane zarówno do osób początkujących, jak i posiadających już pewne doświadczenie w pracy z programem – szkolenie pozwoli odświeżyć wiedzę i zdobyć nowe wiadomości. Do omawianych w ramach kursu zagadnień zaliczają się m. in.:

– podstawowe elementy interfejsu wraz z przydatnymi skrótami,

– tworzenie animacji,

– rendowanie gotowych scen,

– tworzenie i modyfikowanie siatek,

– wykorzystywanie modyfikatorów,

– różne typy materiałów,

– praca ze światłami,

– poruszanie się po interfejsie programu.

Istotne jest to, by wybrany kurs był przygotowany pod najnowszą wersję programu 3ds Max, ale z drugiej strony dawał też sposobność wykorzystania zdobytych umiejętności w starszych wersjach programu.

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]