Jak zostać gazownikiem?

0
5604

Montaż i instalacja sieci gazowych to wciąż bardzo intratny zawód. Choć obecnie buduje się mniej domów z instalacjami gazowymi, to jednak wciąż są ludzie, którzy używają gazu ziemnego, jako tańszej energii zarówno do pieczenia i gotowania, jak i do ogrzania mieszkań. Na dodatek ktoś musi serwisować już istniejące instalacje, dlatego wciąż jest to zawód, który pozwala na solidną płacę za wykonane zlecenia.

Podstawowe zadania

Do podstawowych zadań gazownika należy przede wszystkim tworzenie i wykonywanie projektów przyłączenia do sieci dla nowych budynków. Istotną częścią pracy jest również instalowanie urządzeń zasilanych gazem – piecyków grzewczych, kuchenek i płyt gazowych oraz wielu innych, które może zainstalować tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami.

Wśród zadań często wykonywanych przez gazowników są również usprawnienia i przeróbki już istniejącej sieci gazowej. Oprócz tego, posiadając odpowiednie oprzyrządowanie, można prowadzić również przeglądy, naprawy serwisowe i inne usługi gazowe.

Warto stale aktualizować swoją wiedzę na temat obowiązujących przepisów, dotyczących instalacji, przeglądów i napraw instalacji gazowych. Wraz ze wzrastającymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa, przepisy co jakiś czas się zmieniają. Trzeba więc trzymać rękę na pulsie.

Pracownik z licencją

Gazownik jest jednym z rodzajów pracownika, który musi mieć stosowne pozwolenie, stwierdzające że posiada on stosowne umiejętności, takie, które sprawiają, że meandry pracy z urządzeniami gazowymi nie stanowią dla niego problemu. Jako że urządzenia zasilane gazem ziemnym mogą być niebezpieczne, gazownicy muszą być w swojej pracy niezwykle dokładni i precyzyjni. Zwłaszcza gdy dotyczy to nowych instalacji gazowych, które są projektowane dla budowanych właśnie obiektów.

Do przeprowadzenia bezpiecznego montażu, obsługi i konserwacji sieci i urządzeń gazowych potrzeba specjalistycznego szkolenia, które kończy się egzaminem wewnętrznym, po którym można dostać certyfikat, poświadczający zdobyte podczas kursu umiejętności. Egzamin zdaje się przed Kwalifikacyjną Komisją Energetyczną i dotyczy zarówno praktyki gazowniczej, jak i prawa w zakresie usług gazowych, a także przepisów BHP i PPOŻ.

[Głosów:18    Średnia:2.9/5]