Darmowe oprogramowanie w firmie. Top 6 propozycji!

0
2679

Czy naprawdę trzeba wydać fortunę na wykup płatnych licencji, by móc sprawnie i optymalnie obsługiwać swój biznes? Udowadniamy, że nie!

Mawia się: jakość zawsze kosztuje. Mając na względzie to stwierdzenie przedsiębiorcy, bardzo często bez żadnego namysłu, inwestują w płatne licencje przy wyborze oprogramowania dla swoich firm.

Faktem jest, że czasy kiedy wszystkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie dało się obsłużyć z użyciem karki papieru, długopisu i kalkulatora minęły bezpowrotnie. Ale czy, sięgające w sumie setek tysięcy złotych inwestycje, na pewno są konieczne do obsługi informatycznej Twojego biura? Poniżej top 6 propozycji programów, z których można korzystać zupełnie za darmo i które… naprawdę się sprawdzają poprzez:

Pakiet biurowy

Tu — bardziej niż przyzwoitą — alternatywę dla płatnego potentata, jakim niewątpliwie jest pakiet biurowy Microsoftu, stanowi Libre Office. Pierwszym ogromnym plusem „Libry” jest fakt, że oferuje właściwie wszystkie funkcjonalności znane użytkownikom z produktu Microsoft (arkusz wordowski, kalkulacyjny, do tworzenia prezentacji, reguł matematycznych i baz danych). Kolejna zaleta to spora kompatybilność ze stylami plików z Office, co ułatwia na import dokumentów między programami, bez utraty ich formatowania. Niezłą konkurencją dla Libre Offcie jest z kolei Polaris Office. Zawiera on co prawda mniej programów w zestawie, umożliwia natomiast np. synchronizację plików.

Program pocztowy

W wysyłaniu maili za darmo nie ma sobie równych program Thunderbird. Jest to narzędzie bardzo funkcjonalne, a przy tym intuicyjne w obsłudze. Posiada filtr niechcianej poczty, rozbudowaną „szukajkę” wiadomości, duży wybór dodatków i skórek. Co więcej, przy jego użyciu można grupować wiadomości w wątki. Do tego program sprawdza „za nas” pisownię w trakcie tworzenia wiadomości.

Darmowy program do faktur

W tym zakresie odnalezienie bezpłatnego i funkcjonalnego rozwiązania nie jest już proste. Co prawda na rynku mamy kilka propozycji, ale większość z nich posiada pewne ograniczenia, np. ilości wystawianych dokumentów. Godnym polecenia będzie darmowy program do faktur Streamsoft Firmino w wersji BASIC. Nie sugerujcie się nazwą. Narzędzie to posiada bardzo rozbudowane funkcjonalności, a przy tym jego użycie wciąż pozostaje stosunkowo proste i intuicyjne. Z jego użyciem można wystawić dowolną ilość wszystkich rodzajów dokumentów sprzedażowych z uwzględnieniem zastosowania obcej waluty i języka, ustalać własne serie numeracji faktur czy indywidualne ceny dla danego kontrahenta. Ponadto ten program do faktur online jest zintegrowany z systemem płatności PayU oraz umożliwia wybór wyglądu dokumentu spośród wielu różnorodnych szablonów.

Konwerter i przeglądarka PDF

Popularności plików PDF nie trzeba chyba tłumaczyć. Przede wszystkim są „nieruchome”, więc nawet jeśli nasze użycie Worda nie jest na eksperckim poziomie, odbiorca dokumentu nie będzie miał szansy tego zauważyć. Poza tym są to pliki bardzo estetyczne. Coraz bardziej popularnym konwerterem PDFów jest niewątpliwie PRFCreator. Jego funkcje i sposób użycia (instaluje się jako dodatkowa „drukarka”) są bardzo przejrzyste i zrozumiałe dla większości użytkowników. Wato także zwrócić uwagę na Bullzip PDF Printer, który posiada kilka unikatowych funkcji, np. ustawanie jakości obrazu. Liderem w odczycie dokumentów PDF jest z kolei, znany większości użytkowników, Acrobat Reader. „Po piętach” mocno depcze mu Foxit Reader, który nie dość że lżejszy, to daje szereg dodatkowych funkcjonalności, tj. możliwość kopiowanie tekstu czy wyszukiwania fragmentów treści.

Program do grafiki

Jeśli chcemy korzystać  z naprawdę zaawansowanego narzędzia graficznego (np. Corela), musimy liczyć się z wydatkiem nawet kilkuset złotych. Tymczasem w większości firm, do tworzenia prostych grafik, w zupełności wystarczy prostsze narzędzie. Wartym uwagi jest program GIMP. Jeśli potrzebujesz zaprojektować np. grafikę reklamową lub „obrobić” zdjęcie ze spotkania czy konferencji, z całą pewnością będzie on wystarczającym rozwiązaniem. Ten edytor wyposażony jest w filtry do edycji grafik, obsługuje wiele formatów plików oraz pozwala pracować na warstwach.

Książki Altenberg

Program antywirusowy

W tej materii powstało już chyba milion rankingów. Wybór nie jest łatwy, gdyż większość funkcjonalnych narzędzi jest darmowa tylko w okrojonej wersji, bądź na określony przedział czasowy. Godnym uwagi antywirusem jest Comodo Cloud Antivirus. Z plusów można wymienić przede wszystkim: działanie programu w chmurze, kompleksową obsługę w czasie rzeczywistym, bieżącą aktualizację procesów zachodzących na dysku, możliwość uruchomienia niepewnego oprogramowania w trybie izolowanym. Program ma proste, przejrzyste menu i działa także w trybie offline.

[Głosów:2    Średnia:4/5]