Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej?

0
4085

Spotkanie rekrutacyjne to dla każdej osoby szukającej pracy ważne wydarzenie i jednocześnie źródło ogromnego stresu. Wynik rozmowy ma bowiem niebagatelny wpływ na dalszy przebiega kariery zawodowej. Zdenerwowania co prawda nie sposób całkowicie wyeliminować, aczkolwiek nad tremą trzeba zapanować.

Wiara w siebie i solidne podstawy do dobrej prezencji na rozmowie kwalifikacyjnej

Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest wyłonienie osoby, która zostanie zatrudniona w firmie na określonym stanowisku. Zaproszenia na tego typu spotkania wysyłane są do kandydatów, którzy pozytywnie przeszli weryfikację przeprowadzoną na podstawie życiorysów. Należy zatem potraktować ten fakt jako wyróżnienie, ponieważ to oznacza, iż podanie wzbudziło zainteresowanie ze strony potencjalnego pracodawcy. Właściwe nastawienie do rozmowy jest kluczem do sukcesu, przy czym koniecznie trzeba sobie uzmysłowić, iż spotkanie w sprawie pracy ma w sobie wiele cech rozmowy biznesowej – zadaniem kandydata jest zaprezentować się od jak najlepszej strony.

Nie może on zatem pozwolić sobie na to, by pójść na rozmowę nieprzygotowany. Przed wyznaczoną datą wskazane jest:

  • zgromadzenie informacji na temat działalności firmy przeprowadzającej rekrutację,
  • przygotowanie niezbędnych dokumentów wymaganych przez pracodawcę,
  • opracowanie odpowiedzi na pytania, które na sto procent zostaną zadane przez rekrutera – pytania te dotyczą m. in. oczekiwań finansowych, planów zawodowych czy indywidualnych cech predysponujących do pracy na stanowisku będącym przedmiotem oferty.

Przy tej sposobności pojawia się ważna uwaga – kandydat musi wierzyć we własne możliwości. Pewność siebie jest właściwością pożądaną przez pracodawców. To, że ktoś ma niewielkie doświadczenie zawodowe bądź nie posiada go wcale, nie skreśla go w oczach rekruterów. Istnieją przecież staże, różnego rodzaju praktyki czy wolontariat – to doskonałe sposoby na zdobycie wiedzy i pewnych umiejętności, a dla pracodawcy znak, iż kandydat poważnie podchodzi do kwestii związanych z rozwojem zawodowej kariery.

Pozytywny wizerunek podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Chcąc zrobić dobre wrażenie na pracodawcy, kandydat powinien zadbać o pozytywny wizerunek. Składa się na niego kilka elementów:

  • Wygląd – ma być schludnie i z klasą. Na okoliczność rozmów rekrutacyjnych obowiązują klasyczne stroje biznesowe – co prawda to niepisana zasada, ale trzeba się do niej zastosować. Dopełnieniem stosownego ubioru są m. in. zadbane paznokcie i włosy, staranny makijaż etc.
  • Maniery – wysoka kultura osobista zawsze przemawia na korzyść kandydata. Przejawia się ona w wielu aspektach takich jak np. punktualność, stosowne zachowanie podczas rozmowy czy przestrzeganie pewnych norm jak chociażby to, że na powitanie jako pierwszy rękę podaje rekruter.
  • Image w internecie – w dzisiejszych czasach ma on ogromne znaczenie, a tajemnicą nie jest to, że pracodawcy sprawdzają w sieci zarówno swoich pracowników, jak i kandydatów. Warto zatem przykładać większą wagę np. do treści publikowanych na portalach społecznościowych.

Budowa pozytywnego wizerunku jest procesem czasochłonnym, ale cały wysiłek, jaki został w to zaangażowany, nietrudno jest zniweczyć. Dlatego też nie należy udawać kogoś, kim się nie jest – znajomość własnym atutów i słabych stron to podstawa. Kreowanie na siłę sztucznego i nie mającego związku z rzeczywistością wizerunku nigdy nie przynosi spodziewanych rezultatów.

Podczas rozmowy liczą się nie tylko kwalifikacje

Podczas rozmowy rekrutacyjnej kandydat jest oceniany pod bardzo wieloma względami. Z punktu widzenia pracodawcy najistotniejsze są oczywiście jego kwalifikacje, niemniej jednak nie tylko one są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu kogoś. Każdemu pracodawcy zależy na tym, by mieć w swoim zespole ludzi:

  • kreatywnych,
  • szczerych,
  • potrafiących działać pod presją czasu,
  • niekonfliktowych,
  • o wysokich zdolnościach interpersonalnych,
  • merytorycznych.

Wszystkie powyższe cechy są charakterystyczne dla profesjonalistów, choć trzeba pamiętać o tym, że im bardziej prestiżowe stanowisko wchodzi w rachubę, tym wyżej zawieszona jest poprzeczka wymagań stawianych kandydatowi.

Sposób prowadzenia rozmowy odgrywa w związku z tym ważną rolę. W jej trakcie kandydat powinien zachowywać się swobodnie, ale też i stosownie do sytuacji. Niezbyt dobrze odbierane są m. in.:

  • popisywanie się poczuciem humoru,
  • unikanie kontakty wzrokowego z rozmówcą,
  • wypowiadanie się na tematy nie związane z rozmową o pracę,
  • krytykowanie poprzednich pracodawców,
  • postawa roszczeniowa,
  • nieuprzejmość.
Sztuka zadawania pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Spotkanie rekrutacyjne jest swego rodzaju sztuką negocjowania – pracodawca składa kandydatowi określoną propozycję, na którą może on przystać lub nie. Stąd też nie należy się bać wymiany zdań – rzecz jasna prowadzonej na odpowiednim poziomie. Powszechnie utarło się przekonanie, iż podczas rozmowy o pracę jedynie rekruter ma prawo zadawać pytania – tymczasem nie jest to wcale prawdą. Zadając pytania o wymagania związane z danym stanowiskiem, sposób organizacji pracy w firmie itp., kandydat daje do zrozumienia, iż temat jest dla niego ważny i naprawdę zależy mu na otrzymaniu posady. Dla rekrutera to również sygnał, że kandydat przygotował się do spotkania.

[Głosów:2    Średnia:3/5]