Ergonomia pracy przy komputerze

0
5236

Wiele osób pracuje w pozycji siedzącej i korzysta każdego dnia z komputera. W takiej sytuacji nasze kręgosłupy narażone są na ból w odcinku szyjnym, piersiowym, bądź lędźwiowym. Są jednak sposoby, dzięki którym możemy sobie pomóc i odciążyć kręgosłup w pozycji siedzącej, przez co żaden ból ani uraz nie będzie miał miejsca.

Dlaczego kręgosłup zaczyna boleć w pozycji siedzącej?

Niestety najczęściej przybieramy złą pozycję siedząc przed komputerem i nasz kręgosłup niewłaściwie wygina się, przez co powstają liczne bóle. Jeśli mamy pracę siedzącą musimy wiedzieć, że nasze mięśnie są stale napięte i ulegają skróceniu, co powoduje ucisk na naczynia krwionośne oraz nerwy obwodowe, prowadząc do szybkiego zmęczenia mięśni i bólu.

Najczęściej odczuwamy zatem ból karku, głowy, barków, rąk, nadgarstków, doskwierają nam również bóle lędźwiowo-krzyżowe, zapalenia czy zwyrodnienia stawów oraz sztywnienie mięśni. By tego uniknąć musimy we właściwy sposób przygotować swoje stanowisko pracy i dostosować je do wykonywanych przez nas czynności, co zmieni naszą pozycję podczas siedzenia i odciąży kręgosłup.

Warto więc zwrócić uwagę na:

  • Biurko, przy którym siedzimy – wysokość blatu powinna być dostosowana do naszego wzrostu, często bowiem okazuje się, że jest on zbyt wysoko lub zbyt nisko, na czym cierpi nasz kręgosłup. Zadbajmy o to, aby kąt między ramieniem oraz przedramieniem wynosił 90 stopni, a nadgarstki były swobodnie oparte na blacie podczas pisania na klawiaturze.
  • Krzesło – tutaj regulacji musi poddawać się nie tylko jego wysokość, ale również kąt odchylenia oparcia, nasze krzesło powinno być obrotowe, dzięki czemu możemy swobodnie się na nim poruszać. Zwróćmy uwagę na profil oparcia – najlepiej, jeśli jest wygięte w taki sposób, aby odciążać nasz odcinek lędźwiowo-krzyżowy.
  • Monitor – mało kto wie, że jego prawidłowe ustawienie także ma wpływ na naszą pozycję podczas siedzenia, a co za tym idzie – na bóle kręgosłupa. Aby ich uniknąć ustawmy go w odległości około 60-70 centymetrów od naszego ciała, nasz wzrok powinien też być skierowany nieco w dół, by oczy mniej się męczyły.
  • Podnóżek, który polecany jest zwłaszcza osobom niskim, dzięki czemu stopy nie wiszą nad ziemią, a swobodnie opierają się na podstawce. Zadbajmy jednak o to, by podnóżek posiadał antypoślizgową powierzchnię.

Trochę ruchu przed pracą przy komputerze

Aby pomóc sobie i zadbać o własny kręgosłup, warto wykonać kilka ćwiczeń po przyjściu do pracy, które rozciągną nasze mięśnie co spowoduje, że ryzyko jakiegokolwiek urazu czy szybkiego zmęczenia zniknie. Wystarczą zwykłe skłony, obroty głową, krążenia rąk czy unoszenia nóg i nasz kręgosłup będzie w o wiele lepszej kondycji.

Możemy także pozwolić sobie na trochę ruchu w przerwie podczas pracy, pamiętajmy aby ćwiczenia wykonywać powoli i bardzo dokładnie – chcemy w końcu sobie pomóc, a nie zaszkodzić.  W internecie możemy nawet znaleźć zestawy specjalnych ćwiczeń na osób pracujących przy komputerach w pozycji siedzącej, badania jednak dowodzą, że ich regularne wykonywane przynosi korzystne efekty.

Przyjmijmy właściwą pozycję pracując przy komputerze

Pamiętajmy o tym, aby właściwie ustawić krzesło, biurko oraz monitor, musimy robić sobie także dosyć często krótkie przerwy w pracy, podczas których wstańmy, rozciągnijmy się i pochodźmy chociaż przez chwilę po pokoju.  Wiele osób siedząc przy biurku i rozmawiając przez telefon trzyma słuchawkę ramieniem i jednocześnie rękami wykonuje inne czynności – nie popełniajmy takiego błędu, ponieważ spinamy mięśnie i przyjmujemy zbyt nienaturalną pozycję.

Zadbajmy również o kręgosłup poza miejscem pracy

Należy wiedzieć, iż na kondycję naszego kręgosłupa nie ma wpływu wyłącznie siedzenie 8 godzin przy biurku i komputerze w pracy, bardzo ważne jest także nasze życie poza nią i to w jaki sposób dbamy o swoje zdrowie. Nie da się ukryć, że bardzo pomocna jest jakakolwiek aktywność fizyczna – możemy biegać, jeździć na rowerze, pływać czy ćwiczyć w domu. Każdy ruch jednak poprawia naszą kondycję i wzmacnia nasze mięśnie co spowoduje, że kręgosłup nie będzie nas bolał po kilku godzinach siedzenia przy biurku.

Bardzo ważne jest również to w jaki sposób śpimy – nasz grzbiet powinien znajdować się w takiej pozycji, by wypoczywał. Musimy więc odpowiednio dobrać materac, który dostosuje się do kształtu naszego ciała, istotna jest również poduszka – jeśli źle ją dobierzemy możemy nabawić się dużych napięć okolicy karku oraz barków. Istnieją nawet specjalne poduszki ortopedyczne, które podczas snu dbają o to aby nasz kręgosłup był w odpowiedniej pozycji i nie wykrzywiał się. Zanim wstaniemy z łóżka, poświęćmy chwilę na przeciąganie się, a  następnie powoli wstawajmy.

Mało kto również przykłada wagę do doboru odpowiedniego obuwia, które również sprawia, że nasz kręgosłup jest odciążony i nie dzieje się z nim nic niepokojącego.

Kupując więc buty zwróćmy uwagę na:

  • podeszwę – powinna być gruba oraz elastyczna, dzięki czemu zamortyzuje wszelkie wstrząsy,
  • wybór właściwego rozmiaru – kupując zbyt małe lub zbyt duże buty robimy krzywdę swojemu kręgosłupowi, ponieważ będzie on dodatkowo obciążony,
  • materiał, z którego są wykonane – wybierając naturalne materiały lub skórę zapewniamy stopie odpowiednie ułożenie i swobodę, co odciąża nasz kręgosłup.
[Głosów:2    Średnia:4/5]