Atmosfera w pracy – jak poprawić atmosferę w pracy?

0
6521

Aby osiągnąć sukces we własnej firmie, musimy nie tylko zadbać o wysoką jakość pracy naszych pracowników, ale również o atmosferę, jaka panuje w miejscu pracy – jest to niezwykle ważne i dzięki temu możemy zapewnić pracownikom satysfakcję, spełnienie i uzyskać zaangażowanie w pracę. Poza podwyżkami, nagrodami pieniężnymi czy atrakcyjnymi pakietami socjalnymi należy pomyśleć o rozwiązaniach, które wpłyną korzystnie na relacje pomiędzy pracownikami oraz przełożonymi.

Pozytywna atmosfera w pracy, a jej wpływ na efektywność pracownika

Według najnowszych badań dobre relacje w miejscu pracy przekładają się na jego większą produktywność i zaangażowanie, by ją stworzyć potrzeba wielu czynników, które związane są z komunikacją oraz zarządzaniem. Istotne jest, aby wszelki reguły pracy zostały ustalone na samym początku i pracownik miał możliwość się z nimi zapoznać. Dzięki temu dana osoba doskonale wie, czego będzie się od niej wymagać i za co będzie odpowiedzialna, co zapewnia jej komfort pracy.

Należy również zwrócić tu uwagę na relację pomiędzy szefostwem, a pracownikiem, znamy przecież wiele przypadków, gdzie atmosfera ta jest tak nieodpowiednia, że odbija się niekorzystnie na zdrowiu psychicznym i fizycznym pracownika. Dlatego też bardzo ważny jest obustronny szacunek, a także zaufanie, w ten sposób umożliwiamy osobie zatrudnionej rozwój i satysfakcję z wykonywanej pracy.

Będąc właścicielem firmy i chcąc zadbać o właściwą atmosferę w miejscu pracy, musimy przede wszystkim dowiedzieć się od naszych pracowników czy wszystkie ich podstawowe potrzeby są zaspokajane. W tym celu możemy:

 • Przeprowadzić z każdym pracownikiem indywidualną rozmowę na temat jego samopoczucia w miejscu pracy, to rozwiązanie sprawdzi się jedynie wtedy, gdy obie strony będą ze sobą szczere. Możemy wtedy bezpośrednio od danej osoby uzyskać ważne dla nas informacje, które posłużą polepszeniu jej samopoczucia.
 • Zorganizować spotkanie wszystkich pracowników, na którym poruszane będą tematy dotyczące atmosfery panującej w firmie. Na takim spotkaniu obecność powinna być obowiązkowa i każdy pracownik musi mieć prawo wyrażenia własnego zdania. Często bowiem pojedyncze jednostki mają problem z przekazaniem pewnych informacji, a w grupie będzie to znacznie łatwiejsze.
 • Stworzyć pewien rodzaj ankiety czy kwestionariusza, który każdy pracownik ma obowiązek wypełnić zgodnie ze swoimi odczuciami. Takie ankiety mogą być anonimowe, aby dana osoba nie miała problemów ze szczerym wyrażeniem swojego zdania.

Obojętnie którą z opcji wybierzemy pamiętajmy, że trzeba poruszyć kwestie motywacji, zarządzania, czy potrzeb pracownika, w ten sposób możemy dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy, o których w normalny sposób ciężko byłoby się dowiedzieć.

Słuchajmy i dajmy się wypowiedzieć pracownikom aby poprawić atmosferę

Jest to bardzo ważne, aby nasi pracownicy wiedzieli, że mając jakikolwiek problem, mogą spotkać się z szefostwem, które pozwoli w pełni się wypowiedzieć, dokładnie wysłucha i postara się jak najlepiej rozwiązać daną sytuację na korzyść pracownika. Dzięki temu osoby zatrudnione w firmie będą czuły się bezpiecznie i komfortowo, nie czując żadnego stresu w związku z wykonywaną pracą.

A może atmosferę w pracy poprawi wyjazd integracyjny?

Dla wielu firm wyjazdy integracyjne bardzo korzystnie wpływają na relacje nie tylko pomiędzy pracownikami, ale również na ścieżce pracownik-pracodawca. Pamiętajmy jednak, że taki wyjazd powinien być niezwiązany z pracą, ewentualnie może odbyć się na nim szkolenie, które ma na celu motywację pracownika lub pozytywne zmiany w firmie.

Tego rodzaju wyjazd pozwala na:

 • lepsze poznanie się nawzajem,
 • zrelaksowanie się i spojrzenie na niektóre osoby z większym dystansem i zaufaniem,
 • wspólne spędzenie czasu na przykład na grach zespołowych, które integrują,
 • rozwiązanie problemów, które nas nurtują, a na co dzień nie mamy czasu lub odwagi skonsultować ich z pracodawcą lub innymi pracownikami,
 • oczyszczenie atmosfery i rozwiązanie wielu konfliktów, które często okazują się wtedy zbędne i wyolbrzymione.
Praca zespołowa podstawą przyjaznej atmosfery w pracy

Nic tak nie integruje pracowników, jak praca zespołowa. Pamiętajmy jednak, aby zespoły były odpowiednio dobrane i nikt nie był do niczego zmuszany. Narzucone przez nas zasady nie zawsze okazują się korzystne dla innych, warto więc uzgodnić to razem z danym zespołem. Taki rodzaj pracy musi być bowiem bardzo efektywny i motywujący dla osób zatrudnionych w naszej firmie.

Bardzo popularne w ostatnich czasach są szkolenia o nazwie Team Building, które dotyczą właśnie pracy zespołowej i mają na celu rozwiązanie wszelkich problemów, które wiążą się ze złą atmosferą w zespole.

Należy jednak wiedzieć, iż:

 • każde szkolenie powinno być odpowiednio dobrane dla danej grupy i konkretnego tematu, wymaga więc wcześniejszego przygotowania,
 • musi być ono przeprowadzone przez doświadczonych trenerów, którzy doskonale znają się na tego rodzaju szkoleniach i odpowiednio zmotywują pracowników,
 • Team Building nadaje się tam, gdzie główną role odgrywa praca zespołowa, a między pracownikami istnieją długotrwałe problemy we współpracy i komunikacji.

Tego rodzaju szkolenie pomaga rozwiązać wiele kwestii i stworzyć nowy, zintegrowany i szanujący się nawzajem zespół, który skutecznie przebrnie przez wszystkie powierzone mu zadania.

[Głosów:2    Średnia:5/5]