Realia współczesnego rynku stawiają przed pracownikami liczne wymagania. Każdemu, kto poszuka zatrudnienia, zależy na tym, by być pozytywnie postrzeganym przez potencjalnych pracodawców, co jest sporym wyzwaniem. Pojawia się zatem w tym momencie pytanie o to, jak zwiększyć swoje szanse o zdobycie wymarzonej posady? Oto kilka wskazówek, które na pewno w tym pomogą.
W jakim kierunku zawodowym chcesz podążać?
Każdy, kto kwestie związane z rozwojem zawodowej kariery traktuje poważnie, musi wnikliwie zastanowić się nad tym, w jakim kierunku chciałby podążać – robienie czegokolwiek na siłę i wbrew sobie nie przynosi na dłuższą metę spodziewanych rezultatów, wykonywana praca nie sprawia satysfakcji i szybko prowadzi do wypalenia. Ważne jest zatem to, by określić cel oraz poznać swoje mocne strony – wówczas o wiele łatwiej jest nakierować zawodową ścieżkę na właściwe tory. Jest to co prawda trudniejsza droga, ale warto spojrzeć na to pod innym nieco kątem – praca stanowi znaczną część życia człowieka, tym bardziej nie powinna frustrować i hamować osobistego rozwoju.
Zdobywaj wiedzę i doświadczenie zawodowe
W trakcie rekrutacji pracodawcy zwracają uwagę na różne aspekty, niemniej jednak tym, co liczy się dla nich w największym stopniu, jest merytoryczne przygotowanie kandydata do pracy na danym stanowisku. Odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe przemawiają na korzyść kandydata, w związku z czym wskazane jest, by miał na te właśnie obszary szczególne baczenie.
W dzisiejszych czasach spore są możliwości w zakresie kształcenia się. Służą temu nade wszystko:
- studia – także podyplomowe,
- kursy,
- szkolenia.
W kwestii zdobywania wiedzy nie opłaca się spoczywać na laurach – dotyczy to zarówno osób stawiających na rynku swoje pierwsze kroki, jak i tych funkcjonujących na nim od pewnego już czasu, wiek nie ma przy tym większego znaczenia.
Wiedza przyczynia się do podnoszenia zawodowych kwalifikacji oraz pomaga zdobyć cenne doświadczenie. Z punktu widzenia pracodawców najbardziej atrakcyjni są pracownicy obyci z mechanizmami działania danej branży – nie trzeba bowiem ich przyuczać do zawodu, co w wielu dziedzinach ma niebagatelne znaczenie. Ale czy to oznacza, że kandydat młody i bez doświadczenia jest z góry skreślony? Otóż nie, choć z pewnością jest mu trudniej niż wprawionemu pracownikowi. Aby taka osoba mogła zapunktować w oczach pracodawców powinna np.:
- aktywnie działać jako wolontariusz,
- mieć na swoim koncie staże i praktyki – często bezpłatne – organizowane przez różne firmy,
- udzielać się w studenckich inicjatywach i organizacjach.
Mile widziana jest kreatywność przejawiająca się i w inny sposób, np. prowadzeniem bloga. Młode osoby mają ogromny potencjał, który należy dobrze wykorzystywać.
Czy posiadasz pożądane przez pracodawców cechy?
Kolejną ważną sprawą, której w kontekście omawianego tematu nie da się pominąć, są pewne indywidualne właściwości – nawet najwyższe kwalifikacje nie są w stanie zatuszować ich braku. Spośród pożądanych przez pracodawców u pracowników cech zazwyczaj wymieniane są:
- komunikatywność,
- efektywne zarządzanie czasem,
- samodzielność,
- wysokie zdolności adaptacyjne,
- zaangażowanie w pracę,
- umiejętność radzenia sobie w stresujących i konfliktowych sytuacjach,
- elastyczność,
- kreatywność.
Warto przy tej sposobności wspomnieć jeszcze o lojalności – to wysoce ceniony przymiot. Oczywiście, pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie ma takiej opcji, by od dobrego pracownika wymagać związania się z jedną firmą na stałe, ale uczciwa postawa jest zawsze mile widziana. Przejawia się ona głównie w dbaniu o pozytywny wizerunek firmy czy w informowaniu pracodawcy o niektórych posunięciach, takich jak np. szukanie nowej pracy.
Znaj swoją wartość i wybierz zawód dla siebie
Atrakcyjny pracownik jest kimś, kto zna swoją wartość – wie, jakimi zaletami się odznacza i umie je podkreślić. Ale uwaga – nie chodzi o to, by dostarczyć potencjalnemu pracodawcy listę wszystkich swoich atutów. Trzeba je potraktować wybiórczo – przez pryzmat konkretnej oferty. Szukając pracy, warto nieustannie zadawać sobie pytanie „W jaki sposób mogę się przysłużyć danemu pracodawcy, co jest dla niego istotne?”. Prezentując siebie i swoje dokonania, nie wolno przesadzać czy celowo wprowadzać rozmówcy w błąd – kłamstwo ma krótkie nogi, podane informacje można przecież bez większego problemu z weryfikować.
Dbaj o swój wizerunek
O atrakcyjności pracownika decyduje także jego wizerunek, na który składa się parę elementów. Zazwyczaj mówi się tu o wyglądzie zewnętrznym – czy się to komuś podoba, czy nie, pracowników ocenia się też na podstawie prezencji. Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, trzeba zadbać o schludny i elegancki strój odpowiadający wymogom ubioru biznesowego. Jest on ponadto zalecany na co dzień w pracy, chociaż w poszczególnych firmach obowiązuje zróżnicowany dress code.
W dzisiejszych czasach powiedzenie „jak cię widzą, tak cię piszą” nabiera szerszego wymiaru, albowiem nie odnosi się jedynie do powierzchowności. Dużą rolę odgrywa tu wizerunek pracownika w internecie, m. in. w mediach społecznościowych. Z tego też względu do sieci nie powinny trafiać przypadkowe treści, którą pracownikowi zaszkodzić.