Impreza integracyjna – pomysł i organizacja

0
4022

Coraz więcej firm decyduje się na organizację imprez integracyjnych, jest to bowiem świetna okazja do zbudowania pozytywnych relacji między współpracownikami. Mamy szansę lepiej się poznać, dowiedzieć nieco więcej o sobie i porozmawiać na inne tematy niż te, które związane są wyłącznie z pracą. Pracodawcy mają także na celu zmotywowanie zatrudnionych u siebie osób, a impreza integracyjna ma być dla nich formą nagrody i zachętą do dalszego działania. Aby zorganizować takie wydarzenie musimy jednak wybrać odpowiednie miejsce, które będzie komfortowe dla wszystkich pracowników.

Pomysł na imprezę integracyjną

Zawsze bardzo zależy nam na tym, aby zorganizowane przez nas spotkanie integracyjne zakończyło się w miłej atmosferze i było przez wszystkich dobrze wspominane.

Dlatego też powinniśmy postępować według następujących kroków:

  • Dokładnie określmy cel naszej imprezy, czyli dla kogo będzie ona przeznaczona i czemu ma służyć – w ten sposób będzie nam o wiele łatwiej zaplanować wiele elementów spotkania.
  • Możemy nawet stworzyć coś na wzór scenariusza naszej imprezy, dzięki czemu będzie ona zaplanowana od A do Z, a ryzyko, że coś się nie uda będzie pomniejszone niemal do zera. Taką informację może dostać również każdy uczestnik spotkania, dzięki czemu poczuje się swobodniej i bardziej komfortowo wiedząc na co może się nastawić.
  • Stwórzmy listę spraw, które są do załatwienia, na samym początku wymieńmy te, które są najpilniejsze – w ten sposób o niczym nie zapomnimy i wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.
  • Poprośmy kilka osób o pomoc w zaplanowaniu i zorganizowaniu imprezy – w pojedynkę może się okazać, że zabraknie nam czasu, a pomoc naszych pracowników okaże się niezbędna, w ten sposób też okaże się na kim możemy polegać, a na kim nie.

O czym nie wolno nam zapomnieć organizując imprezę integracyjną?

Organizując imprezę dla wszystkich pracowników musimy mieć przede wszystkim na uwadze to, by każdy czuł się na niej dobrze, dlatego należy pomyśleć o takich elementach, jak na przykład poczęstunek. Nikt nie każe nam oczywiście zbierać preferencji żywieniowych każdego pracownika, chodzi raczej o to, aby decydować się raczej na rzeczy tradycyjne, które lubi większość osób, ryzykując  wykwintnym menu z niespotykanymi potrawami możemy spowodować, że część osób wyjdzie ze spotkania po prostu głodna.

Wybierajmy również rzeczy niezbyt tłuste i lekkostrawne, by u nikogo nie spowodować dyskomfortu. Pamiętajmy, że ktoś z naszych pracowników może być wegetarianinem, warto więc uwzględnić to w naszym menu i przygotować część przekąsek czy rodzaj dania głównego bez mięsa. Należy też dokładnie znać ilość osób, która przybędzie na spotkanie by nie zdarzyła się sytuacja, w której zabraknie dla kogoś porcji.

Gdzie zorganizować imprezę integracyjną?

Wciąż najpopularniejszymi miejscami są miejscowe kluby i puby, dlaczego? Ponieważ mogą zapewnić jednocześnie dobrą muzykę, jedzenie, napoje w tym również alkohol, a także świetną zabawę. Coraz modniejsze jest korzystanie z usług specjalnych firm, które zajmują się przygotowywaniem imprez integracyjnych.

Na czym to polega? Osoby odpowiedzialne za organizację dopną wszystko na ostatni guzik łącznie z przygotowaniem sali. Coraz częściej klienci decydują się na imprezę w konkretnym stylu, na przykład lata 70-te czy impreza w stylu hiszpańskim. Wtedy lokal urządzony jest w konkretnym stylu, a dodatkowo wynajęci są aktorzy, którzy odgrywają rozmaite role lub dają profesjonalne pokazy.

Poza klubami i pubami najczęściej wybieramy takie atrakcje, jak kręgle, paintball czy gokarty – są to aktywne rozrywki, które integrują ze sobą pracowników, mają w sobie nieco rywalizacji, a także pozwalają się zrelaksować i dobrze bawić. Pamiętajmy, by każda osoba miała szansę zmierzyć się z kolegami z pracy, taka rozrywka nie może też trwać zbyt długo, ponieważ stanie się nudna i męcząca.

Coraz więcej osób ceni sobie imprezy integracyjne, na które można przyjść ze swoją druga połową oraz dziećmi. Dlaczego? Ponieważ mamy szansę nawiązać lepsze relacje ze współpracownikami, a mając dzieci zawsze pojawia się problem z kim je w takiej sytuacji zostawić. Tutaj kłopot rozwiązuje się sam, bierzemy dzieci ze sobą, gdzie mają okazję poznać inne maluchy i pobawić się wraz z nimi, tworzy się przy tym przyjazna, miła atmosfera, która sprzyja zawieraniu znajomości.

Gdy pogoda sprzyja możemy także zabrać pracowników do parku rozrywki, pamiętajmy jednak aby wybrać takie miejsce, w którym każdy znajdzie cos dla siebie, czyli atrakcje bardziej i mniej ekstremalne. Cały dzień spędzony na licznych atrakcjach i zabawie z pewnością wyjdzie wszystkim na korzyść.

Niektórzy pracodawcy decydują się na zorganizowany wyjazd integracyjny wraz z noclegiem, najczęściej połączony także formą szkolenia lub konferencji, na której pracownicy mogą dowiedzieć się czegoś nowego lub zmotywować się do pracy. Tutaj mamy niezwykle szerokie pole do popisu: wyjazd może być w góry, nad jezioro czy nad morze, w komfortowym hotelu ze strefa SPA oraz basenem, oprócz tego typu atrakcji można zorganizować wspólną wycieczkę, ognisko z poczęstunkiem, czy też gry sportowe.

[Głosów:2    Średnia:5/5]