Dla niektórych osób mówienie o sobie i opowiadanie własnych doświadczeń jest rzeczą bardzo przyjemną i mamy potrzebę dzielenia się tym z innymi. Wszystko jest w porządku, dopóki potrafimy zachować umiar, zdarza się bowiem, iż nie potrafimy przestać mówić o sobie, co nie jest zbyt korzystnie odbierane przez otoczenie. Dochodzi wtedy również do sytuacji, w której nie potrafimy już nawet słuchać innych ludzi. Jak temu zaradzić i przestać w kółko o sobie mówić?
Zacznijmy myśleć o innych
Kiedy w kółko rozmawiamy wyłącznie o sobie, możemy dojść do prostego wniosku -w życiu skupiamy się wyłącznie na sobie. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, iż żyjemy wśród innych ludzi, z którymi łączą nas rozmaite relacje. Takie zachowanie postrzegane jest więc jako egoistyczne i mało kto ma ochotę z nami się zadawać.
W naszej głowie krążą myśli wyłącznie o tym, gdzie musimy udać się po pracy, co załatwić, czy jak zaplanować sobie wolny czas lub weekend. Jednak myśląc także o innych, pokazujemy, że zależy nam na danej osobie i troszczymy się o nią. Każdy chyba ma potrzebę szczerej rozmowy z bliską osobą, usłyszenia pytania „co u Ciebie słychać?”.
Zamiast skupiać się wyłącznie o sobie, wrzućmy do naszej głowy także inne osoby, wystarczy najbliższe nam osoby, czyli rodzinę oraz przyjaciół. Zacznijmy interesować się ich życiem, pomagać w zmaganiu się z codziennymi trudnościami. Szybko dostrzeżemy, że takie zachowanie korzystnie wpłynie nie tylko na nasz rozwój, ale także lepsze samopoczucie drugiej osoby.
Dajmy wypowiedzieć się naszemu rozmówcy
Najczęściej, gdy rozmawiamy z drugą osobą, nasze wypowiedzi przepełnione są słowami „mnie, mi, moja” – to po krótkim czasie staje się już nie do zniesienia. Jak to zmienić? Jeśli chcemy coś przekazać naszemu rozmówcy, zadajmy mu otwarte pytanie, na przykład: „strasznie nie lubię takiej pogody, a Ty?” w taki sposób możemy zarówno wyrazić swoje zdanie, jak i okazać zainteresowanie naszym rozmówcą.
Starajmy się zmieniać nasze odpowiedzi w pytania, dzięki czemu nasza wypowiedź z monologu, przerodzi się w prawdziwy dialog, oparty na wymianie zdań i poglądów. Druga osoba bardzo potrzebuje naszej uwagi, dzięki temu jest w stanie poczuć się komfortowo w naszym towarzystwie i wie, że można na nas polegać.
Przede wszystkim – słuchajmy
Gdy jesteśmy skupieni tylko i wyłącznie na sobie, ograniczamy się wyłącznie do swoich myśli. Nawet rozmawiając z kim twarzą w twarz, jesteśmy w stanie kogoś nie słuchać, a myślami odlatywać zupełnie gdzie indziej. To niestety da się zauważyć i jest oznaką ignorancji, mimo iż możemy robić to zupełnie nieświadomie.
Istnieją również liczne sytuacje, gdy podczas słuchania czyjejś wypowiedzi, zaczynamy już układać sobie odpowiedź w głowie, przez co zupełnie nie skupiamy się na tym, co ktoś mówi. Nie potrafimy po prostu siedzieć i słuchać z zainteresowaniem tego, co ktoś ma nam do przekazania.
Postarajmy się jednak to zmienić, jeśli chcemy pozostać w dobrych relacjach z naszymi bliskimi. Możemy to uczynić w następujący sposób:
- Zacznijmy spotkanie z bliską nam osobą od otwartego pytania na temat jego dnia, czy samopoczucia. Dajmy jej się w pełni wypowiedzieć, nie przerywając i nie narzucając swojego zdania. W ten sposób wykażemy zainteresowanie daną osobą.
- Gdy słuchamy czyichś wypowiedzi, nie starajmy się już w głowie myśleć o tym, co za chwilę powiemy lub jakie jest nasze zdanie na dany temat, całą uwagę skupmy na wypowiedzi drugiej osoby, która poczuje się bardzo komfortowo w momencie, gdy będzie mogła się w pełni wypowiedzieć.
- Jeśli ktoś zada nam pytanie, starajmy się odpowiedzieć zwięźle i na temat. Często bowiem błądzimy i przeskakujemy z tematu na temat, przez co stajemy się bardzo niezrozumiali i ludzie z naszego otoczenia tracą chęć na chaotyczną rozmowę z nami. Nie odpowiadajmy też przez 15 minut na konkretne pytanie, ponieważ słuchanie takiego monologu jest nudne i męczące.
Każda rozmowa zaczyna się od jakiejś intencji. Niektóre osoby przychodzą do ciebie z pytaniem i chcą usłyszeć twoją odpowiedź czy opinię na dany temat. Udziel zatem tej konkretnej odpowiedzi, starając się nie schodzić z tematu. Nikt nie lubi słuchać chaotycznych, dwudziestominutowych odysei na niezwiązany z pytaniem temat. Skup się na początkowym celu rozmowy i postaraj się pozostać mu wiernym.
Jak zachowywać się podczas rozmowy?
Jeśli chcemy być dobrym rozmówcą, musimy też odpowiednio zachowywać się podczas wypowiedzi drugiej osoby. Wiele osób na przykład błądzi gdzieś dookoła oczami lub zajmuje się czymś zupełnie innym. To niezwykle denerwujące, kiedy staramy się do kogoś mówić, a ta osoba pisze właśnie smsa czy przegląda gazetę.
W momencie, gdy ktoś się wypowiada, starajmy się więc utrzymać z tą osobą kontakt wzrokowy, odłóżmy wszelkie zajęcia na później, zadawajmy też dużo pytań, aby rozmówca czuł, że jesteśmy zainteresowani jego wypowiedzią.
Musimy też wykazywać się dużą empatią wobec innych ludzi, czyli współodczuwać, słuchać, rozumieć i wspierać drugiego człowieka. Empatia to również umiejętność porozumiewania się w taki sposób, aby nie zranić drugiej osoby.