Jak napisać dobre CV?

0
2856

Chcąc aplikować na dane stanowisko, powinniśmy przede wszystkim napisać dobre i profesjonalnie wyglądające CV – to od tego dokumenty zależy nasza ewentualna przyszłość w danej firmie. Jeśli chcemy, aby pracodawca zainteresował się naszym CV, musimy pamiętać o kilku podstawowych elementach, których nie może w nim zabraknąć, a także unikać zbędnych i nieprawdziwych treści.

Dane niezbędne do naszego dobrego CV

Stawiając wyłącznie na najistotniejsze informacje, musimy umieścić w naszym dokumencie następujące informacje:

  • Na samym początku przedstawmy nasze dane osobowe, czyli: imię i nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, telefon kontaktowy, a także mail, który posłuży do ewentualnej korespondencji. Pamiętajmy jednak by nie był on zbyt udziwniony ani zabawny, jeśli chcemy być poważnie traktowani.
  • Poniżej warto zamieścić informację o swoim wykształceniu. Nie chodzi tu oczywiście o naszą edukację od najmłodszych lat, skupmy się jedynie na szkole ponadgimnazjalnej oraz studiach, które przygotowały nas do wykonywania określonego zawodu.
  • Następnie czas na przedstawienie naszej kariery zawodowej, czyli wypisanie dotychczasowych miejsc pracy. Warto zrobić to w sposób bardzo czytelny, na przykład: po lewej stronie umieśćmy nazwę firmy, okres, w jakim w niej pracowaliśmy, a także stanowisko. Po prawej stronie natomiast możemy opisać wykonywaną przez nas funkcję i realizowane przez nas zadania, dzięki czemu pracodawca będzie wiedział, czym zajmowaliśmy się do tej pory i jakie umiejętności posiadamy. Tutaj bardzo ważną kwestią jest przedstawienie wyłącznie tych stanowisk pracy, które wiążą się bezpośrednio ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Nie ma więc sensu umieszczać w naszym CV informacji dotyczącej pracy na stanowisku sprzedawcy, podczas gdy ubiegamy się o stanowisko biurowe.
  • Po opisaniu naszej kariery zawodowej warto wypisać nasze umiejętności, które mogą przydać się na stanowisku, na które aplikujemy, może to być obsługa kasy fiskalnej, znajomość języków obcych, obsługa komputera i pakietu MS Office, czy też prawo jazdy. Ważne, aby wymienić wyłącznie te zdolności, które wiążą się z przyszłą pracą.
  • Na końcu możemy dodać kilka słów na temat swoich zainteresowań, jeśli jednak mamy zamiar wypisać sucho: muzyka, sport, podróże – lepiej zrezygnować.
  • Nie zapomnijmy o umieszczeniu klauzuli na końcu dokumentu, bez którego nie będzie on ważny

Aspekt wizualny naszego CV – jak powinien wyglądać dobry życiorys?

Starając się zachwycić przyszłego pracodawcę i zwiększyć swoje szanse na dane stanowisko, staramy się urozmaicić nasz dokument, co zazwyczaj nie jest odbierane zbyt korzystnie. Wszelkie dodatki typu: wymyślna czcionka, kolorowa kartka lub tekst, nie są więc traktowane poważnie i nie nastawiajmy się w takim przypadku na sukces.

Najlepiej więc postawić na prostotę i klasyczny, elegancki wygląd. Nasz dokument powinien być drukowany na białym tle, ewentualnie lekko beżowym, czcionka nie powinna być zbyt udziwniona, choć nie musimy też ograniczać się do tych najczęściej używanych. Ważne, żeby wyglądała stylowo i przyciągała uwagę. Co do koloru czcionki, koniecznie wybierzmy tradycyjny, czarny – w ten sposób nasze CV będzie bardzo czytelne.

Nasz dokument koniecznie musi być wydrukowany w formacie A4 i najlepiej, jeśli zmieścimy go na jednej strony – jest to najwygodniejsza forma dla osób, które będą przeglądały nasze CV. Jeśli jednak faktycznie zmuszeni jesteśmy do rozbicia go na kilka stron, ze względu na bogatą przeszłość zawodową, o której warto wspomnieć, postarajmy się chociaż wydrukować dwustronne CV.

Dobrze też wyszczególnić niektóre informacje, czy dane na nasz temat za pomocą pogrubienia czcionki lub pochylenia. Jeśli chodzi o format pliku, zdecydujmy się na PDF, który jest najwygodniejszy do odczytu, a także będzie wyglądał na wszystkich komputerach tak samo. Wysyłając pracodawcy CV pliku tekstowym, wygląda to bardzo nieprofesjonalnie.

Jak stworzyć dobre CV?

Jeśli zależy nam na tym, aby CV z pewnością znalazło się na liście interesujących pracowników, musi być ono przede wszystkim czytelne. W zależności od stanowiska, na które aplikujemy, możemy pozwolić sobie na nieco więcej, dodając interesujące i zabawne grafiki czy przedstawić CV w sposób zabawny i oryginalny.

Możemy też zamieścić kilka zdań na temat naszej osoby, pamiętajmy jednak by nie przerodziło się to w list motywacyjny, który został upchnięty do CV. Wystarczy, jeśli wspomnimy o naszych mocnych cechach charakteru, czy umiejętnościach. Możemy też tradycyjne wymienianie zalet czy zainteresowań zamienić właśnie na formę krótkiego przedstawienia siebie.

Pamiętajmy, że CV należy stworzyć konkretnie pod dane stanowisko. W takiej sytuacji CV grafika komputerowego będzie wyglądało zupełnie inaczej – może być przedstawione graficznie, tutaj liczy się już głównie oryginalność. Jeśli jednak składamy dokumenty w poważnej, cenionej na rynku firmie nie warto kombinować – postawmy na klasyczne CV, pozbawione wszelkich ozdobników i bardzo czytelne. W ten sposób możemy zwiększyć swoje szanse u przyszłego pracodawcy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]