Jak Skype zrewolucjonizował edukację?

0
2514

Zapewne jeszcze do niedawna słowo korepetycje było kojarzone tylko z tym, że korepetytor przychodzi do ucznia lub odwrotnie. Jeszcze jakiś czas temu nikt nie myślał o tym, że z korepetycji będzie można korzystać na odległość. W czasach kiedy dostęp do sieci internetowej nie był jeszcze tak bardzo popularny ogłoszeń o korepetycjach szukało się na karteczkach wywieszonych na przystankach, w holu uczelni, lub na zwykłych słupach ogłoszeniowych. Ogłoszenia o korepetycjach można było znaleźć także w prasie i zazwyczaj była to prasa lokalna. W miarę jak zaczynała rozwijać się sieć internetowa coraz więcej osób zaczęło poszukiwać dla siebie korepetycji wybierając portale ogłoszeniami w Internecie. W tym miejscu też coraz częściej swoje ogłoszenia zamieszczali korepetytorzy. Jednak prawdziwą rewolucją jeśli chodzi o korepetycje i to zarówno jak mówimy o ogłoszeniach, jak i o całym procesie nauczania – okazał się znany powszechnie komunikator internetowy Skype.

Czym jest komunikator Skype, oraz czym się charakteryzuje?

Komunikator ten pojawił się kilkanaście lat temu, od początku był on dostępny dla każdej osoby która korzystała z sieci internetowej. Skype nie jest medium społecznościowym, a pomimo tego za jego pomocą odbywa się komunikacja między ogromną  liczbą internautów na całym świecie. Niewątpliwą zaletą komunikatora Skype jest to, że nie ma nim reklam. Oprogramowanie Skype to doskonała jakość zarówno dźwięku jak i obrazu, jeśli zdarzają się zakłócenia łączach to są one spowodowane tylko i wyłącznie złą jakością przesyłu sygnału internetowego. W wielu rankingach przeprowadzanych wśród osób korzystających z sieci komunikator Skype pojawia się na pierwszym miejscem pod względem wygody, oraz funkcjonalności. W tej chwili jest to jedna z najbardziej popularnych form komunikowania się pomiędzy sobą w sieci. Za pomocą komunikatora Skype można przeprowadzać rozmowy, tekstowe, głosowe jak również wideokonferencje. Z komunikatora można korzystać na różnego typu urządzeniach mobilnych. Oprogramowanie Skype jest dziełem  Skandynawów, ale obecnie nie ma chyba miejsca na kuli ziemskiej gdzie użytkownicy sieci nie słyszeliby o tym komunikatorze. Warto zaznaczyć, że oprogramowanie jest cały czas unowocześniane i dostosowywane do wzrastających potrzeb internautów. Bardzo istotną rzeczą, która wpływa na popularność tego oprogramowania jest jego kompatybilność z wieloma systemami operacyjnymi. Za pomocą komunikatora Skype można rozmawiać z dowolną osobą na całym świecie – wystarczy tylko być podłączonym do sieci internetowej. Ta forma komunikowania się otworzyła nowe możliwości dla osób szukających wygodnych form nauki.

Nauka poprzez komunikator Skype okazało się prawdziwą rewolucją.

Za pomocą komunikatora można teraz korzystać z korepetycji z dowolnego miejsca i w najlepszym dla siebie czasie (przykładowe propozycje znajdziesz np. tutaj: angielski przez internet). Rozwiązało to problemy wielu osób, które chciały korzystać z korepetycji, ale z różnych powodów były ograniczone czasowe. Teraz nie ma już znaczenia miejsce zamieszkania, tam gdzie kiedyś nie możliwe było znalezienie korepetytora uczącego bardzo rzadkich języków, jest to teraz możliwe. Korepetycji poprzez komunikator Skype udzielają nauczyciele z bardzo wielu miejsc na świecie, również tacy przebywający w innej strefie czasowej. Korepetycje w nocy, czemu nie dzięki temu oprogramowaniu jest to możliwe o każdej porze. Z korepetycji udzielanych w ten sposób korzystają ludzie w bardzo różnym wieku. Jest to dobra forma nauki zarówno dla dziecka jak i osoby starszej. Dzięki przyjaznemu i prostemu w obsłudze interfejsowi jest to narzędzie z którego może korzystać każdy. Efektywność nauki jest w bardzo dużej mierze związana z jej komfortem. Korzystający ze Skype taki komfort posiadają, dlatego ich nauka przynosi bardzo dobre efekty. Dużym sukcesem okazała się platforma e-learningowa Preply, dzięki której kontakt nawiązać mogą osoby udzielające korepetycji, oraz te które korepetycji szukają. Za pomocą platformy można wyszukać nauczycieli udzielających lekcji stacjonarnie, jak i tych których praca opiera się na korzystaniu z komunikatora Skype. Poprzez Preply.com można znaleźć korepetytorów z wielu przedmiotów. Jest także możliwość umówienia się na konwersacje językowe z native speakerami. To za co wiele korzystających z tej formy nauki chwali komunikator Skype jest możliwość odbywania lekcji bezpośrednio, siedząc twarzą w twarz ze swoim nauczycielem. Jak wiadomo powszechnie indywidualna forma nauki jest jednym z najlepszych sposobów przekazywania wiedzy.

Nauczyciel udzielający korepetycji skupia się na uczniu, na jego potrzebach, bada jego pozom wiedzy, testuje jaki zakres wiedzy został osiągnięty.

Do tej pory takie działania były możliwe tylko poprzez tradycyjne spotkania. W wielu przypadkach wiązało się to z kosztami dojazdu, a także z czasem, który był tracony na dojazdy. Kolejną sprawą był zbyt mały wybór korepetytorów, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Dzięki korepetycjom online wszystkie te rzeczy przestały mieć znaczenie, a dla tych co chcą się uczyć, zdobywać wiedzę świat stanął otworem. Edukacja online to również mniejsze koszty dla osób z niej korzystających. Dzięki temu, że w jednym miejscu ma się dostęp do wielu nauczycieli można wybrać taką cenę za lekcje która będzie możliwa do zaakceptowania. W przypadku tradycyjnych korepetycji takiego wyboru dość często nie było, ponieważ ceny w jednej miejscowości kształtowały się mniej więcej na jednym poziomie.

Można śmiało powiedzieć, że jesteśmy świadkami rewolucji jaka zaistniała dzięki korepetycjom poprzez Skype.

Dla bardzo wielu osób jest to otwarcie drogi do edukacji z której nie mogli korzystać w formie tradycyjnej. Zapewne forma ta będzie się jeszcze bardziej rozwijać z korzyścią dla osób, które wiedzy szukają.

[Głosów:1    Średnia:5/5]