Psychologiczne doradztwo zawodowe – jak wybrać właściwy zawód dla swojego charakteru?

0
4066

Osoba szukająca zawodu odpowiedniego do jej charakteru powinna udać się do doradcy zawodowego. Może również skorzystać z mentoringu lub coachingu.

Tradycyjne doradztwo zawodowe polega na rozmowach z psychologiem lub pedagogiem. Wykonuje się również testy predyspozycji zawodowych, które następnie są analizowane przez specjalistę. Nowe metody doradztwa to mentoring i coaching.

Czym jest mentoring?

Doradztwo zawodowe na przestrzeni lat wzbogaciło się o nowe metody pracy. Jedną z nich jest mentoring, który polega na wsparciu rozwoju kariery klienta. System opiera się na relacji mistrz-uczeń. Ten pierwszy powinien wyróżniać się doświadczeniem i umiejętnościami w konkretnej dziedzinie. Dobrze, gdyby odznaczał się również szczerością, komunikatywnością, uczciwością, asertywnością, cierpliwością i chęcią niesienia pomocy. Z kolei uczeń chłonie wiedzę i rady mentora, a następnie wykorzystuje je w życiu. Mentoring biznesowy świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które prowadzą własną firmę lub marzą o jej założeniu. Mentor, w tym wypadku zwany niekiedy menadżerem, podpowiada klientowi, jakie kroki może podjąć. Uczeń i mistrz rozmawiają również o problemach zawodowych tego pierwszego, a także wspólnie wykonują ćwiczenia. Mentor uczy klienta zarówno odwagi, jak i rozwagi w podejmowaniu ryzyka. Jego wiedza powinna płynąć z własnych doświadczeń w prowadzeniu firmy.

Coaching, czyli relacja oparta na zaufaniu

Coaching jest szerszym pojęciem niż mentoring. System również polega na doradzaniu klientowi i wspieraniu realizacji jego celów. Jednak w tym przypadku coach (trener) nie musi być ukierunkowany na konkretną dziedzinę (na przykład biznes), lecz powinien znać i stosować ogólne mechanizmy motywowania ludzi. Celem coacha nie jest przekazywanie własnych doświadczeń zawodowych, ale zachęcanie interesanta do działania i poszukiwania najlepszych rozwiązań problemów. Relacja między coachem a klientem jest oparta na zaufaniu i partnerstwie. Ten pierwszy jest niejako towarzyszem, który stoi obok, obserwuje, zadaje pytania, a jeśli trzeba – doradza i pomaga. Coachem można zostać po studiach psychologicznych, pedagogicznych lub kursach coachingowych.

Doradztwo zawodowe, czyli rozmowy i testy

Jeśli klientowi zależy na znalezieniu zawodu, który pasuje do jego charakteru, powinien się udać do doradcy zawodowego (często jest nim psycholog). Wizyta polega na indywidualnej rozmowie oraz wykonaniu testów psychologicznych. Podczas tej pierwszej części należy opowiedzieć o swoich ulubionych zajęciach oraz wymarzonym zawodzie. W drugiej części doradca sprawdzi predyspozycje zawodowe klienta. Wizyta kończy się analizą testów. Doradca przedstawia klientowi wyniki i zachęca go do sprawdzenia się w wybranej dziedzinie.

[Głosów:2    Średnia:3/5]