Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

0
3740

Gdy otrzymujemy telefon i zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, nogi uginają nam się z wrażenia. Pierwsze, o czym myślimy, to nie popełnić żadnego błędu i wypaść jak najkorzystniej przed przyszłym pracodawcą, jednak jak tu opanować stres i emocje? Można zatem odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, dzięki czemu unikniemy wielu niepotrzebnych nerwów i zabłyśniemy swoją wiedzą i inteligencją.

Postawmy na elegancki i klasyczny wygląd na rozmowie o pracę

Dobrze, jeśli pokażemy się ze skromnej i klasycznej strony – luźne lub wyzywające ubrania nie zachwycą przyszłego szefa, a wręcz odrzucą. Kobiety powinny zatem postawić na klasyczną spódnicę ołówkową, skromną sukienkę lub eleganckie spodnie, a na wierzch czarną, stylową marynarkę. Mężczyźni zdecydowanie najlepiej wypadną w garniturze, do którego niezbędne są też eleganckie buty- nie ma gorszego połączenia od sportowych butów i spodni od garnituru.

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, musimy wziąć pod uwagę każdy aspekt, nawet to, w jaki sposób siedzimy i jak trzymamy ręce. Przede wszystkim zachowujmy się naturalnie, jeśli siądziemy inaczej niż zwykle, będziemy odczuwać dyskomfort, co będzie zauważalne przez inne osoby. Nie zachowujmy się też zbyt swobodnie, ponieważ będzie to odebrane w taki sposób jakby nie zależało nam na tej pracy.

Kobiety nie powinny zakładać nogi na nogę, lecz trzymać je razem przy sobie, co będzie wyglądało estetycznie, skromnie i nie skupi uwagi na wyglądzie. Mężczyźni również nie powinni krzyżować w żaden sposób nóg, co może świadczyć o zbyt lekkim podejściu do sprawy, wyprostowana, skromna, lecz pewna siebie postawa zachęci pracodawcę do rozmowy.

Wiele osób mocno gestykuluje podczas mówienia, co również musimy ewentualnie skontrolować – jeśli zdarza nam się nadmiernie machać rękami, musimy je nieco ograniczyć, ponieważ nie wygląda to zbyt ciekawie, a przy okazji ktoś może oberwać. Gestykulacja powinna być subtelna i podkreślać niektóre zdania przez nas wypowiedziane, dobrze więc znaleźć złoty środek. Jeśli jednak nie mamy w zwyczaju machać rękami podczas wypowiadania się, nie próbujmy czasem robić tego na siłę, ponieważ może wyglądać to bardzo komicznie.

Sposoby na uniknięcie stresu podczas rozmowy o pracę

Stres z pewnością pojawi się u każdego, kto wybiera się na rozmowę kwalifikacyjną, aby sobie z nim poradzić, możemy odpowiednio się przygotować:

  • Nie wmawiajmy sobie, że ktoś będzie do nas źle nastawiony i będziemy musieli myśleć nad każdym wypowiadanym słowem – pracodawca jest osoba, z która być może przyjdzie nam pracować, więc również zależy mu na dobrych relacjach z nowymi pracownikami.
  • Jak już wyżej zostało wspomniane – przygotujmy się na najczęściej zadawane pytania, odpowiadajmy w sposób ciekawy dla drugiej osoby, panujmy nad swoim głosem.
  • Nie nastawiajmy się przed rozmową na to, że koniecznie musimy dostać tę pracę. Wiadomo, że zależy nam na danym stanowisku, ale potraktujmy rozmowę kwalifikacyjną jako kolejne ważne doświadczenie w naszym życiu, jeśli nam się nie uda będziemy wiedzieć, jakich błędów więcej nie popełnić oraz które strony były mocne.
  • Do rozmowy przygotujmy się już dzień wcześniej – przyszykujmy ubrania, komplet niezbędnych dokumentów, zaplanujmy wszystko od A do Z, w ten sposób wstaniemy rano ze spokojem. Wieczorem możemy zorganizować sobie mały relaks w postaci kąpieli czy oglądania ciekawego filmu.
  • Zaplanujmy również naszą trasę – jeśli często występują na niej korki lepiej wyjechać o wiele wcześniej lub zrezygnować z samochodu i przerzucić się na komunikację miejską. Podróżując tramwajem lub autobusem, również wybierzmy wcześniejszą godzinę: lepiej być chwilę wcześniej, niż się spóźnić.

Na jakie pytania w trakcie rozmowy o pracę warto się nastawić?

Z pewnością padnie pytanie na temat naszej osoby, pracodawca chce dowiedzieć się z kim ma do czynienia. Bez wcześniejszego przygotowania możemy się mocno zestresować, dlatego warto ułożyć sobie w głowie kilka zdań na swój temat. Dobrze, jeśli będą na tyle ciekawe, by zainteresowały pracodawcę, wybierzmy więc te informacje, które są oryginalne i wyróżniają nas spośród innych.

Pamiętajmy, by zachować pewien dystans i nie przekazywać na tym etapie zbyt prywatnych informacji o sobie, ponieważ niekoniecznie zaciekawi to przyszłego pracodawcę i ukaże nas z niezbyt dobrej strony. Warto powiązać nasze cechy ze stanowiskiem, na które aplikujemy, dzięki czemu przedstawimy się jako osoba, która nadaje się do tej pracy.

Z pewnością będziemy musieli przedstawić nasze dotychczasowe miejsca pracy wraz ze stanowiskiem, dobrze wybrać wtedy jedynie te, które wiążą się z pracą, do której aplikujemy. Pracodawca, który poszukuje pracownika na stanowisko sekretarki, nie będzie zainteresowany naszym doświadczeniem w handlu.

Jeśli pracowaliśmy już na podobnym stanowisku doskonale orientujemy się, jakie cechy pracownika są przydatne, a wręcz wymagane i jaki zakres obowiązków będzie do nas należał, co również możemy przekazać pracodawcy, z pewnością dużym atutem będzie posiadanie tych wszystkich zdolności i umiejętne wykorzystywanie ich.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]