Ergonomia stanowiska pracy – jak dobrze przygotować miejsce do działania?

0
5616

Praca biurowa wydaje się bardzo komfortowa – wydaje nam się bowiem, że nie ma nic lepszego od siedzenia 8 godzin na krześle i pracy przy komputerze. W rzeczywistości jednak wiele zależy od tego, w jaki sposób siedzimy, jak ułożone są nasze meble i czy mamy je dostosowane do własnych potrzeb. W innym przypadku praca przy biurku może stać się niezwykle męcząca, a nasze samopoczucie gwałtownie się pogorszy. Jak zatem zadbać o swoje stanowisko pracy?

Biurko – najważniejszy element ergonomicznego stanowiska pracy

To przy nim będziemy spędzać większość czasu, dlatego musi być dla nas wygodne i przede wszystkim funkcjonalne. Biurko powinno posiadać wyprofilowaną przednią krawędź, by podczas pracy można było się wsunąć pod blat i oprzeć na nim nadgarstki oraz łokcie.

Ważny jest spory obszar roboczy, biurko musi być zarówno szerokie, jak i głębokie, by wszystko mogło znajdować się w odpowiedniej, ergonomicznej odległości. Dobry wymiar blatu biurka to około 160 x 80 centymetrów. Mebel powinien mieć możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu możemy zwiększyć swój komfort podczas pracy.

Dobrym pomysłem są szafki i kontenery, wbudowane w biurko, dzięki którym szybko znajdziemy potrzebne nam rzeczy i zyskamy dodatkową przestrzeń roboczą: wyróżniamy tu szafki dostawne, które zwiększają powierzchnię naszego biurka, szafki podbiurkowe, dzięki którym elastycznie wykorzystujemy przestrzeń biura oraz szafki żaluzjowe, umożliwiające lepsze zagospodarowanie miejsca pracy.

Przyda się także ścianka nadbiurkowa, która pozwala na instalację różnych akcesoriów. Nowoczesne ergonomiczne biurka posiadają otwierane kanały kablowe, dzięki którym łatwo podłączymy urządzenia elektryczne. Dobrze, jeśli biurko posiada choć jedną szufladę zamykaną na klucz, w której możemy umieścić swoje prywatne rzeczy i będą one bezpiecznie przechowywane.

Istnieje także możliwość stworzenia ścianki działowej z tablicą suchościeralną lub zamontowanie tablicy magnetycznej nad blatem, dzięki którym wszystkie ważne informacje znajdą się w jednym miejscu i będą cały czas w zasięgu naszego wzroku, przez co o wszystkim będziemy pamiętać.

Nasze biurko powinno mieć odpowiednie wymiary, by móc wygodnie umieścić wszystkie potrzebne nam elementy do wykonywania swoich prac oraz umożliwić instalowanie opcjonalnych akcesoriów. Biurko musi być odpowiednio umiejscowione, najlepiej jak najbliżej okna, by dochodziło do niego światło naturalne.

Najlepiej ustawić je prostopadle do okna – dzięki takiemu położeniu słońce nie będzie nas razić ani odbijać się od monitora. Istotna jest również wysokość blatu – prawidłowo powinniśmy siedzieć tak, by nasze ramię i przedramię wyznaczały kąt prosty. Średnio jest to wysokość około 75 centymetrów.

Na jakim ergonomicznym krześle w pracy powinniśmy siedzieć?

  • Koniecznie poprośmy o to, które posiada mechanizm obrotowy, regulację położenia i kąta oparcia, podłokietniki oraz kółka, dzięki którym możemy łatwo przemieszczać się po biurze. Wygodne krzesło biurowe to ogromne znaczenie dla naszego kręgosłupa i zdrowia.
  • Wysokość siedziska to najczęściej od 38 do 55 centymetrów, musimy indywidualnie dobrać ją pod siebie tak, aby nasze stopy były położone na podłodze, a nasze nogi tworzyły kąt prosty.
  • Mało kto wie, że podczas siedzenia nasze mięśnie także pracują, w związku z czym nieprawidłowa pozycja zwiększa ich napięcie, co może doprowadzić do schorzeń kręgosłupa, żylaków, czy bólów głowy. Siedząc na krześle, nasz kręgosłup powinien przyjąć pozycję litery „S”.

Dodatkowe elementy, które wpłyną na jakość naszej pracy

Nie róbmy też zawaliska w naszym biurze. Przestrzeń może działać inspirująco, natłok mebli i dekoracji będzie nas rozpraszał. Działajmy według zasady „im mniej, tym lepiej” i ograniczmy się wyłącznie do przedmiotów nam niezbędnych.

Bardzo ważnym elementem naszego biura jest kolorystyka. Spędzając w tym pomieszczeniu bardzo dużo czasu, musimy czuć się komfortowo – dobrze więc, jeśli kolory w pomieszczeniu nie są ostre, ponieważ mogą powodować u nas nerwowość i rozdrażnienie. Koncentracji sprzyjają barwy ciepłe, najlepsze będą odcienie beżu, brązu, szarości.

Najlepiej, jeśli mamy możliwość pracy przy świetle naturalnym, wtedy najlepiej wybrać światło północne lub wschodnie, pamiętajmy, że ma nam ono sprzyjać i poprawiać jakość pracy, a nie ją utrudniać. Nie zasłaniajmy stale okien roletami czy żaluzjami, ponieważ praca przy komputerze będzie wtedy bardzo obciążająca dla naszych oczu, a w konsekwencji mogą wystąpić problemy zdrowotne.

Zadbajmy o porządek na stanowisku pracy

To, co może nas dekoncentrować i zmniejszać naszą wydajność pracy to zdecydowanie bałagan – często na biurku walają nam się niepotrzebne papiery, resztki jedzenia, butelki z piciem czy kosmetyki. Takie rzeczy powinniśmy przechowywać w szufladach, a jeśli takich nie posiadamy – pod biurkiem lub na stoliku.

Biurko jest miejscem, na którym powinny znajdować się wyłącznie potrzebne rzeczy i akcesoria biurowe, zadbajmy też o to, aby regularnie ścierać kurz z biurka oraz naszych mebli biurowych, dzięki czemu będziemy lepiej oddychać, a dotleniony mózg to z pewnością wydajniejsza praca.

[Głosów:3    Średnia:4/5]