Prawa kobiet w ciąży – jakie przywileje przysługują ciężarnej w pracy?

0
5815

Kobiety w stanie błogosławionym podlegają szczególnej ochronie. Po pierwsze, dysponują prawem do zwolnienia na czas badań lekarskich. Po drugie, nie mają obowiązku wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych oraz w nocy. Ciąża to jednak nie choroba, zatem większość przyszłych mam decyduje się na pracę – aż do momentu rozwiązania. Jak powinna dbać o siebie kobieta w stanie błogosławionym? Jakie inne prawa przysługują pracownicom w ciąży? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

Najwcześniej w dwunastym tygodniu jej trwania.

Uwaga!

Im szybciej pracodawca dowie się o stanie błogosławionym, tym lepiej dla podwładnej.

Ciężarna w pracy – prawa i przywileje

1). Zakaz wykonywania obowiązków w godzinach nadliczbowych oraz w nocy (Uwaga: za złamanie zakazu, pracodawcy grozi nawet trzydzieści tysięcy złotych mandatu).

2). Zakaz pracy w niedziele i święta (kobieta w stanie błogosławionym, ma prawo odmówić wyjazdu w delegację i nie ponosi za to żadnych negatywnych konsekwencji).

3). Zakaz pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia (zarówno dla zdrowia przyszłej mamy, jak i jej nienarodzonego dziecka).

4). Zakaz pracy przy zmiennych temperaturach.

5). Zakaz wykonywania prac zagrażających życiu oraz zdrowiu ciężarnej (czyli prac szczególnie niebezpiecznych).

6). Zakaz pracy (oraz przebywania) w głośnych/hałaśliwych pomieszczeniach.

7). Zakaz noszenia ciężkich rzeczy/przedmiotów (jeśli podwładna – na co dzień, zajmuje się przenoszeniem ciężarów/dźwiganiem nieporęcznych pakunków, pracodawca – na czas trwania ciąży, zobowiązany jest do przeniesienia jej na inne stanowisko).

8). Zakaz pracy w pozycji stojącej – powyżej trzech godzin w ciągu dnia.

9). Prawo do zwolnienia z pracy na czas badań lekarskich.

10). Zakaz pracy przy komputerze – powyżej czterech godzin na dobę.

Uwaga!

Istotnym podkreślenia jest fakt, że pracodawca nie ma prawa rozwiązać ani wypowiedzieć umowy o pracę – w sytuacji, gdy kobieta znajduje się w stanie błogosławionym bądź w trakcie urlopu macierzyńskiego – zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy z późniejszymi zmianami).

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński przysługuje kobiecie w wymiarze:

  • dwudziestu tygodni (w sytuacji, gdy urodzi jedno dziecko),
  • trzydziestu jeden tygodni (w sytuacji, gdy urodzi dwoje dzieci – w trakcie trwania jednego porodu),
  • trzydziestu trzech tygodni (w sytuacji, gdy urodzi troje dzieci – w trakcie trwania jednego porodu),
  • trzydziestu pięciu tygodni ( w sytuacji, gdy urodzi czworo dzieci – przy jednym porodzie),
  • trzydziestu siedmiu tygodni (w sytuacji, gdy urodzi pięcioro dzieci i więcej – w trakcie trwania jednego porodu).
Przyszła mama w pracy i jej prawa

Kobieta w stanie błogosławionym powinna troszczyć się o siebie inaczej niż zwykle (to znaczy: musi wziąć odpowiedzialność nie tylko za własne potrzeby, ale również za potrzeby nienarodzonego dziecka).

Kilka porad dla przyszłych mam:

– po pierwsze, zrezygnuj z noszenia butów na wysokim obcasie (szpilki bardzo obciążają kręgosłup oraz powodują naciągnięcie mięśni; noszenie butów na wysokim obcasie, może również negatywnie wpłynąć na stan zdrowia nienarodzonego dziecka),

– po drugie, nie zakładaj nogi na nogę (takie działanie może przyczynić się do obrzęku nóg/uczucia ciężkich nóg),

– po trzecie, zadbaj o swój kręgosłup (to znaczy wyreguluj wysokość krzesła – jeśli pracujesz w pozycji siedzącej; istotne jest, aby dłonie oparte na biurku, tworzyły z blatem kąt prosty),

– po czwarte, rób krótkie przerwy (raz na trzydzieści minut drepcz w miejscu oraz napinaj mięśnie łydek, zaś co godzinę – uskuteczniaj obowiązkowy spacer),

– po piąte, zatroszcz się o oczy – jeśli pracujesz przy komputerze (istotne jest, aby co dwadzieścia minut – pół godziny, robić krótkie przerwy na ruchy gałek ocznych; monitor – co warte podkreślenia, ustaw dokładnie na wprost, tak, abyś nie musiała wykonywać niepotrzebnych skrętów głowy i tułowia),

– po szóste, zadbaj o prawą dłoń – w sytuacji, gdy dużo pracujesz z myszką (dla podniesienia jakości i wydajności swojej pracy, zaopatrz się w żelową, specjalnie wyprofilowaną

podkładkę, która odciąża nadgarstek oraz gwarantuje wyższy komfort pracy),

– po siódme, jedz pełnowartościowe potrawy oraz pij wodę mineralną (na jedzenie przeznacz sobie ok. piętnastu minut).

Konieczne badania lekarskie

Jak już zostało wspomniane, ciężarna ma prawo do zwolnienia z pracy na badania lekarskie – w sytuacji, gdy testy/badania nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. W kontekście badań lekarskich warto nadmienić, że podwładna (za czas nieobecności w miejscu pracy) otrzymuje pełne wynagrodzenie.

Prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej

Istotnym podkreślenia jest fakt, że bezrobotna kobieta w stanie błogosławionym ma prawo do opieki lekarskiej. Jeśli przed zajściem w ciążę nie pracowałaś na żadnym stanowisku, ale byłaś zarejestrowana w Urzędzie Pracy, masz prawo do pobierania świadczeń zdrowotnych.

[Głosów:9    Średnia:2.3/5]